Netradičné strechy nad športom aj priemyslom
A máme to pod strechou! Spokojné oddýchnutie si stavbára, ktorý vie, že do domu mu už asi nezatečie – pravda, ak je strecha kvalitná a adekvátne zrealizovaná. Strecha však nemusí byť len škridla nad drevenicou či krytina na šikmej streche idylického domčeka. Predstavujeme inšpiratívne príklady, kde strecha môže mať až futuristický výraz alebo je súčasťou zložitej nosnej konštrukcie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Logistické centrum Lidl, Sereď
Spoločnosť Lidl vybudovala v Seredi jedno z najväčších a najekologickejších logistických centier v Európe. Výstavba trvala od marca 2015 do februára 2016, pričom investície na vybudovanie nového logistického centra presiahli 50 miliónov €. Jeho rozloha je 128 000 m2 a pracuje v ňom takmer 200 ľudí. Logistické centrum Lidl Sereď sa stalo zároveň prvou budovou, ktorá na území Slovenska získala najvyšší možný stupeň medzinárodne najvýznamnejšej ekologickej certifikácie BREEAM v najvyššom stupni Outstanding. Objekt pozostáva zo skladových priestorov, chladiacich priestorov a z administratívnej budovy. Spoločnosť Sika Slovensko na tento projekt dodávala kotvený strešný hydroizolačný fóliový systém Sarnafil® T na báze flexibilných polyolefínov, ktorého súčasťou sú aj doplnky. Pre dané objekty boli vyhotovené aj plány kotvenia. Hlavnú časť dodávky tvorili strešné fólie Sarnafil® TS 77 – 15 a Sarnafil® TG 66 - 15 v béžovej farbe. Sika Slovensko dodávala na objekt aj doplnky, ku ktorým patria ukončovacie lišty, kotviace lišty, teleskopy, tmel a pochôdzne rohože. Súčasťou dodávky spoločnosti Sika Slovensko boli aj tepelnoizolačné dosky PIR od spoločnosti Kingspan, ktoré boli použité na atiku.
Súčasťou dodávky je kotvený strešný hydroizolačný fóliový systém na báze flexibilných polyolefínov, ktorého súčasťou sú aj doplnky.
– FPO membrána Sarnafil TS 77, mechanicky kotvená pomocou skrutiek a teleskopov EJOT
– tepelná izolácia z minerálnych vlákien
– parozábrana PE
– trapézová oceľová konštrukcia
Zdroj: SIKA SLOVENSKO
Nová atletická hala, Ostrava
Nová atletická hala v Ostrave sa nachádza neďaleko OSTRAVA Arény a mestského štadióna vo štvrti Vítkovice. Hala spĺňa parametre Medzinárodnej atletickej federácie a je využívaná najmä atletickými klubmi. Môžu ju však využiť aj hokejové kluby, športové kluby, policajné a hasičské zbory i široká verejnosť. V hale je umiestnený bežecký ovál so šiestimi dráhami s dĺžkou 200 metrov, ôsmimi priamymi dráhami s dĺžkou 60 metrov a sektormi na skok do výšky, skok do diaľky, skok o žrdi a vrh guľou. Súčasťou atletickej haly bude aj atletický tunel s priamou dráhou dlhou 100 metrov, sektorom na skok do diaľky a posilňovňou. Hala je jednopodlažná s obdĺžnikovým pôdorysom s rozmermi približne 93 x 62 m. Má zakrivenú strechu približne v tvare elipsy, ktorej hlavným nosným prvkom sú drevené lepené lamelové väzníky. Športová hala je rozdelená na dva dilatačné celky približne rovnakej veľkosti, pričom obidva majú zhodné zaťaženie i globálnu geometriu. Nosná konštrukcia haly sa dá z hľadiska materiálového riešenia rozdeliť na dve základné, ale vzájomne spolupôsobiace časti. Jednou je nosná drevená konštrukcia strechy, druhou nosná železobetónová konštrukcia skeletu, do ktorej sú prenášané zvislé a vodorovné sily z drevenej časti konštrukcie. Nosná strešná konštrukcia je navrhnutá z rovinných drevených zakrivených väzníkov a konštrukcie zavetrovania v kombinácii prútov z ocele a dreva. Konštrukcia sa skladá z 22 rámov v 20 moduloch po asi 4,6 m. Väzníky sú riešené ako trojkĺbový nosník s pomerne plochým zakrivením strednice.
Nosná strešná konštrukcia je navrhnutá z rovinných drevených zakrivených väzníkov.
Hala spĺňa parametre Medzinárodnej atletickej federácie a je využívaná najmä atletickými klubmi.
Detaily väzníkov
ZDROJ: TAROS NOVA
Priemyselná hala, Bolsward, Holandsko
Plochá strecha priemyselnej haly spoločnosti Ventura Systems, ktorá vyrába dverové systémy na autobusy, vyzerá skutočne futuristicky. Projektant si na zastrešenie objektu zvolil mPVC fólie Monarplan®. Na zastrešenie priemyselného objektu použila realizačná firma 6 000 m2 fólií sivej farby. Dokážu odolávať všetkým poveternostným vplyvom a vyznačujú sa jednoduchou, bezpečnou, rýchlou aplikáciou a dlhou životnosťou. Vďaka svojim vlastnostiam umožňujú aplikáciu vo všetkých ročných obdobiach, čo bolo praktické aj počas realizácie v Holandsku. Výhodou je aj ich nízka hmotnosť, ktorá spôsobuje len minimálne zaťaženie nosnej konštrukcie. Realizátor dbal aj na precízne opracovanie detailov a ukončení, pretože na streche priemyselného objektu v Bolswarde sa nachádzalo mnoho svetlíkov a rôzne priestupy. Tie boli opracované detailovou fóliou Monarplan® D, ktorá sa ručne zvárala v spojoch. Prekrytie celej strešnej konštrukcie trvalo vďaka jednoduchosti kladenia iba niekoľko dní.
Pri realizácii sa dbalo na precízne spracovanie.
Skladba strešného plášťa
Riešenie detailu atiky strešného plášťa
FOTO, DETAIL: ICOPAl
Texty a redakčná úprava: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
Článok bol uverejnený v časopise ASB.