Montovaný stropný systém s nadbetonávkou (Pracovný postup)
Stropná konštrukcia je dôležitou súčasťou každej stavby preto výber typu stropu musíme dôkladne zvážiť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 12: Výška a stabilita vencoviek
Príslušná výška horného okraja vencových tehál sa dosiahne vrstvou maltového lôžka v potrebnej hrúbke. Odolnosť vencových tehál proti vylomeniu počas betonáže možno zvýšiť vytvorením tzv. fabiónu.
Krok 13: Vystuženie venca
Nad obvodovými a vnútornými nosnými stenami sa zhotoví výstuž venca. Strmene, ktoré sa nachádzajú na koncoch a v strede nosníkov, sa nadvihnú pod uhlom 45° smerom k nosnej stene. Strmene sa ohýbajú len jedenkrát, aby sa neodlomili.
Krok 14: Spojovacia výstuž
Do strmeňov na obidvoch koncoch nosníkov sa vloží spojovacia výstuž v tvare L, ktorá sa zviaže s výstužou venca. Tá musí zasahovať z venca nad nosníky na vzdialenosť 1/6 rozpätia, minimálne však 0,8 m od vnútorného líca nosnej steny.
Neprehliadnite: Ako zhotoviť drevený strop v tehlovej stavbe a ušetriť
Krok 15: Vystuženie betónovej dosky
Betónová doska sa vystužuje zváranými KARI sieťami s veľkosťou ôk 150/150/4 mm. Pri zdvojených nosníkoch sa používa KARI 150/150/8 mm.
Krok 16: Betonáž stropu
Pred betonážou sa celý strop dôkladne poleje vodou. Strop sa betónuje zároveň so stužujúcim vencom betónom triedy C 20/25 s max. veľkosťou zrna 8 mm. Hrúbka betónovej dosky v mieste max. prevýšenia má byť 40 až 70 cm.
Vizualizácia detailu: Mgr. art. Ján Malík
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 3/2019.