Majáky prestíže očami statika
Ekonomický rast na Slovensku vyvoláva dopyt po moderných výškových administratívnych budovách. V hlavnom meste sa už zrealizovali budovy s 20 poschodiami a pripravujú sa ďalšie, ktoré dosiahnu 30 až 40 nadzemných podlaží. Výškové budovy patria nesporne k pozoruhodným architektonicko-technickým dielam. Výška stavieb narastala spolu s rozvojom stavebných materiálov vyššej pevnosti. Čo je však pri výškových budovách najzaujímavejšie a najdôležitejšie z pohľadu statika?
Výstavbu výškových budov na Slovensku nepodnietil ekonomický tlak ani požiadavka koncentrovať pracovníkov na jednom mieste. Aj napriek tomu sa na Slovensku do roku 1989 postavili budovy až do výšky 30 nadzemných podlaží. Nosnú konštrukciu v prevažnej miere tvorili železobetónové konštrukcie, okrem bratislavského hotela Kyjev a výškových budov v Banskej Bystrici a Považskej Bystrici, ktoré boli navrhnuté ako oceľové. Konštrukciu bratislavskej budovy Tower 115 (predtým Pravda) tvorí kombinovaná nosná konštrukcia zo železobetónu a ocele.
Prvá fáza – návrh
Pri návrhu založenia budovy je vhodné umiestniť vysokú budovu tak, aby výslednica tiaže budovy bola čo najbližšie k ťažisku kontaktnej plochy. Väčšina budov má však podzemné podlažia, ktorých rozsah je determinovaný využitím pozemku. Tým je určená aj plocha kontaktu. Výškové budovy zväčša susedia s inými málopodlažnými objektmi. Pri navrhovaní dilatácie možno jej polohou korigovať kontaktnú plochu. V prípade málo únosných základových pôd s vysokou stlačiteľnosťou nestačí založenie na plošných základoch. V takomto prípade možno budovu založiť na kombinácii plošného a hlbinného založenia alebo len na hlbinných základoch (pilóty, kesóny).
Pri návrhu založenia budovy treba pamätať okrem podmienok únosnosti aj na podmienku stability objektu, a to najmä pri veľmi vysokých a štíhlych budovách. Hrúbka základových dosiek sa pri veľmi vysokých budovách pohybuje od 1,4 m do 6 m (napr. Messeturm, Frankfurt, 256 m, 60 podlaží, základová doska od 3 do 6 m, 64 pilót s priemerom 1,3 m, dĺžka 27 až 30 m; Commerz Bank Frankfurt, 299 m, základová doska 4,5 m, 111 pilót s priemerom 1,8 m do hĺbky 48, 5 m; výšková budova NBS, základová doska 2,7 m; Polus City Center Bratislava – Milénium Tower I, základová doska 1,8 m; Milénium Tower II AB2 2,1 m; Dominant Bratislava-Petržalka, 1,8 m hrubá doska na pilótach).
Zvislé konštrukcie
Nosný systém budovy, ktorý zabezpečuje prenos horizontálnych síl, je vždy súčasťou vertikálneho nosného systému. V našich podmienkach, aj keď podľa literatúry možno do výšky 20 podlaží použiť rámové konštrukcie, sa najčastejšie požíva systém so železobetónovým nosným jadrom a stĺpmi podopierajúcimi lokálne podopreté dosky. Ich rozpätia sa pohybujú od 6 do 8,1 m, výnimočne 9 m. Výrazná úspora sa dosahuje použitím hlavíc s rozmermi 1/6 rozpätia na každú stranu stĺpa, ktorých výška predstavuje 1,25 hrúbky stropnej dosky. Tento spôsob často pomôže vyriešiť aj problém s pretlačením stĺpa. Úspory hmotnosti možno dosiahnuť i pomocou rebrových kazetových (rozpätie až 12 m) alebo predpätých stropov v oblasti železobetónových dosiek. Pri oceľových konštrukciách stropu sa používajú spriahnuté stropné dosky s hrúbkou od 100 do 180 mm, jednosmerne vystužené dosky betónované do trapézového plechu s minimálnou hrúbkou 60 mm čispriahnuté oceľovo-betónové dosky. V zahraničí a najmä v USA sa často využívajú stropné dosky s hlavnými priehradovými nosníkmi alebo s nosníkmi s otvormi (prelamované nosníky). Konštrukcie na prenos horizontálnych síl do základov majú byť symetricky umiestnené s ohľadom na polohu ťažiska budovy alebo pôsobisko horizontálnych síl vetra. Pri predbežnom návrhu možno vychádzať z modelu konzoly s prierezom vytvoreným horizontálnym rezom šmykových stien alebo jadra s rešpektovaním ich ťažiska.
