Metalické fólie ako alternatíva k hliníkovým oknám
Krása a estetika fasády každej budovy tkvie v detailoch. Kvalita a dizajn exteriérových prvkov stavby preto podčiarkujú charakter a atmosféru budovy. Aktuálnym a zároveň dlhodobým trendom modernej architektúry sú metalické fólie do exteriéru, ktoré sú vyhľadávané pre svoj lesklý kovový dizajn.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Metalické fólie sú dlhodobým trendom
Metalické fólie, ktoré sa využívajú najmä v oblasti okenných profilov plastových okien, zlepšujú vlastnosti exteriérových prvkov a ponúkajú nadčasový moderný dizajn. Táto povrchová úprava dodá osobitý štýl novostavbám, ale aj zrekonštruovaným starším domom a historickým budovám. Architekti, ako aj investori, uplatňujú metalické fólie predovšetkým v exteriéri. Lesklá kovová povrchová úprava umožňuje symbiózu tepelnoizolačných vlastností okenného profilu s nárokmi na nadčasový vzhľad.
Dizajn hliníkového okna
Milovníci modernej architektúry a nadčasového dizajnu vyhľadávajú lesklú povrchovú úpravu okien. Tento trend architekti a dizajnéri už neriešia len prostredníctvom hliníkových rámov, ktoré sú ekonomicky náročnejšie. Moderný charakter budovy a lesklý kovový vzhľad možno dosiahnuť použitím okenných profilov s aplikovanou metalickou fóliou. Metalická fólia získava lesklý kovový povrch vďaka časticiam špeciálneho metalického pigmentu, ktorý odráža svetlo. Jemná razba fólie zároveň zaručí prirodzený vzhľad okna.
Fólia sa skladá z niekoľkých vrstiev. Na zadnej strane fólie sa nachádza vrstva penetračného náteru, ktorého rovnomerný nános uľahčuje proces spracovania a umožňuje vysokú kvalitu lepenia. Fóliu možno spracúvať v spojení s bežnými systémami lepidiel na etablovaných kašírovacích zariadeniach.
Fólie predlžujú životnosť okien
Kvalitné exteriérové fólie sa vyznačujú vysokou stabilitou farby a prispievajú k zvýšenej mechanickej odolnosti okien. Fólie od osvedčených výrobcov sú odolné proti vplyvom počasia, vysokým teplotám a UV žiareniu. Vďaka týmto vlastnostiam okenné profily alebo iné prvky, na ktoré sa aplikujú, získajú vyššiu životnosť. Zároveň sú viac odolné proti znečisteniu a škodlivým látkam.
Medzi fóliami sú však rozdiely z hľadiska vhodnosti použitia v danom prostredí. Iné vlastnosti ponúkajú plastové fólie určené do mierneho klimatického pásma a iné sú vhodné do prostredia extrémne namáhaného poveternostnými podmienkami.
Z hľadiska vhodnosti použitia v danom klimatickom pásme sa fólie líšia svojou skladbou. Do mierneho klimatického pásma je vhodná plastová fólia s dvojvrstvovou skladbou. Spodná vrstva z plastu je v tomto prípade nosičom požadovaného dekoru. Chránená je priehľadnou vrstvou polymetylmetakrylátu (PMMA), ktorá dokáže absorbovať viac ako 95 % UV žiarenia, čím chráni farbu a dekor profilu.
Do náročnejšieho prostredia sú určené fólie s extrémnou odolnosťou aj v mimoriadne náročných klimatických podmienkach. V tom prípade sa odporúča akrylátová trojvrstvová exteriérová fólia. Hornú vrstvu tvorí fólia z polyvinylidenfluoridu (PVDF), prostrednú priehľadná fólia z polymetylmetakrylátu a základnú fóliu tvorí tiež zafarbený polymetylmetakrylát (PMMA). Plasty si zachovajú svoj stupeň lesku počas celého životného cyklu.
Ďalšou výhodou akrylátovej fólie je nízke povrchové napätie, vďaka čomu je mimoriadne odolná proti znečisteniu. Vyznačuje sa jednoduchou údržbou a umožňuje bez námahy odstrániť aj graffiti. Tento samočistiaci efekt otvára nové možnosti, napríklad pri stvárnení fasád výškových stavieb.
Účinná ochrana pred prehrievaním
Funkčnosť vonkajších prvkov stavby významne ovplyvňujú najmä účinky intenzívneho slnečného žiarenia. Neustále sa meniaca teplota na povrchu profilov môže spôsobiť zmeny v tvarovej stálosti materiálu. Kvalitné metalické fólie sú charakteristické špeciálnou technológiou, ktorá znižuje negatívne účinky pôsobenia slnečného žiarenia na profil okna. Príkladom je technológia solárneho štítu SST (Solar Shield Technology), ktorá zabezpečuje ochranu proti nadmernému zahrievaniu profilu a pomáha tak oknám udržať si tesnosť, a tým aj energetickú účinnosť. Základná fólia obsahuje špeciálne pigmenty, ktoré odrážajú infračervenú časť slnečného žiarenia. Vďaka tomu výrazne redukujú tvorbu tepla v profile o viac ako 12 °C. Chránená je nielen samotná fólia, ale aj lepidlo a profil bez ohľadu na to, či je vyrobený z bieleho alebo tmavého plastu.
TEXT: Ladislav Csanda
FOTO: RENOLIT
Ladislav Csanda je konateľom spoločnosti RENOLIT Tábor, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.