Kvalita realizácie nadovšetko
Trh v súčasnosti ponúka nespočetné množstvo podlahových materiálov. Ich vlastnosti sa líšia najmä podľa spôsobu použitia. Každý materiál je svojím spôsobom špecifický, a preto celkovú kvalitu podlahy neurčuje len vlastnosť hmoty, ale aj správny návrh a spôsob realizácie. Na túto tému sme diskutovali s odborníkmi, ktorí nám povedali viac o vlastnostiach kvalitnej podlahy, jej správnom navrhovaní ako aj najčastejších chybách pri realizácii.
Ing. Peter Babnič Obchodno-technický zástupca pre podlahové systémy Thomsit Henkel Slovensko, spol. s r. o. |
Ing. Jaroslav Rejman Projektový manažér pre stavebnú chémiu Ceresit Henkel Slovensko, spol. s r. o. |
Juraj Bajdich ml. Marketingový manažér JUBA, spol. s r. o. |
Ing. Miroslav Diviš Zákaznícky servis LASSELSBERGER, s. r. o. |
Ing. Martin Holenda Riaditeľ spoločnosti PRORECO, s. r. o. |
Ing. Peter Verzál Key Account Manager Flooring Sika Slovensko, spol. s r. o. |
Čo rozumiete pod pojmom kvalitná podlaha?
P. Babnič a J. Rejman: Pojem kvalitná podlaha sa dá zhrnúť do niekoľkých vlastností. Je to funkčnosť, životnosť a dizajn. Pod funkčnosťou možno rozumieť jednoduchú údržbu, rýchlu montáž a komfort pri chodení po podlahe. Životnosť je dôležitá z hľadiska dlhodobého užívania podlahy. Ľudia si neuvedomujú, že podlaha nie je kus nábytku, ktorý sa dá jednoducho presúvať. Dizajn je dôležitý, aby sa nám podlaha páčila a vhodným spôsobom dopĺňala celý interiér.
J. Bajdich: Pri voľbe podlahy sa zákazníci orientujú predovšetkým na cenu. Ale viac ako cena je dôležitá kvalita, ktorú za svoje peniaze dostanete. Každý typ podlahy sa vyznačuje špecifickými vlastnosťami, ktoré ju predurčujú do konkrétnych interiérov, resp. exteriérov. Drevené parkety sú ideálne do bytových priestorov pre svoj jedinečný vzhľad a trvácnosť. Miestnosti, ktoré sa nachádzajú v komerčných priestoroch, potrebujú odolnú a nenáročnú podlahu v dostupnejších cenách, napríklad laminátovú podlahu. Tá v posledných rokoch zaznamenala obrovský nárast záujmu pre svoju rýchlu, bezproblémovú aplikáciu a nenáročnú údržbu.
Moderné lamináty totiž nepotrebujú pri kladení žiadne lepidlo, a teda ani čas na zaschnutie. Plávajúcu podlahu tak môžete používať ihneď po jej položení do miestnosti. Ďalšou z užitočných vlastností laminátových podláh je široká farebná paleta, dostupnejšia cena a vysoká odolnosť povrchu podlahy, ktorá sa líši v závislosti od jednotlivých tried zaťaženia. Výhodou moderných podláh je ich kvalitné spracovanie a ošetrenie povrchových vrstiev. Tie nielenže zaručia podlahe trvácnosť a rezistenciu proti vonkajšiemu poškodeniu, ale tiež uľahčia starostlivosť o čistotu.
M. Diviš: Za kvalitnú možno považovať správne navrhnutú podlahu, vo vhodnom dizajne a s vhodnými požadovanými vlastnosťami. Obkladové prvky – najmä dlaždice určené na podlahu, by sa nemali vyberať len podľa katalógov a internetových stránok výrobcu. Treba navštíviť aj niekoľko najbližších značkových predajní, kde sú jednotlivé výrobky vystavené, ako aj farebne skombinované. Len na vlastné oči možno odhaliť jemné odchýlky povrchových úprav – od lesklých, matných až po reliéfne povrchy. V špecializovaných značkových predajniach dostanú zákazníci aj vhodné odporúčania pri výbere dlažieb.
