Montujeme obložkové zárubne (pracovný postup)
Obložkové nastaviteľné zárubne vyrábané z ľahkých lisovaných materiálov a lepenky s dekorovaným povrchom sa vyznačujú rýchlosťou montáže. Montujeme ich do miestností, v ktorých už bola vykonaná povrchová finálna úprava stien, podláh a stropov.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 8: Osadenie zárubne
Do pripravenej drážky v ostení sa vloží penové tesnenie. Zostavená nosná časť zárubne sa vloží do stavebného otvoru tak, aby sa s jednotlivými dielmi veľmi nehýbalo. Zvislá časť zárubne sa spevní rozperami, ktoré zabránia pohybu.
Krok 9: Vodorovnosť osadenia
Osadená nosná časť zárubne sa vyrovná podľa vodováhy do čo najdokonalejšej roviny, napr. aj pomocou drevených klinov.
Krok 10: Montážna pena
Voľný priestor medzi zárubňou a stavebným otvorom sa vyplní nízkoexpanznou montážnou penou. Môže sa aplikovať bodovo alebo po celom obvode zárubne. Pena sa nechá vytvrdnúť tak, aby sa zárubňa počas ďalších pracovných krokov neposunula a ostala v správnej polohe.
Krok 11: Zostavenie krycej časti zárubne
V ďalšom kroku sa zostaví krycia časť zárubne, ktorou sa oplášti voľná strana otvoru. Pred jej montážou sa odstráni prebytočná montážna pena, vyberú sa rozpery a drevené kliny.
Krok 12: Osadenie krycej časti zárubne
Do drážky v ostení sa nanesie lepidlo a krycia obložka sa nasadí na stenu. Skontroluje sa, či po celej dĺžke prilieha na murivo a či je v rovine.
Krok 13: Osadenie pántov a krídla dverí
Do nosnej časti obložky sa osadia do predpripravených dier pánty. Na pánty sa osadí dverné krídlo. Ak je to potrebné, medzi pánty sa vloží podložka, ktorou sa upraví výška dverí.
Krok 14: Osadenie dverného kovania
Pri vŕtaní dier na kovanie je potrebné dbať na rovnosť a umiestnenie. Odporúča sa použiť montážnu šablónu, ktorú dodávajú výrobcovia dverného kovania.
Vizualizácia detailu: Viktor Mikovčák
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2020.