Murovacie prvky a materiály – tradícia a inovácia
Problematika murovacích prvkov a materiálov nás zaujímala s komplexného hľadiska. Chceli sme zaznamenať, čo sa deje v oblasti ich vývoja a výroby a v neposlednom rade zmapovať aktuálnu úroveň murárskeho remesla na Slovensku.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
1. V ktorých oblastiach murovacích materiálov napreduje v súčasnosti vývoj najintenzívnejšie? Možno v blízkej budúcnosti očakávať, že podnieti výrobu nových produktov na svetovom a slovenskom trhu?
2. Veľa sa hovorí a píše o nových materiáloch na výrobu murovacích prvkov, avšak na domácom trhu výraznejšie neprerazili. Myslíte si, že sa v budúcnosti presadia? Je vôbec priestor na nové produkty?
3. Aké máte praktické skúsenosti s kvalitou realizácií, ktoré vykonávajú spoločnosti zabezpečujúce murovacie práce?
Ing. Ivan Hoffmann
konateľ, HOFFMANN, s. r. o.
V súčasnosti majú výrazne lepšie fyzikálne vlastnosti iné konstrukčné materiály na báze oplášteného betónu (VELOX) s hodnotami R = 4,1 – 6,4, resp. U = 0,235 – 0,15. Dôležitá je však aj ich akumulačná schopnosť, ktorá je približne 7-krát vyššia ako pri tehlách a 30-krát vyššia ako pri plynosilikátoch. Táto akumulačná schopnosť je základom absorpcie tepla získaného predovšetkým v prechodnom období (na jar a na jeseň), zo slnečného svitu vstupujúceho do obytného priestoru južným zasklením. Toto akumulované teplo sa potom večer a v noci vyžaruje späť do obytného priestoru. Podstatné zmeny asi nenastanú. Systémy nespĺňajúce štandardy pre stavbu úsporných domov sa budú ďalej zateplovať dodatočnou izoláciou.
2. Zotrvačnosť v technológiách stavieb je obrovská. U dnešných 30- až 40-ročných stavebníkov sa už počíta aj s tým, za akú cenu budú vykurovať svoj dom za tridsať rokov ako penzisti. Už dnes je rozdiel ceny za vykurovanie približne rovnakých domov na Slovensku v pomere 1 : 2 a viac. Určite sa budú čoraz viac presadzovať úsporné technológie a tie menej úsporné sa budú aspoň zdokonaľovať.
3. Ak hovoríme iba o „murovacích materiáloch“, potom sa už aj tak priemerná hodnota týchto materiáloch ďalej znižuje nekvalitnou prácou, t. j. hrubou vrstvou malty v škárach, čo spôsobuje tepelné mosty. Homogénne liate materiály s celoplošnou zabudovanou izoláciou znižujú faktor vplyvu ľudskej práce.
Ing. Gabriel Szöllösi
technik produktov, Wienerberger Slovenské tehelne, spol. s r. o.
Snaha dosahovať čo najlepšie stavebnofyzikálne parametre vedie v oblasti tehliarskych murovacích prvkov v poslednom období k výrobe tehál na špecifické použitie. Jednoducho povedané, buď je výrobok zameraný na izoláciu tepelnú, alebo zvukovú. Prvú skupinu reprezentujú výrobky, ktoré sú vyľahčené v maximálnej možnej miere, či už pôjde o usporiadnie vnútorných rebier, alebo o vyľahčenie tehliarskeho črepu, druhú skupinu výrobkov, naopak, tvoria masívne tehly s malým podielom dutín na medzibytové akustické deliace steny s veľkou plošnou hmotnosťou.
Čo sa týka vývoja v oblasti technológie murovania, už tretí rok ponúkame na slovenskom trhu systém POROTHERM Profi, čo sú tehly s brúsenými ložnými plochami a pri ich použití možno murovať na tenkú vrstvu lepiacej malty. Pomocou tejto technológie murovania sa dosahuje veľmi výrazná úspora murovacej malty, a tým aj zníženie stavebnej vlhkosti v murive, urýchlenie murovania a v neposlednom rade kvalitné a presné murovanie.
2. Slovenský stavebný trh s murovacími materiálmi je z približne 90 % postavený na materiáloch, ktoré sa v našich podmienkach považujú za tradičné – tehla a pórobetón. Samozrejme, aj niektoré nové murovacie materiály na alternatívnej materiálovej báze si našli svojich zákazníkov. Ale myslím si, že toto rozdelenie sa v krátkodobom ani v strednodobom časovom horizonte veľmi nezmení.