M. Holenda: Je to podlaha dlhodobo spĺňajúca požadované technické, normové a estetické parametre pre daný priestor alebo objekt, v súlade s predstavami zákazníka.
P. Verzál: Vo všeobecnosti platí, že kvalitná podlaha je dielom harmónie materiálov zrealizovaných podľa technického listu, ktoré ponúkajú vysokú výkonnosť a dlhú životnosť bez toho, aby investor vynaložil viac finančných prostriedkov, ako je funkčne nutné.
Kvalita nesporne závisí od pochopenia špeciálnych požiadaviek konkrétneho projektu a tým od komunikácie s investorom v projektovej príprave a s dodávateľom počas samotnej realizácie.
Na čo by sa mali zamerať investori a architekti pri výbere podláh pre konkrétny projekt?
P. Babnič a J. Rejman: Ak má kvalitná podlaha slúžiť svojmu účelu, netreba zabúdať, že práve podlaha je tá časť objektu, ktorá sa používaním najviac zaťažuje (či už staticky alebo dynamicky). Preto treba zvoliť správnu skladbu podlahy. Slovo skladba by sme zdôraznili, pretože podlahu netvorí len nášľapná vrstva, ale celá skladba – systém, z ktorého pozostáva. Iba vzájomné zladenie kvalitných materiálov s dokonale prepracovanou technológiou vykonávaných prác vedie k zhotoveniu kvalitnej podlahy. Preto odporúčame obrátiť sa aj na odborných poradcov u výrobcov stavebnej chémie a najmä dodržiavať systémové riešenia a technologické postupy realizácie.
J. Bajdich: Napríklad pri používaní laminátových podláh treba v prvom rade určiť mieru zaťaženia podlahy. Od toho sa následne odvíja voľba podlahovej krytiny pre daný projekt. Tvrdosť materiálu je kľúčovým faktorom, ako zabrániť poškodeniu a znehodnoteniu podlahy. Výberom adekvátnej podlahoviny (vzhľadom na denné zaťaženie) zaručíte jej dlhoročnú životnosť a výborný vzhľad pri minimálnych nákladoch na ošetrovanie.
M. Diviš: Investori, projektanti a architekti by mali pri výbere dlaždíc brať do úvahy nielen farbu, povrchovú úpravu a rozmery komponentov, ale aj vhodnosť použitia jednotlivých druhov dlaždíc na požadované účely, vzhľadom na ich deklarovanú mechanickú odolnosť, mrazuvzdornosť, oteruvzdornosť a odolnosť proti kĺzaniu. Vlastnosti dlaždíc bývajú opísané v katalógových materiáloch výrobcov, najčastejšie pomocou symbolických znakov, alebo podrobnejšie na internete. V projektoch treba vždy rešpektovať odporúčania výrobcov.
M. Holenda: Pri výbere podlahy treba dbať na efektívny a účelný typ podlahy, spĺňajúci podmienky daného projektu a predstavy investora. Pri rozhodovaní sa okrem technických listov treba zamerať aj na praktické posúdenie typu podlahy – obhliadku existujúcich funkčných vzoriek a overenie referencií.
P. Verzál: Výber podlahy má sledovať dve základné línie, ktoré majú logický prienik v optimálnom návrhu. Sú to fyzikálno-mechanické vlastnosti realizovaného systému a vyváženosť medzi investičnými a prevádzkovými nákladmi. V praxi sa často stáva, že rozhodujúcim článkom pri výbere riešení je developer, ktorý vníma jedine výšku investície – bez priamych vplyvov na budúce prevádzkovanie objektu. Následne dochádza k tomu, že antistatická podlaha má potrebné vlastnosti iba krátky čas, vodotesný povrch parkovacích plôch je celistvý iba pred príchodom prvého automobilu, na športoviskách možno hrať len športy bez kontaktu lopty s podlahou a podobne. Dodávatelia materiálov a consultingové firmy stoja neraz pred zložitou úlohou, ako nasmerovať investorov a architektov na cestu dosahovania kvalitných výsledkov počas celej životnosti podlahových systémov.
S akými najčastejšími chybami sa stretávate pri realizácii podláh?
