Lepenie veľkoformátovej dlažby v exteriéri (Pracovný postup)
Na lepenie veľkoformátovej dlažby alebo platní v exteriéri je potrebné použiť materiály, ktoré zabezpečia ich spoľahlivú aplikáciu a odolnosť proti poveternostným vplyvom. Mali by byť mrazuvzdorné, izolovať podklad proti vode a znižovať pnutie medzi podkladom a dlažbou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 7: Celoplošné vtlačenie
Výstužná tkanina sa pomocou stierky celoplošne vtlačí do prvej vrstvy hydroizolačnej lepiacej malty.
Krok 8: Druhá vrstva hydroizolačnej stierky
Po vytvrdnutí hydroizolačnej lepiacej malty (približne 2 h) sa nanesie oceľovým zubovým hladidlom na podklad v rovnomernej vrstve druhá vrstva hydroizolačnej lepiacej malty. Hydroizolačná lepiaca malta sa nanesie hladkou stranou hladidla aj na rubovú stranu keramickej dlažby (metóda „buttering floating“).
Krok 9: Nalepenie dlažby
Dlaždica sa vtlačí do čerstvého lôžka hydroizolačnej lepiacej malty a skoriguje sa jej poloha. Prípadné prebytky lepiacej malty na povrchu dlaždice sa odstránia vlhkou špongiou.
Krok 10: Škárovacia malta
Suchá zmes škárovacej malty sa zmieša s emulziou do škárovacích mált (6,75 l emulzie/25 kg vrece) pomocou nízkootáčkového miešadla a mieša sa, až kým nevznikne homogénna zmes bez hrudiek. Nechá sa odležať 2 min a opätovne sa premieša.
Neprehliadnite: Aké vlastnosti by mala mať exteriérová dlažba?
Krok 11: Škárovanie dlažby
Čerstvá zmes škárovacej malty sa nanesie gumenou stierkou v diagonálnom smere na smer škáry.
Krok 12: Očistenie dlažby
Dlažba sa po 5 až 15 min vyčistí vodou. Po zaschnutí škárovacej malty sa z povrchu dlažby odstráni cementový film umytím vodou tak, aby sa netvorili mláky. Styk dlažby a sokla, dlažby a balkónového profilu a dilatačné škáry sa utesnia PU tmelom.
Foto: Murexin
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2019.