Efektívne riešenie
V počiatočnom štádiu navrhovania sa podľa zahraničných skúseností pri projekte veľmi vysokých budov počíta až s 15 typmi nosných systémov a každý má rovnakú šancu na realizáciu. U nás sa väčšinou uprednostňuje jeden druh konštrukcie a materiálu, pričom na hľadanie najvhodnejšieho riešenia sa zabúda. Pre investorov je často zaujímavejšia cena za projekt, a nie efektivita riešenia v konečnom štádiu. Neplatí to však všeobecne.
Seriózne vypracovanie rôznych variantov nosného systému, podložené výpočtami (i keď predbežnými), si vyžaduje čas, odbornosť, skúsenosti a kvalifikovanú oponentúru zo strany odborných inštitúcií a nezávislých odborníkov. Investícia v prípravnej fáze projektu nosnej konštrukcie sa zhodnotí v kvalite a cene realizovaného diela. Výsledkom počiatočného štádia projektu je užší výber vhodného nosného systému a špecifikácia parametrov výškovej budovy. Vhodný systém zahŕňa prvky navrhnuté na zvislé zaťaženie, ktoré vo veľkej miere postačujú aj na prenos horizontálnych účinkov vetra alebo seizmicity. Na porovnanie vplyvu výberu vhodného nosného systému, ako aj použitia kvalitnejších materiálov na spotrebu konštrukčnej ocele uvádzame tabuľku 1 podľa (3). Údaje uvedené v tejto tabuľke ukazujú vplyv účinnosti nosného systému na určité výšky budov.
V praxi sa postupne prechádza na navrhovanie podľa Európskych noriem. Významnú rolu pri tom zohráva špecifikácia systému noriem. Neodporúča sa kombinovať rôzne systémy noriem, napriek tomu, že v oblasti navrhovania požiarnej odolnosti sa tomu nemožno vyhnúť.
Výškové budovy
Základným problémom je prenos pomerne veľkých zvislých a vodorovných zaťažení do základových konštrukcií a zabezpečenie horizontálnej tuhosti budovy s ohľadom na účinky statických a dynamických zaťažení. Medzi dynamické zaťaženia patrí zaťaženie vetrom a seizmicitou. Statické riešenie vysokej budovy musí spĺňať požiadavky mechanickej odolnosti a stability, ale aj vytvorenia komfortu pri užívaní budovy. Na adekvátnu spoľahlivosť treba prihliadať pri každom prvku a pri všetkých prípustných kombináciách zaťažení. Zvláštna pozornosť sa musí venovať prvkom, ktorých zlyhanie môže iniciovať reťazové zrútenie budovy. Pri navrhovaní veľmi vysokých budov sa zohľadňuje aj vplyv deformácií na vnútorné sily v konštrukcii (teória II. rádu). Pri riešení budovy si nevystačíme iba s jedným výpočtovým modelom.
