Pracovný postup: Lepenie betónovej dlažby
Ako postupovať pri lepení betónovej dlažby na betón, aký budete potrebovať materiál a náradie a na čo si treba dávať pozor.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Čo budete potrebovať
- Betónové platne Semmelrock Bradstone Old Town; základný balík: 3 ks 60 × 60 cm, 3 ks 60 × 45 cm, 9 ks 60 × 30 cm, 2ks 45 × 45 cm, 12 ks 45 × 30 cm, 6 ks 30 × 30 cm, balík 6,07 m2 (zmiešané formáty), m2;40,92 €
- Flexibilné lepidlo; quick-mix F-DBK
- Škárovacia malta quick-mix; spotreba 5,5 až 17,5 kg/m2 – podľa šírky a hĺbky škár, papierové vrece, 25 kg; 16,26 €
- Impregnácia betónu
- Náradie; vodováha; plastové vedro; murárska naberačka; antikorové hladidlo; ručné elektrické miešadlo; zubové hladidlo (veľkosť zuba 10 až 12 mm); gumené kladivo; maliarsky valček a miska alebo striekacia pištoľ; rezačka na dlažbu; vrecko na škárovanie; špongiové hladidlo alebo vlhká handrička
Postup
Betónovú plochu je potrebné pred nalepením platní riadne vyčistiť a pozametať. Betón musí byť vyzretý.
Obsah vreca s flexibilným lepidlom sa vysype do čistého vedra s vodou (miešací pomer 25 kg lepidla/približne 6 l vody). Flexibilné lepidlo treba dôkladne premiešať nízkootáčkovým miešadlom (max. 500 ot./min.), až kým nevznikne plastická homogénna kaša bez hrudiek. Kaša sa nechá približne 5 minút odležať a ešte raz sa premieša. Do už rozmiešanej zmesi je pridávanie ďalšej vody zakázané. Hladkou hranou zubového hladidla sa pod sklonom približne 45° vzhľadom na natieranú plochu nanesie lepidlo na podklad tak, aby sa zabezpečilo celoplošné spojenie podkladu a dlažby.
Nanesená vrstva sa následne rozhrnie zubatou hranou hladidla (stredne veľké zuby – 10 až 12 mm). Rovnaká vrstva flexibilného lepidla sa nanesie aj na rubovú stranu dlažobnej platne – tiež pomocou antikorového hladidla. Nanesená vrstva malty sa na rubovej strane dlažobnej platne následne rozhrnie zubovým hladidlom so stredne veľkým zubom (10 až 12 mm). Na podklad a platňu sa nanáša len toľko lepidla, aby sa platne kládli vždy systémom vlhké do vlhkého, teda do lepivého maltového lôžka. Spracovateľnosť malty je 2 hodiny.
Dlažba: Betónové platne so štruktúrou prirodzene zvetraného povrchu s nepravidelnými lámanými hranami, odolné proti mrazu a soliam, nepojazdné, hrúbka 3,8 až 4,4 cm, bez fázy, formáty: 3 ks 60 × 60 cm, 3 ks 60 × 45 cm, 9 ks 60 × 30 cm, 2 ks 45 × 45 cm, 12 ks 45 × 30 cm, 6 ks 30 × 30 cm, balík 6,07 m2 (zmiešané formáty).
Flexibilné lepidlo: Vysoko flexibilné stavebné lepidlo z kvalitatívnej triedy C2 TE S1 quick-mix F-DBK je určené na lepenie rôznych typov obkladov a dlažieb do tenkého maltového lôžka vo vonkajšom aj vnútornom prostredí. Vhodné na veľmi namáhané plochy, ako sú balkóny, terasy a podobne. Vhodné aj na plochy s podlahovým vykurovaním a málo nasiakavé alebo nenasiakavé podklady. Zrnitosť: 0 až 0,6 mm; lehota spracovania: pri 23 °C približne do 2 hodín (v závislosti od okolitých podmienok); spotreba zámesovej vody: približne 6 l/25 kg; lehota odležania: 5 minút, obvyklá spotreba: 3,5 až 4 kg/m2 (v závislosti od veľkosti zuba hladidla).
www.quick-mix.sk
Väčšie formáty sa odporúča pre väčšiu váhu ukladať vo dvojici. Rovinnosť okraja chodníka je potrebné priebežne kontrolovať vodováhou. Rovnako treba kontrolovať aj škáry medzi jednotlivými platňami, ktoré by mali mať šírku približne 6 až 15 mm. Čerstvo prilepený platňový prvok sa ihneď po uložení na podklad do vrstvy lepidla poklepe gumeným kladivom, aby sa dosiahla požadovaná rovinnosť. Vydláždená plocha bude pochôdzna približne po 24 hodinách.
Nalepené platne sa hneď po vytvrdnutí lepidla naimpregnujú impregnačným prípravkom, čím sa zabráni vnikaniu vody, mastnôt a iných nečistôt. Impregnáciu možno vykonať maliarskym valčekom alebo striekaním. Je potrebné dávať pozor, aby sa nenaimpregnovali aj bočné hrany platní, kde sa bude následne aplikovať škárovacia malta.
