Montáž ťažkej šikmej strechy
Na zhotovenie šikmej strechy je možné použiť aj keramické stropné panely, ktoré sú vhodné na strechy so sklonom max. 40°, odporúčaný sklon strešnej roviny je 25°. Nosnú konštrukciu strechy tvoria keramické stropné panely, ktoré sa kladú na štítové, obvodové a vnútorné nosné steny.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 6: Betonáž stropných panelov
Na betonáž styčných škár medzi panelmi sa použije betón s kamenivom s veľkosťou zrna max. 4 mm, pevnostnej triedy C16/20 – XC1, mäkkej konzistencie S3. Zároveň sa vybetónuje aj stužujúci veniec, a to betónom s kamenivom s veľkosťou zrna 16 mm (max. 32 mm). Betón sa zhutní ponorným vibrátorom alebo ubíjaním.
Krok 7: Ošetrovanie betónu
Po betonáži sa čerstvý betón predovšetkým počas prvých dní vhodne ošetruje – vlhčí vodou. Pred dostatočným zatvrdnutím betónu v škárach je potrebné zamedziť pohybom v škárach (napr. vplyvom zaťaženia panelov stavebnými materiálmi).
Prečítajte si tiež: Najnovší prehľad strešných krytín
Krok 8: Hydroizolácia a pomocné krokvy
Na zabetónované stropné panely sa položí hydroizolácia vo forme asfaltovaných pásov, ktorá plní funkciu dočasnej hydroizolácie, ďalej funkciu parozábrany a vzduchotesnej vrstvy (ak sa nezhotovujú vnútorné omietky). Na oceľové profily sa uložia pomocné krokvy, ktorými sa vymedzí priestor na tepelnú izoláciu.
Krok 9: Tepelná izolácia
Do priestoru medzi pomocné krokvy sa uložia v dvoch vrstvách pásy tepelnej izolácie tak, aby sa styk pásov vzájomne v jednotlivých vrstvách neprekrýval.
Krok 10: Ďalšie vrstvy strešného plášťa
Na vrstvu tepelnej izolácie sa uložia pásy poistnej hydroizolácie s predpísaným vzájomným presahom. Priskrutkujú sa kontralaty a strešné latovanie. Na strešné latovanie sa uloží strešná krytina.
Foto: Heluz
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 3/2019.