Vždy je pri návrhu základu potrebné riešiť interakciu budovy s hornou stavbou. Pri posúdení stability budovy proti preklopeniu sa zohľadňuje rozdielna poloha ťažiska kontaktnej plochy základu a zvislého zaťaženia. Pri veľkých rozdieloch sa problém rieši pomocou zmeny v podopretí základovej konštrukcie. Na titulnom obrázku je príklad riešenia horeuvedeného problému, kde boli časti dosky vylúčené z kontaktu s podložím (Výšková budova AB2, Polus City Center Bratislava).
Interakcia nosného systému s podložím môže mať významný vplyv na správanie nosného systému. Pri použití stužujúceho jadra je pri plošnom založení objektu sadnutie pod jadrom o 20 až 30 % väčšie ako sadnutie na okraji budovy. Rozdiel sadania sa prejaví na redistribúcii síl vo vodorovných a zvislých nosných konštrukciách.
Správanie konštrukcie ovplyvňuje i postup výstavby. Stlačenie stĺpov od zmrašťovania a dotvarovania betónu, ovplyvnené postupom výstavby, treba zohľadniť už pri návrhu stropov, ale aj pri riešení detailov deliacich konštrukcií. Pri budove s 80 podlažiami podľa (4) s oceľovou konštrukciou z ocele vysokej pevnosti je pružné skrátenie stĺpa 180 až 220 mm. Pri budove zo železobetónu je pružné skrátenie 65 mm, celkové 180 až 225 mm. Na výpočet tohto účinku sa v (2) a (4) uvádza praktický postup. Komerčne dostupné výpočtové programy v nadväznosti na postup výstavby obyčajne tento efekt nezohľadňujú. Ďalším účinkom je účinok teploty na stĺpy budovy. Podľa (2) treba efekt brať do úvahy pri budovách s výškou viac ako 60 m.
Kritickými miestami pre nosné konštrukcie výškových budov sú pri šmykových stenách a jadrách nadpražia otvorov v ťažisku rezu šmykovej steny a okraje stien v šírke minimálne dvojnásobku hrúbky steny. Do týchto miest sa neodporúča umiestňovať otvory. Otvory v nadpražiach lokalizovaných blízko ťažiska prierezu steny znižujú ohybovú tuhosť steny. Pre stropné nosné konštrukcie sú kritickými miestami oblasti podpier (stĺpy).
Nové poznatky
Slovo na záver
Ing. Daniel Bukov,
autorizovaný stavebný inžinier
Foto: archív autora
Použitá literatúra
(1) Bungale S. Taranath: Steel, Concrete and Composite Design of Tall Buildings McGrawHill, 1997, 2nd Edition, 998 strán
(2) Stafford-Smith, Alex Coull: Tall Building Structures Analysis and Design, Wiley-
Interscience, 1991, 536 strán
(3) Chew Yit Lin, Michael: Construction Technology for Tall Buildings, 2nd Edition, Singapore University Press, 2006, 417 strán
(4) Fintel M, Ghosh SK, Iyengar: Column Shortening in Tall Buildings – Prediction and Compensation, Portland Cement Association, Skokie, Illinois, USA, 1987, 38 strán
(5) P. Jayachandran: Design of Tall Buildings – Preliminary Design and Optimization, International Conference on Tall Buildings and Industrial Structures, PSG College of Technology, Coimbatore, India, January 2003
(6) Yin Zhou, Tracy Kijewski, Ahsan Kareem: Along-Wind Load Effects on Tall Buildings: Comparative Study of Major International Codes and Standards, Journal of Structural Engineering, June 2002
(7) Mir M. Ali: Evolution of Concrete Skyscrapers from Ingalls to Jinmao, Electronic Journal of Structural Engineering, 1 ( 2001)
(8) Neslíhan Saglam: Settlement of piled raft a critical review of the case histories and calculation method, M. S. Thesis, Department of Civil Engineering, METU December 2003, 289 strán
(9) Štefan Gramblička: Nosné systémy vysokých budov, ASB 10/2006
(10) Vysoké budovy: Eurostav, marec 2007