Murovací materiál vhodný nielen na rodinné domy
Na novostavbu rodinného domu, stavbu bytového domu, prestavbu objektov, prístavbu, modernizáciu existujúcej stavby, ako aj úpravy interiérov možno použiť stavebný systém z bieleho pórobetónu. Kompletný stavebný systém šetrí čas a náklady pri stavbe.
Tvárnice patria k obľúbenému stavebnému materiálu vďaka ľahkej opracovateľnosti a nízkym nárokom na použitie. Navyše stena z tvárnic z bieleho pórobetónu s hrúbkou 375 mm a bez dodatočnej tepelnej izolácie dosahuje hodnotu prechodu tepla U = 0,26 W/(m2 . K), čo zodpovedá požadovanej normatívnej hodnote ustanovenej pre obytné budovy.Biely pórobetón sa vyrába v súlade s požiadavkami STN EN 771-4: 2004 Špecifikácia murovacích prvkov. Časť 4: Murovacie tvárnice z autoklávovaného pórobetónu. Vďaka rovnomernému rozloženiu pórov je izotropný (rovnorodý), to znamená, že má vo všetkých smeroch rovnakú pevnosť, tepelnoizolačné a akustické vlastnosti a rovnakú požiarnu odolnosť. Tým sa biely pórobetón líši od ostatných stavebných materiálov. Tvárnice majú dostatočnú pevnosť na zhotovenie samonosných obvodových a nosných stien, ktoré umožňujú výstavbu až štvorposchodovej budovy (s pevnejšími typmi pórobetónu vyrábanými v zahraničí je možné stavať aj vyššie budovy) na bývanie.
Úspora nákladov
Vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam tvárnic možno šetriť náklady na vykurovanie. Nižšie nároky na vykurovanie znamenajú nižšie emisie škodlivín do ovzdušia. Tým sa prispieva k ochrane životného prostredia. Zároveň sa šetria finančné prostriedky vynaložené na zhotovenie stavby, lebo obvodové murivo netreba dodatočne zatepľovať ani iným spôsobom tepelne izolovať.
Bez tepelných mostov
Steny zhotovené z tvárnic s perom a drážkou s hrúbkou 375 mm prekračujú svojimi tepelnotechnickými vlastnosťami požiadavky normy a vďaka vo všetkých smeroch stálym vlastnostiam redukujú tepelné mosty v rohoch miestností, pri styku so stropom, ako aj v miestach uloženia prekladov nad otvormi a stužujúcich vencov dokonca na minimum. Tepelné mosty sú miestom vzniku porúch na omietkach, zdrojom vzniku plesní, a preto je veľmi dôležité sa ich v realizácii vyvarovať.
Rýchla a menej náročná výstavba
Stavebný systém z bieleho pórobetónu pozostáva z tvárnic určených na zhotovenie nosných a obvodových steny rôznej hrúbky, tvárnic určených na zhotovenie nenosných stien, vencovej tvárnice, U-profilu, nosného prekladu, prekladového trámca, nenosného prekladu, schodiskových dielcov, stropných dielcov, montovaného stropu, strešných dielcov, stenových dielcov a oblúkových tvárnic vhodných najmä do kúpeľní.
Systém pero a drážka a praktické úchopové otvory podstatným spôsobom uľahčujú osadzovanie tvárnic. Systém umožňuje, aby sa malta nanášala iba do ložnej škáry, pričom styčná škára zostáva nevyplnená.
Murivo má svoje špecifiká, ktoré treba pred stavbou zohľadniť, aby sa predišlo poruchám. Na murovanie treba použiť tenkovrstvovú lepiacu maltu. Ložnými škárami v optimálnej hrúbke 2 až 3 mm sa dosahuje úspora materiálu, zrýchlenie výstavby, vyššia pevnosť muriva a minimalizácia tepelných mostov v mieste spoja. Lepiacu maltu nemožno používať na korekciu nerovnosti podkladu, a preto treba tvárnice ukladať presne a priebežne kontrolovať vodorovnosť a rovinnosť vrstiev.
Postup murovania
Založenie rohov
Na každom rohu budovy sa musí osadiť rohová tvárnica. Výšku a uloženie je najlepšie nastaviť pomocou nivelačného prístroja. Ako prvá sa osadí tvárnica v najvyššom bode základu.