P. Babnič a J. Rejman: Najvážnejšími chybami pri realizácii podláh je neodborné zhotovenie, nevhodný návrh skladby podlahy, zlý výber materiálov či systémových riešení. Zhotoviteľ a často aj investor však zabúdajú, že finálna vrstva podlahy nezakryje nevhodné podkladové vrstvy, prípadne nedodržané systémové riešenie či montáž. Niekedy okamžite, inokedy až časom, sa všetky tieto nedostatky objavia a potom je ich odstránenie často nákladnejšie, ako počiatočná investícia. Preto odporúčame nazrieť na internetové stránky výrobcov stavebnej chémie alebo krytín a získať aspoň základne informácie o vhodnom riešení.
J. Bajdich: Vo väčšine prípadov je to problematika nerovnosti podkladovej plochy. Ďalej sú to chyby vyplývajúce z pevnosti podkladu a dosť často sa vyskytujú na podklade čiastočky štrku, kamienkov a iných nečistôt. Pri kladení laminátových podláh je nepriaznivým faktorom relatívna vlhkosť vzduchu, ktorá by mala presahovať hodnotu aspoň 50 %. Avšak priveľká vlhkosť vo väčšine prípadov v interiéri nevyhovuje. Uvedenú vlhkosť treba udržiavať v priebehu kladenia podlahy, a taktiež istý čas po dokončení. Vlhkosť netreba podceňovať! Podlahová krytina by sa mohla zvlniť alebo nadvihnúť. Ideálna teplota pri kladení laminátovej podlahy je nad 18 °C.
M. Diviš: Chyby môžu vznikať pri nerešpektovaní noriem a odporúčaných postupov výrobcov. Pri keramických obkladoch najčastejšie dochádza k nevhodnej voľbe typu dlaždíc na balkónoch, terasách, kde treba použiť iba dlaždice s nízkou nasiakavosťou – pod 0,5 % a zabezpečiť správny postup kladenia. Často sa nerešpektuje označovanie vlastností rozmerových a odtieňových šarží dlaždíc na obaloch, a dochádza k premiešaniu odtieňov a rozmerov dlaždíc. Problémy spôsobujú takisto nedostatočne pripravené, nestabilné a znečistené podklady. Často sa nedodržiavajú predpísané dilatačné škáry, najmä pri tepelne namáhaných podlahách, na terasách a fasádach. Niekedy sa nerešpektuje konštrukčná dilatácia stavby a dilatácie pri stenách. V prípade nejasností odporúčame pri nákupe alebo najneskôr pred začatím kladenia prekonzultovať otázky s predajcom alebo sa obrátiť priamo na výrobcu. Skúsení a renomovaní obkladači by mali zaistiť správne položenie obkladu, pretože sa pravidelne vzdelávajú. Profesionálny obkladač zvyčajne odhalí aj chybu v nedostatočnom návrhu obkladu a zabráni možným následným škodám. Správny návrh obkladu musí obsahovať vhodný typ dlaždíc v dostatočnom množstve, s rezervou na orez.
M. Holenda: Za najčastejšie chyby možno považovať nedodržanie technologických predpisov a podmienok realizácie, nedostatočnú stavebnú pripravenosť.
P. Verzál: Evidujeme množstvo projektov, pri ktorých sa navrhol správny podlahový systém, dostatočne zdatný znášať všetky druhy zaťaženia, ktoré vyplývajú z jeho používania. Tiež sa vyriešili všetky detaily. Problémom je, že nedošlo k aplikácii návrhu. Stáva sa to často, aj napriek tomu, že investor súhlasil s cenou. Dôvody sú rozličné: nepredpokladané výdavky vyčerpali rozpočet natoľko, že nepokryje pôvodne dohodnuté ceny; generálny dodávateľ stavby minimalizoval cenu subdodávky a tým často aj kvalitu, s cieľom dosiahnuť väčší zisk; súťaž na aplikáciu podlahového systému vyhrala firma, pre ktorú je realizácia nad zručnosti jej zamestnancov a podobne. Neposledným faktorom ovplyvňujúcim kvalitu je aj spotreba dodaného materiálu na štvorcový meter – je značná disproporcia medzi predanými kilogramami materiálu a zrealizovanou výmerou podlahovej plochy, čo je otázkou garancií zo strany aplikátora a hlavnou úlohou stavebného dozoru.
Miriam Turancová
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.