3. Stavebný trh prešiel u nás od začiatku deväťdesiatych rokov veľkými zmenami. Nové murovacie materiály priniesli so sebou nové pracovné postupy, ktoré si vyžiadali aj zmenu v pracovných a technologických zvyklostiach stavebných firiem a ich zamestnancov. V závislosti od kvality firmy, ktorá je však v konečnom dôsledku výsledkom profesijnej kvality jednotlivých ľudí, môžeme sa na stavbách stretnúť s naozaj veľmi širokou škálou kvality murárskych prác – od špičkovej až po, mierne povedané, veľmi zlú. Tej poslednej je však už čoraz menej. Nám ako výrobcom tehál veľmi záleží na tom, aby sa naše tehly na stavbách neznehodnotili v dôsledku neodborného alebo nezodpovedného prístupu. Preto vydávame praktické príručky a články, organizujeme školenia s nezanedbateľným cieľom zvýšiť kvalitu murárskych prác stavebných firiem. Najúčinnejším školiteľom je však trh, ktorý kvalitu už aj v tejto oblasti vyžaduje ako samozrejmosť.
Ing. arch. Rudolf Kraščenič
konateľ, TRIADA ODPAD, s. r. o.
2. Výraznejšie zmeny možno očakávať (a to je už odpoveď na vašu druhú otázku) vplyvom intenzívnejšej výmeny informácií a skúseností v celosvetovom meradle. Vzniká tak tlak na prehodnotenie domácich tradičných materiálov a postupov v konfrontácii s riešeniami uplatňovanými v iných vyspelých krajinách. Iste majú svoje racionálne jadro napríklad skúsenosti takých krajín, ako sú Francúzsko, krajiny Beneluxu, USA či Kanada, kde sa na trhu dominantne uplatňuje vibrolisovaný betónový murovací prvok, medzi inými spôsobmi použitia práve ako súčasť sendvičových konštrukcií, ktoré sú schopné efektívnejšie a rýchlejšie reagovať na meniace sa požiadavky stavebnej praxe.
3. Nastal výrazný posun v kvalite vykonávaných murovacích prác. Vážne chyby sa vyskytujú už len sporadicky. Rezervy sú ešte v koordinácii jednotlivých prác. Stále sa príliš často vyskytuje jav, že skupina realizujúca napríklad hrubé murárske práce nevie alebo nechce prispôsobiť svoje postupy požiadavkám nadväzujúcich stavebných prác, ako sú inštalácie, povrchové úpravy a pod. Výsledkom je veľa zbytočnej práce navyše a dodatočné poškodzovanie murovaných konštrukcií s negatívnymi dôsledkami na ich konečnú kvalitu. Tento problém sa začína už v projektovom štádiu. Máloktorý projekt jednoduchších stavieb, pri ktorých sa murovacie materiály najviac uplatňujú, sa venuje optimalizácii postupu stavebných prác. Ďalším častým nedostatkom projektov je chronické predimenzovanie murovaných konštrukcií menších objektov. Niekedy dokonca vzniká dojem, že projektantom nezáleží na nákladoch vynaložených investorom stavby.
Ing. František Sabol
obchodný riaditeľ, PORFIX – pórobetón, a. s., Zemianske Kostoľany
2. Tempo zmien v biznise s murovacími materiálmi sa meria rokmi, prípadne desaťročiami. Až niekoľkoročné používanie materiálov totiž odhalí ich slabiny, prípadne ukáže ich výhody. A až desiatky rokov preveria celú stavbu. Ak sa na vec pozeráme takouto optikou, pórobetón je pomerne nový materiál. U nás sa vyrába niečo viac ako päťdesiat rokov. Napriek tomu má na trhu veľmi silnú pozíciu a nezastupiteľné miesto.
Často sa hovorí o materiáloch pre nízkoenergetické či dokonca pasívne domy. Podľa môjho názoru to na našom trhu bude ešte dlho téma skôr nadšencov ako investorov.
3. Pozitívne aj negatívne. Aj preto je komplexný stavebný systém PORFIX koncipovaný tak, aby práca s ním bola čo najjednoduchšia a aby bolo minimum toho, čo sa dá pokaziť. Ponúkame ucelený systém. Ten zabráni vzniku akýchkoľvek projektových, statických a technických problémov. Individuálnym stavebníkom, architektom i realizačným firmám poskytujeme podporu i služby. Medzi ne patrí založenie stavby našimi ľuďmi.
(lh)
Foto: Wienerberger, Xell