Škárovať možno pripravený, čistý a dobre navlhčený podklad. Obsah vreca (25 kg) sa premieša nízkootáčkovým miešadlom (max. 500 ot./min) alebo miešačkou s núteným obehom s približne 5,5 až 6 l čistej vody, kým nevznikne konzistencia vhodná na spracovanie liatím. Premiešaná škárovacia malta nesmie obsahovať hrudky.
01 | Podkladová vrstva
Betónovú plochu je potrebné pred nalepením platní riadne vyčistiť a pozametať. Betón musí byť vyzretý.
03 | Zmiešanie lepidla
Flexibilné lepidlo treba dôkladne premiešať nízkootáčkovým miešadlom (max. 500 ot./min.), až kým nevznikne plastická homogénna kaša bez hrudiek. Kaša sa nechá približne 5 minút odležať a ešte raz sa premieša. Do už rozmiešanej zmesi je pridávanie ďalšej vody zakázané.
04 | Nanesenie lepidla na podklad
Hladkou hranou zubového hladidla sa pod sklonom približne 45° vzhľadom na natieranú plochu nanesie lepidlo na podklad tak, aby sa zabezpečilo celoplošné spojenie podkladu a dlažby. Nanesená vrstva sa následne rozhrnie zubatou hranou hladidla (stredne veľké zuby – 10 až 12 mm).
05 | Lepidlo na platňu
Rovnaká vrstva flexibilného lepidla sa nanesie aj na rubovú stranu dlažobnej platne – tiež pomocou antikorového hladidla.
07 | Uloženie dlažobnej platne
Na podklad a platňu sa nanáša len toľko lepidla, aby sa platne kládli vždy systémom vlhké do vlhkého, teda do lepivého maltového lôžka. Spracovateľnosť malty je 2 hodiny. Väčšie formáty sa odporúča pre väčšiu váhu ukladať vo dvojici.
09 | Poklepanie gumeným kladivom
Čerstvo prilepený platňový prvok sa ihneď po uložení na podklad do vrstvy lepidla poklepe gumeným kladivom, aby sa dosiahla požadovaná rovinnosť. Vydláždená plocha bude pochôdzna približne po 24 hodinách.
10 | Impregnácia platní
Nalepené platne sa hneď po vytvrdnutí lepidla naimpregnujú impregnačným prípravkom, čím sa zabráni vnikaniu vody, mastnôt a iných nečistôt. Impregnáciu možno vykonať maliarskym valčekom alebo striekaním. Je potrebné dávať pozor, aby sa nenaimpregnovali aj bočné hrany platní, kde sa bude následne aplikovať škárovacia malta.
11 | Škárovacia malta
Škárovať možno pripravený, čistý a dobre navlhčený podklad. Obsah vreca (25 kg) sa premieša nízkootáčkovým miešadlom (max. 500 ot./min) alebo miešačkou s núteným obehom s približne 5,5 až 6 l čistej vody, kým nevznikne konzistencia vhodná na spracovanie liatím. Premiešaná škárovacia malta nesmie obsahovať hrudky.
13 | Škárovanie
Keď je vrecko naplnené, spinka sa odstráni a škárovacia malta sa postupne vtláča do jednotlivých škár. Vyškárovaná plocha je pochôdzna približne po 3 hodinách a približne po 7 dňoch môže byť plne zaťažená.
14 | Očistenie okrajov platní
Po miernom zatuhnutí škárovacej malty v škárach sa okraje platňových prvkov očistia špongiovým hladidlom alebo vlhkou handričkou. Vzhľadom na veľké rozpätie času potrebného na zaschnutie (približne 20 minút až 2 hodiny) je čas na začatie čistenia potrebné kontrolovať, aby malta úplne nepreschla. Zatvrdnutú maltu totiž možno odstrániť už len mechanicky.
Pozor! Umytie škárovacej malty hubkou
Podľa klimatických podmienok je orientačný čas zaschnutia približne 20 minút až 2 hodiny. Tuhosť malty sa testuje prstom. Malé zvyšky malty alebo jemný povlak pri tom môžu na povrchu dlažby mierne zaschnúť. Celá plocha sa postupne umyje vodou a špongiovým hladidlom alebo mäkkou hubkou.
Škárovacia malta sa nesmie zo škár vymývať. Ak má malta sklon k vymývaniu, nie je ešte dostatočne vytvrdnutá. Vodu na umývanie je potrebné pravidelne meniť za čistú. Umývanie by sa malo opakovať až do úplného odstránenia povlaku, prípadne je možné zostávajúce znečistenie po dostatočnom vytvrdnutí odstrániť vysokotlakovým čističom.
TEXT + FOTO: Mgr. Art. Jana Ardanová, Semmelrock, quick-mix
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.