Návod na utesnenie balkóna proti vode a vlhkosti
Technologický postup: Utesnenie balkóna proti vode a vlhkosti
Najčastejšími poruchami balkóna sú uvoľnenie nalepenej dlažby, následné poškodenie hydroizolačnej vrstvy, korózia zábradlia alebo oplechovania a v neposlednom rade aj poruchy statickej funkcie nosných konštrukcií, spôsobené vplyvom vlhkosti, ktorá preniká cez nefunkčnú hydroizolačnú vrstvu až do samotného podkladu. Dôležitým faktorom popri správnom výbere vhodných materiálov je aj dodržiavanie základných podmienok nevyhnutných na správne fungovanie celej konštrukcie. Jednou z nich je minimálny spád podkladu v rozpätí od 2 do 2,5 %, čo je výška 2 až 2,5 cm na bežný meter. Na výber je z dvoch základných možností.
Info o materiáloch:
|
Vytvorenie novej spádovej vrstvy
Predstavuje tradičné riešenie opravy poškodených balkónov, keď je poškodená roznášacia vrstva so spádom oddelená od podkladovej nosnej konštrukcie. Táto degradovaná vrstva sa musí odstrániť a nahradiť novou. V tomto prípade sa odporúča použiť adhézny mostík z vyrovnávacej malty a kontaktnej emulzie, ktorý zvyšuje prídržnosť nanášaného spádového opravného poteru. Následne sa nanesie dvojzložkové utesnenie, prípadne dvojzložková tesniaca malta ako hrubovrstvová hydroizolačná vrstva. Podklad sa nemusí penetrovať. Táto vrstva tvorí podklad pod lepiacu maltu. Na škárovanie sa použije vhodný škárovací materiál a na tmelenie prechodových škár sanitárny silikón, prípadne lepiaci tmel. Vyrovnávací materiál na opravu spádového poteru je rýchlotuhnúci, dlažbu možno ukladať už po 3 dňoch (pri bežných cementových poteroch je to 28 dní). Ďalšími výhodami systému sú vysoká hydroizolačná schopnosť, rýchly pracovný postup a možnosť variability pri riešení jednotlivých vrstiev.
Tip Dvojzložkové utesnenie možno na podklad nanášať pomocou štetky, valčeka alebo oceľového hladidla. Vďaka rýchlemu vyzretiu možno lepiť obklady a dlažby ešte v ten istý deň. Dvojzložková tesniaca malta spomaľuje proces karbonizácie a tým chráni betón a železobetón pred poškodením vplyvom atmosférických zrážok. Bezprostredne na nej možno vytvárať potery a omietky, ktoré neobsahujú sadru alebo klásť keramické obklady a dlažby do lepiacich mált. |
Podkladová vrstva už v spáde
Ide o riešenie vhodné pre novostavby, kde nosná konštrukcia a roznášacia vrstva so spádom tvoria ako jeden konštrukčný prvok kvalitnú plochu na ukladanie dlažby ako nášľapnej vrstvy balkóna. Výhodou systému je nízka konštrukčná výška, bezšvová technológia utesnenia podkladu a rýchly pracovný postup. Na pripravenú podkladovú konštrukciu balkóna sa nanesie penetrácia a následne dvojzložkový elastický tesniaci materiál. Do prechodu medzi podlahou a stenou, prípadne aj do dilatačných škár sa aplikuje izolačný pás. Na lepenie keramickej dlažby sa odporúča použiť flexibilnú lepiacu maltu. Treba použiť tzv. kombinovanú metódu lepenia , teda nanášať lepiacu maltu na lepený prvok aj na podklad. Rovnako možno použiť samorozlievaciu lepiacu maltu, ktorú možno špeciálnym hladidlom s kruhovými zubami nanášať iba na podklad. Treba zabrániť tomu, aby pod nalepenou dlažbou zostávali dutiny, ktoré umocňujú hromadenie vlhkosti. Tá vplyvom mrazov dokáže realizovanú dlažbu poškodiť. Na škárovanie sa používa štandardný škárovací materiál. Do prechodových škár je vhodné aplikovať sanitárny silikón, prípadne lepiaci tmel. V obidvoch prípadoch sa odporúča vložiť do škáry najskôr tesniaci povrazec.
Nová spádová vrstva
Podklad v spáde
Náradie
|
|
01 | Mostík – Príprava podkladu, aplikácia prechodového mostíka
02 | Spád – Vytvorenie spádovej vrstvy vyrovnávajúcim materiálom
03 | Vyrovnanie nerovností – Ak sa na podkladovej vrstve vyskytnú čiastkové nerovnosti, treba ich pred aplikáciou tesniacej malty vyrovnať.
04 | Podklad – Príprava podkladu pred aplikáciou elastickej tesniacej malty
05 | Tesnenie – Osadenie tesniaceho pásu do elastickej tesniacej malty
06 | Zatretie – Zatretie tesniaceho pásu elastickou tesniacou maltou
07 | Prvá vrstva – Nanesenie prvej vrstvy elastickej tesniacej malty
08 | Druhá vrstva – Nanesenie druhej vrstvy elastickej tesniacej malty
09 | Tesniaci povrazec – Uloženie tesniaceho povrazca do prechodovej škáry
10 | Dlažba – Lepenie dlažby kombinovanou metódou
TEXT a FOTO: Petr Šovčík, Henkel.
Článok bol zverejnený v časopise Stavebne Materialy.