Navždy krásna strecha
Galéria(5)

Navždy krásna strecha

Partneri sekcie:

Keramická strešná krytina sprevádza ľudstvo už tisícky rokov a doteraz človek nevynašiel nič, čo by prekonalo jej unikátne vlastnosti. V strešnom systéme Tondach sa tradícia kombinuje s modernými technológiami, umožnujúcimi rozličné tvary a veľkosti škridiel a moderné povrchové úpravy typu engoba alebo glazúra.



——- Komerčná prezentácia spoločnosti TONDACH SLOVENSKO, s. r. o. ——-

Vďaka tomu vyrába Tondach najširší sortiment škridiel na Slovensku pre všetky druhy šikmých  striech – od historických budov, cez klasické sedlové strechy až po pultové strechy s nízkym sklonom.

Vtáka poznáš po perí a strechu podľa škridly

Kvalitu strechy a strešnej krytiny rozpozná na prvý pohľad každý. Stačí sa zamerať na vlastnosť, ktorú výrobcovia označujú ako stálofarebnosť. Zdravý rozum hovorí, že ak je krytina stálofarebná, nemala by svoj odtieň a intenzitu farby nikdy zmeniť. Ako je potom možné, že na niektorých strechách so „stálofarebnou“ krytinou sa po čase objavujú škvrny a bledé miesta? Takto sa správajú predovšetkým betónové a plechové krytiny, ktorých farebná úprava vzniká nanášaním vrstvy farby alebo plastu na povrch, prípadne primiešaním farebných pigmentov do betónovej zmesi. Povrchová vrstva síce vytvorí požadovanú farbu, ale keďže sama nie je stabilná a navyše nie je dostatočne previazaná s materiálom krytiny, časom „oprší“ a farba vybledne.

O farebnej nestálosti betónovej krytiny hovorí aj technická norma STN EN 490 na strane 15: “Vplyvom pôsobenia počasia môžu nastať zmeny farby a vzhľadu betónovej krytiny.“ Preto sa nečudujte, že v záručnom liste je garantovaný iba materiál, a nie povrchová úprava.

Keď strechu, tak červenú, keď škridlu, tak keramickú

Ak chcete strechu, ktorá bude odolávať nástrahám každého počasia a zostane navždy krásna, vyberte si keramickú, čiže pálenú krytinu.

Prvotriednu farebnú stálosť všetkých odtieňov a povrchových úprav počas celej svojej minimálne 80-ročnej životnosti totiž ponúka jedine pálená škridla. Tradične tehlovo zafarbená škridla má nemennú  prírodnú farbu pálenej hliny, pretože je vyrobená zo suroviny, ktorá sa stabilizovala počas obdobia asi 4 miliárd rokov. Konečný a trvalý odtieň tzv. prírodnej červene je určený obsahom oxidu železa v surovine a teplotou pri výpale. Hladší povrch a širšiu farebnú škálu ponúka engobovanie a glazúrovanie. Pri týchto povrchových úpravách sa pred výpalom, podľa požadovaného konečného odtieňa krytiny, nanáša na vysušenú škridlu zmes ílu a oxidov kovov.

Pri glazúrovaní aj oxid kremika, ktorý vytvorí lesklú sklovitú vrstvu. Počas výpalu sa engoba a glazúra neoddeliteľne zatavia do škridly a vytvoria konečný farebný odtieň, ktorý je odolný proti všetkým nástrahám počasia a okolitého prostredia (usadzovanie prachu, špiny, sadzí, machov a vtáčieho trusu). Rozdiel medzi povrchovými úpravami je ten, že engoba je matná až pololesklá a glazúra vyzerá ešte exkluzívnejšie, pretože je lesklá.

Pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa

Ešte stále sa neviete rozhodnúť? Choďte za strechármi a pýtajte sa. Pýtajte sa na životnosť povrchových úprav, na ich odolnosť proti poveternostným i chemickým vplyvom. Pýtajte sa na potrebnú údržbu i na to, aké získate záruky. Ak chcete poznať názor Tondachu, jediného výrobcu pálenej škridly na Slovensku, zavolajte na infolinku 02/60 30 13 28. Určite vám odpovieme na vaše otázky a navyše vám pošleme informačné DVD o pálenej škridle.

Informácie nájdete aj na stránke www.tondach.sk.