Murovanie obvodových stien
Po nanesení penetračného náteru sa na očistený základový pás alebo základovú dosku rozprestrie a nataví pás hydroizolácie s minimálnou šírkou 500 mm. Pásy sa musia napájať s presahom minimálne 150 mm.
V ďalších krokoch sa riadime týmto postupom:
- podľa projektu sa vymerajú presné pôdorysné rozmery a poloha budúcich obvodových stien,
- ako prvá sa osadí rohová tvárnica v najvyššom rohu základovej dosky (vždy perami na vonkajšiu stranu) a na vápenno-cementovú maltu s hrúbkou minimálne 20 mm,
- nasleduje kontrola vodorovnosti osadenia rohovej tvárnice a kontrola jej výškového osadenia.
Druhý rad sa muruje už na tenkovrstvovú lepiacu maltu, ktorá sa mieša nízkootáčkovým miešadlom vo vedre a nanáša sa celoplošne zúbkovanou murárskou lyžicou. Malta vytlačená zo škár sa nikdy neroztiera, ale nechá sa zatvrdnúť – potom sa odstráni hladidlom. Pri použití tvárnic s perom a drážkou sa malta nenanáša na zvislú škáru. Vnútorné nosné steny sa viažu s obvodovou stenou stupňovite hneď pri jej murovaní. Na požadované rozmery sa tvárnice upravujú pílením.
Murovanie nosných stien
Prvý rad tvárnic nosných múrov sa ukladá na vápenno-cementovú maltu, ktorej hrúbka sa mení v závislosti od nerovnosti základu, minimálne by však mala byť 20 mm. Opäť treba dbať na rovinnosť vo vodorovnom smere (pomôžeme si napríklad natiahnutím vodiacej šnúrky v želanom smere) aj vo zvislom smere (použijeme vodováhu).
Príprava podkladu je rovnaká ako pri obvodových múroch. Prípadné výškové nerovnosti sa môžu zarovnať hoblíkom. Pred lepením ďalšieho radu tvárnic by sa mal povrch ložnej škáry očistiť od prachu a nečistôt. Tvárnice sa majú klásť čo najtesnejšie, aby posúvaním vodorovne po malte nedošlo k jej nahrnutiu do zvislej škáry a vzniku vzduchovej medzery nevyplnenej spojovacou maltou. Keď treba nosnú stenu zalomiť, tvárnica sa pred osadením prireže podľa požadovaného tvaru. Lepiaca murovacia malta sa použije aj na prilepenie odrezku vo zvislej škáre. Malty sa nanáša toľko, aby sa zbytočne nevytláčala zo spoja, ale aby odrezok spoľahlivo prilepila po celej ploche.
Stropné dosky
V prípade stropných dosiek ide o masívne montované prvky, ktoré sa na stavbe ukladajú z nákladného auta priamo na nosné murivo, a tak prinášajú značné časové úspory. Ľahká a rýchla montáž umožňuje rýchly postup stavebných prác. Masívny strop s pôdorysom asi 100 m2 položia za štyri pracovné hodiny traja pomocní robotníci. Jednotlivé stropné dosky sa ukladajú podľa výkresu kladenia vo vopred určenom poradí.
Oblúkové tvárnice
Oblúkové tvárnice možno použiť na výstavbu sprchovacieho kúta. S oblúkovými tvárnicami sa pracuje rovnako ako s obyčajnými priečkovymi tvárnicami. Jedinou zvláštnosťou je vkladanie sklotextilnej sieťky do každej ložnej škáry v mieste zmeny polomeru steny. V tomto mieste nie je možné previazať tvárnice, preto musí funkciu väzby prevziať sieťka.
Vhodný nielen pre rodinné domy
Pórobetón možno použiť na výstavbu rodinného domu alebo na viacpodlažnú výstavbu. Jemná rovnomerná štruktúra pórov tlmí rušivý hluk o 2 decibely viacej v porovnaní s inými tvárnicami s rovnakou hmotnostnou triedou. Rovnomerný podiel vzduchových pórov zabezpečuje požadované hodnoty zvukovej a tepelnej izolácie a taktiež optimálnu priestorovú klímu. Miestnosti sú v zime teplé a v lete chladné.
Zdravý a ekologický materiál
Biely pórobetón sa vyrába z prírodného kremičitého piesku, vápna a cementu. Je zdraviu neškodný a recyklovateľný.
Ing. Martin Mihál
Foto: Xella
Ing. Martin Mihál pracuje ako odborný poradca pre projektantov vo firme Xella Slovensko, spol. s r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.