Lepenie veľkoformátových obkladov a dlažieb
Trend zväčšovania formátov obkladov a dlažieb naďalej pokračuje. Ich aplikácia si vyžaduje kvalitne pripravenú podkladovú vrstvu, celoplošné lepenie a špeciálne elastické lepidlo. Veľkoplošná dlažba našla svoje uplatnenie aj v nových operačných sálach nemocnice v Kladne.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Veľkoformátové obklady a dlažby sú trendom už niekoľko rokov. Vyniknú predovšetkým vo väčších priestoroch, sú menej prerušované škárami, takže sú opticky jednoliatejšie. Ďalšou prednosťou, ktorú ocenia práve v nemocniciach, je jednoduchšia údržba takto vytvorených plôch, a to vzhľadom na menší počet škár, ktoré vytvárajú vhodné prostredie na zachytávanie nečistôt a tvorbu plesní. Na druhej strane sú veľké formáty náročnejšie na ukladanie, rovinnosť podkladovej vrstvy a kvalitu použitého penetračného náteru, lepidla a škárovacieho materiálu.
Miesto rekonštrukcie: Oblastná nemocnica Kladno, a. s. Použitý obklad: Levnatina-Techlam Použitý penetračný náter: Ceresit CT 17 Použitá lepiaca malta: flexibilná lepiaca malta Cersit CM 17 Stop Dust Použitý škárovací materiál: Cersit s receptúrou MicroProtect Sadrokartón: sadrokartónové priečky Fermacell |
Obkladové dosky
Každá sála je vyhotovená v inej farbe. V zelenom, oranžovom a modrom odtieni sa použili španielske celoprefarbované neglazované spekané obklady s rozmermi 3 × 1 m a s hrúbkou 3 mm. Jeden štvorcový meter dosky váži len 7,1 kg, čo je v porovnaní s bežnými obkladmi približne tretinová hmotnosť. Ku všetkým kladným vlastnostiam bežnej keramiky, medzi ktoré patrí odolnosť proti chemikáliám a jednoduchá údržba, pribudla aj ďalšia výhoda – podstatne odľahčená stropná konštrukcia. Jedna doska má hmotnosť 21,3 kg a je mierne pružná. Manipulácia s obkladom preto nie je úplne jednoduchá a možno ju prirovnať k práci so sklenenou doskou, pri ktorej sú potrební dvaja pracovníci.
Podkladová vrstva
Kľúčom na lepenie veľkoformátových dlažieb je rovný a dobre pripravený podklad. Z tohto dôvodu sa na suché sadrokartónové priečky naniesol hĺbkový penetračný náter na báze neutrálnej disperzie zo syntetických živíc s malým množstvom pigmentových prísad. Náter neobsahuje rozpúšťadlá, účinkuje hĺbkovo na hornej hrane danej konštrukcie, zvyšuje jej pevnosť a znižuje nasiakavosť. Jeho výhodou je aj vysoká univerzálnosť, takže sa dal použiť na všetky nasiakavé podklady, teda okrem sadrokartónu aj na betónovú podlahu.
Táto základná penetračná vrstva sa nanášala štetcom a valčekom. Po rozliatí a rovnomernom rozotrení sa nechal náter minimálne dve hodiny schnúť. Pokiaľ bol podklad po tomto čase ešte stále nasiakavý alebo nebol odolný proti poškrabaniu, náter sa opakoval.
Okrem penetračného náteru na báze neutrálnej disperzie zo syntetických živíc sa na penetráciu podkladu použila aj špeciálna vodná disperzia na báze syntetických živíc, ktorá sa nanášala na nasiakavé a kritické podklady s ťažko odstrániteľnými zvyškami lepidla, ako aj na disperzné a epoxidové podklady. Na tento rýchloschnúci náter sa mohla lepiaca malta nanášať približne po dvoch až štyroch hodinách.
Lepenie
Veľkoformátové obklady sa musia lepiť celoplošne a vzhľadom na ich rozmer sa musí použiť lepidlo vyhovujúce na takú náročnú aplikáciu. V prípade kladnianskej nemocnice sa použila flexibilná tenkovrstvová lepiaca malta v bezprašnom vyhotovení. Obsah 25 kg vreca sa zmiešal s približne 8 až 8,5 litrami čistej studenej vody a zmes sa miešala nízkorýchlostnou vŕtačkou s miešacím nadstavcom, pokiaľ sa nevytvorila jednoliata malta bez hrudiek. Po piatich minútach sa celá zmes opätovne premiešala, a pokiaľ to bolo nutné, pridala sa trocha vody a zmes sa znovu premiešala.
Ukladanie dlažby a obkladu
Pri ukladaní sa lepiaca malta na báze zmesi cementu s minerálnym plnivom a modifikátormi roztierala po podklade stierkou so zodpovedajúcou veľkosťou zubov. Vzhľadom na veľkosť obkladov sa použili stierky s hĺbkou zubov 12 mm a to tak, aby lepené obklady na zvislých stenách neskĺzavali a lepiaca malta pokrývala minimálne 65 % lepenej plochy obkladu alebo dlažby.
V súlade s ČN EN 12004 (STN EN 12004: 2008: Malty a lepidlá na obkladové prvky. Požiadavky, hodnotenie zhody, klasifikácia a navrhovanie), ktorá určuje typ lepidla, jeho pevnosť v ťahu, sklz a rýchlosť vytvrdnutia, je malta zaradená do triedy C2T, teda minimálna hodnota pevnosti v ťahu je ≥ 1 N/mm2. Flexibilná lepiaca malta je schopná kompenzovať do určitej miery deformácie podkladu. Jej pružnosť sa v súlade s normou označuje ako priečna deformácia a uvádza hodnotu priehybu vzorky lepiacej malty (mm). Riziko poškodenia lepených obkladov a dlažieb sa použitím flexibilnej lepiacej malty výrazne znižuje.
Bezprašná realizácia
Použitá flexibilná lepiaca malta je prvou maltou svojho druhu, ktorá sa vyrába v takzvanom bezprašnom vyhotovení. To znamená, že vďaka novej receptúre sa pri vysýpaní malty do nádoby a následnom miešaní uvoľňuje minimum prachu. Nová generácia bezprašných cementových lepiacich mált tak umožňuje realizáciu obkladačských prác s udržaním maximálnej čistoty a hodí sa predovšetkým na renovácie v uzatvorených priestoroch.
V nemocnici je niekedy nutné realizovať rekonštrukčné práce v priestoroch, v ktorých sa nachádza drahá zdravotnícka technika, ktorú z miestnosti nie je možné presunúť. Použitie bezprašných materiálov preto predstavuje často jedinú možnosť.
TEXT: Jiří Pavlíček
FOTO: Henkel ČR
Jiří Pavlíček je manažérom technickej podpory spoločnosti Henkel ČR.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.