Materiály na tlmenie krokového hluku v stropnej konštrukcii
Vlastnosti a výšku finančných nákladov vynaložených na podlahovú konštrukciu možno ovplyvniť výberom správneho stavebného materiálu. Pritom treba zvážiť účel budovy, prevádzkové zaťaženie podlahy, ako aj požiadavky na ochranu proti hluku.
V bytových domoch sa často vyvíja tlak na zhotoviteľa, aby zmenšil hrúbku podlahovej konštrukcie. Tu však treba myslieť na dodržanie požiadaviek na útlm krokového hluku. Podcenenie tohto faktora pri navrhovaní skladby podláh prináša trvale zhoršenú kvalitu bývania, ktorú nie je prakticky možné napraviť ani po odovzdaní stavby bez vynaloženia veľkých finančných prostriedkov a času.Z hľadiska tlmenia krokového hluku sú najviac problematické frekvencie 100 až 315 Hz. Výrazne lepšiu schopnosť tlmiť krokový hluk vykazuje akustická izolácia na báze recyklovaného polyuretánu EKM. Pre akustické izolácie na báze penového polystyrénu PE je charakteristický pokles schopnosti tlmiť krokový hluk po časovom pôsobení statickej a dynamickej záťaže. Optimálne hodnoty útlmu krokového hluku, a to aj v oblasti kritických frekvencií 100 až 315 Hz, možno dosiahnuť realizáciou podlahy s vyrovnávacou vrstvou z penobetónu PBG potrebnou na zakrytie všetkých inštalácií umiestnených na strope.
Podlahy s vyrovnávajúcou vrstvou z penobetónu nachádzajú široké uplatnenie v stavbách občianskej vybavenosti vrátane veľkých polyfunkčných a bytových domov. Vyrovnávacia vrstva z penobetónu je viazaná, a teda stabilná. Nezanedbateľnou výhodou vyrovnávacej vrstvy z penobetónu je vytvorenie roviny, ktorá výrazne zjednodušuje a urýchľuje aplikáciu ďalších vrstiev.
Podlahy bez izolácie proti hluku
Podlahy s vyrovnávacou vrstvou z penobetónu bez protihlukovej izolácie sa používajú v menej náročných priestoroch. Priestory s touto skladbou vrstiev podlahy by v žiadnom prípade nemali byť umiestnené nad obytnými priestormi. Vrstva poteru by sa mala vždy separovať od vrstvy z penobetónu. Na separáciu je vhodné použiť PE fólie alebo voskový papier určený na tento účel. Poter spojený s vyrovnávacou vrstvou sa neodporúča realizovať.
Podlahy s izoláciou proti hluku
Podlahy so súvrstvím obsahujúcim protihlukovú izoláciu sú určené do priestorov bližšie popísaných v STN 73 0532: 2000 (Akustika. Hodnotenie zvukovoizolačných vlastností budov a stavebných konštrukcií). V podlahovom systéme sa na zabezpečenie útlmu hluku odporúča použiť akustickú izoláciu, ktorou sa oddelí vyrovnávacia vrstva z penobetónu od roznášacej vrstvy (poteru). Možno použiť akustickú izoláciu z recyklovaného polyuretánu, ktorá sa ukladá na zraz, bez prekrývania pásov. Povrch akustickej izolácie treba prekryť PE fóliou. Podmienkou správnej funkčnosti pružnej podložky je jej prepojenie s okrajovým pružným pásikom oddeľujúcim poter od muriva. Hrúbka pružnej podložky závisí od druhu nášľapnej vrstvy.
Tab. 1 Porovnanie izolačných materiálov proti krokovému hluku
Podlaha s tepelnou izoláciou
Podlahu s tepelnou izoláciou možno použiť v bytových priestoroch umiestnených nad nevykurovanými priestormi alebo terénom. Penobetón sa v tejto skladbe používa na zakrytie inštalačných rúrok a prípravy roviny na jednoduché a rýchle položenie tepelnoizolačnej vrstvy. Hrúbku tepelnoizolačnej vrstvy navrhuje projektant. Tepelnoizolačnú vrstvu sa na vrstvu z penobetónu odporúča aplikovať bezodkladne po nadobudnutí pochôdznej pevnosti.
Podlaha s podlahovým vykurovaním
Táto skladba podlahy sa používa v bytových priestoroch umiestnených nad vykurovaným aj nad nevykurovaným priestorom. Penobetón sa v tejto skladbe používa na zakrytie inštalačných rúrok. Či sa na túto vrstvu aplikuje aj vrstva doskového polystyrénu, alebo nie, určuje projektant. Vykurovacie rúrky možno v prípade potreby kotviť cez separačnú fóliu priamo do vrstvy penobetónu.
Ak je súčasťou skladby aj vrstva doskového polystyrénu, pokladá sa priamo na vrstvu penobetónu a separačná vrstva sa ukladá pod vykurovacie rúrky následne zaliate vykurovacím poterom s hrúbkou predpísanou dodávateľom materiálu poteru.
Pre všetky podlahy platí, že vrstva penobetónu by sa mala vždy oddeliť od muriva pružným pásikom a mala by sa realizovať s hrúbkou minimálne 10 mm nad hornú úroveň inštalačných rúrok. Oddelenie pružným pásikom zabraňuje prestupu technologickej vlhkosti z penobetónu do muriva a tiež prispieva k zníženiu prenosu hluku do stien.
Porovnanie vlastností jednotlivých akustických izolácií dostupných na slovenskom trhu a materiálov vhodných na vyrovnanie podkladu je v tab. 1 a 2.
Tab. 2 Porovnanie materiálov na vyrovnanie podkladu podlahy
TEXT: Andrea Dingová a kolektív autorov spoločnosti SIRCONTEC
FOTO: sircontec
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.
–>–>