Na čom záleží pri výbere nových okien?
Výber okien je jedným z najdôležitejších krokov, ktorý je potrebné pri stavbe nového domu urobiť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Veľkosť okien zásadne ovplyvní mieru presvetlenia interiéru, dizajn potom zvýrazní charakter architektúry a materiál okien vrátane zasklenia ovplyvní energetické straty. Čo je teda dôležité pre výber?
Materiál okien, počty komôr a triedy profilov?
Na výber sú v podstate 3 základné materiály. Plast, drevo a hliník. Elegancia patrí hliníku, rovnako ako najvyššia cena. Drevo je síce na pohľad krásne, ale náročné na údržbu. Pre plastové okná je typická naopak jednoduchá údržba, dlhá životnosť a priaznivá cena. A navyše bezkonkurenčný výber dizajnov vrátane drevodekorov, ktoré sú natoľko vierohodné, že ich ani nerozoznáte od originálu.
A k tomu si môžete zvoliť inú farbu okna v exteriéri a inú v interiéri, ktorá sa vám bude viac hodiť. Preto sú tieto okná najpredávanejšie. Tak u nich teraz zostaneme. Predtým sa každý zaujímal o počet komôr, ale to už dávno nie je dôležité. Tepelno-izolačné vlastnosti sa dnes hodnotia súčiniteľom Uw, ktorý charakterizuje okno ako celok. Slovenská technická norma požaduje od 1.1.2021 pre novostavby Uw ≤ 0,85 W/m2K.
Trojkomorový systém je dnes u renomovaných výrobcov dávno prekonaným štandardom. Triedy profilov takisto nehrajú rolu, podľa ktorej by sme mali vyberať. To bolo dôležité skôr, keď sa vyrábali úzke profily (60 mm). Dnes je najbežnejšia veľkosť 80 mm (napr. okná SYNEGO).
Väčšia veľkosť profilu ovplyvnila jeho správanie pri mechanickom namáhaní a pri zmene teplôt, takže hrúbka stien skôr rozlišovaná triedou profilu, stratila svoje opodstatnenie.
Preto pri výbere dbajte viac na renomé výrobcu, ktorý zodpovedá za vysokú kvalitu svojich materiálov, použitých povrchových fólií a spracovanie zvarov.
Alternatíva zvaná kompozit
Existujú však tiež kompozitné okná vyrábané z materiálu RAU-FIPRO X, teda materiálu na báze PVC a sklených vlákien. Takéto okná majú v porovnaní s „obyčajným“ plastom, vyššiu tvarovú stabilitu, pevnosť a tuhosť. To je obrovská výhoda u veľkých formátov.
Kompozitné okná majú tiež vylepšené Uw na základe možnej kombinácie s izolačnými modulmi, ktoré sa vkladajú do funkčných komôr. Ich výrobné rozmerové možnosti sú len o málo menšie, než u okien hliníkových.
Čím väčšie, tým lepšie
Zmenou správania užívateľov a prístupom ku komfortnému bývaniu sa do popredia predral trend veľkoformátových okenných systémov často doplňovaných napríklad HS portálmi prípadne PSK systémami posuvných dverí.
V tomto prípade boduje hlavne kompozitný materiál, pretože za oveľa nižšiu cenu, než sú hliníkové systémy, umožní navrhnúť rozmery okenných prvkov až do výšky 2,8 m v bielom prevedení (farebné profily sú cca o 10% menšie).
To sú napríklad okná GENEO so stavebnou hĺbkou 86 mm. Takéto okno unesie sklo s hmotnosťou 100 až 130 kg (u HS portálu je to dokonca až 400 kg).
Okná sú dobrá investícia
Moderné plastové okná sú nielen zárukou značných energetických úspor, ale vďaka novým konštrukciám ponúkajú oveľa vyšší komfort. Napríklad v podobe vysokého hlukového útlmu (až 47 dB) čo je znateľné v prípade rušných lokalít, kde sa dnes už bežne stavia.
Súčasné okná umožňujú nastaviť požadované parametre oveľa komplexnejšie, než predtým. Tak napríklad kompozitné okno nemusí mať do určitých rozmerov oceľovú výstuž, čo opäť pozitívne ovplyvní tepelno-izolačné vlastnosti a hmotnosť.
Navyše možno do takého profilu inštalovať v prípade potreby prídavné termo-moduly alebo iné zariadenia, ako je alarm (SMART GUARD), či systém riadeného vetrania (Inovent).
Moderné okná sú teda dobrou investíciou, ktorá zhodnocuje nehnuteľnosť. Ale pozor, aj najlepšie okno nemusí prinášať dobrú službu, ak je zle vykonaná montáž alebo utesnenie okna v ostení najmä pri nízkoenergetických alebo pasívnych domoch.
Inšpirujte sa na www.rehau.sk, kde nájdete aj preškolených a spoľahlivých dodávateľov vzhľadom k danej lokalite.
Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.