Netradičné strechy: Nad garážami aj sloním domom
Strecha nad objektom ani zďaleka nemusí byť len v podobe bežnej krytiny na romantickom rodinnom domčeku. Vybrali sme dva príklady, ktoré presahujú tradičné chápanie strechy. Prvým je extenzívna vegetačná strecha nad veľkogarážami na žilinskom sídlisku, druhým zase drevená konštrukcia s kvalitnou hydroizoláciou nad sloním domom v zürišskej zoo.
Sídlisko Solinky, Žilina – Zelená strecha ako nový urbanistický prvok
Extenzívne vegetačné strechy sa stávajú trendom najmä v mestách, ktoré čelia úbytku zelene. Ide o inovatívny urbanistický prvok, ktorý je ekologický a pôsobí veľmi esteticky. Kus zelene medzi bytové domy vniesla strecha nových dvojposchodových veľkogaráží na sídlisku Solinky v Žiline. Na budovu realizátor inštaloval približne 900 m2 extenzívnej vegetačnej strechy. Išlo o komplexný systém Zelená strecha Icopal, ktorý si investor vybral pre jeho inovačný charakter a fakt, že neobsahuje žiadny strešný substrát. Hmotnosť celej skladby je tak štyrikrát menšia (iba 55 kg/m2) v porovnaní s klasickou skladbou so substrátom. Preto si nevyžaduje navrhovanie staticky náročných konštrukcií a je vhodná aj na rekonštrukcie.
Realizácia odštartovala na prelome mesiacov september a október 2014 a trvala asi jeden týždeň. Skladba strechy bola takáto: Na železobetónovú konštrukciu sa položila geotextília (ako separačná vrstva) a mPVC fólia Monarplan G 1.5 mm, ktorú v spojoch realizátor zváral horúcim vzduchom. Na hotovú hydroizolačnú vrstvu sa následne položila drenážna vrstva ICODREN 10 Speed Drainage® SBS a retenčná vrstva pozostávajúca zo sústavy 7 vrstiev špeciálnej geotextílie Icomat 140. Na ňu sa aplikovali vegetačné rohože Icomat Green 317 určené na ploché strechy tvorené machmi, kvitnúcimi bylinami a rôznofarebnými rozchodníkmi. Vegetačné rohože sú predpestované a v okamihu dodania na 70 až 100 % pokryté zeleňou. Extenzívna zelená strecha podporuje kvalitu ovzdušia produkciou kyslíka a prispieva k zdravej klíme. Zadržuje zrážkovú vodu a chráni povlakovú krytinu objektov pred výkyvmi teploty i UV žiarením.
FOTO, DETAIL: Icopal
Skladba systému Zelená strecha Icopal (bez zateplenia):
- Extenzívna zeleň – predpestované vegetačné rohože Icomat Green 317
- Retenčná vrstva – 7 vrstiev špeciálnej geotextílie Icomat 140
- Drenážna vrstva – ICODREN 10 Speed Drainage® SBS
- Hydroizolačná vrstva – mPVC fólia Monarplan G 1.5 mm
- Separačná vrstva – geotextília
- Železobetónový podklad
Zürich, Švajčiarsko – Sloní dom Kaeng Krachan v zoologickej záhrade
Sloní park v zoologickej záhrade v Zürichu je výnimočný nielen dizajnom, ale aj spôsobom, akým sa o slony starajú. Rastúca slonia rodina má teraz šesťkrát viac miestností ako pred výstavbou. Areál zahŕňa množstvo rôznych bazénov a spŕch vnútri aj vonku, pričom ďalšou novinkou je nepretržitá starostlivosť o zvieratá v „chránenom kontakte“. To znamená, že chovatelia už nie sú v rovnakej miestnosti ako slony. Centrálnym miestom slonieho parku s plochou 11 000 m2 je unikátny sloní dom s rozlohou 6 800 m2. Ide o budovu s priemerom 80 m a mnohotvárnou drevenou strešnou konštrukciou s hmotnosťou viac ako 1 500 ton. Konštrukcia plochej strechy nevyžaduje žiadne ďalšie oporné stĺpy vo vnútri. Využíva prirodzené svetlo prichádzajúce cez 271 strešných okien, aby napodobnila výhľad na oblohu v lese a evokovala prirodzené prostredie slonov v Thajsku.
Strecha je podopretá nosnou konštrukciou z pohľadového betónu umiestnenou po obvode, ale hlavné zaťaženie z obrovskej drevenej konštrukcie strechy je absorbované obvodovými základmi. Tie sa skladajú z predpätých betónových pilót, ktoré prenášajú záťaž do zeme. Pri streche bol kľúčový výber osvedčeného a spoľahlivého systému hydroizolácie. Všetky potrebné prestupy, detaily a približne 1 500 rohov muselo byť vyrobených ručne, vzhľadom na rôzne uhly, pre ktoré štandardné profily neboli k dispozícii. Aby boli splnené estetické požiadavky architekta a tiež sa vytvoril priestor na čistenie a údržbu, tak 50 cm nad izolačnou fóliou bola na 5 615 terčíkoch upevnená drevená plošina, ktorú bolo potrebné utesniť membránou. Prístup udržateľnej výstavby pri tomto projekte vyžadoval, aby sa dažďová voda zo strechy zhromažďovala a ďalej využívala pri starostlivosti o slony.
Voda sa zhromažďuje v železobetónových nádržiach, ktoré sú súčasťou budovy a musia byť vodotesné. Hydroizolácia strechy bola zrealizovaná celoplošným lepeným systémom Sikaplan® Sarnafil® na dosky duripanel. Tento systém prekryl škáry podkladovej konštrukcie. Do strešného systému bol pevne zakotvený úchytný bod Sarnafil®-T fitting, osobitne navrhnutý odborníkmi spoločnosti Sika pre tento projekt, do ktorého sa potom nainštaloval terčík na ukotvenie jednotlivých častí vrchnej pohľadovej konštrukcie strechy.
FOTO: Sika