Okenný rám – štýlotvorný prvok fasády
Nájsť vyvážené riešenie v technických i estetických kritériách je základom pre správny architektonický návrh. Novostavby i obnova definujú svoje vlastné požiadavky na estetiku. Flexibilné v ich plnení sú práve plastové okná.
Citlivo zakomponovať bytový dom do prostredia je často výzvou aj pre skúsených architektov. V prípade starších bytových domov sa treba vysporiadať s daným okolím. Prispôsobiť sa možno len finálnou povrchovou úpravou fasády. Nájomníci rozhodujú iba o charaktere celkového vzhľadu – či sa budova bude odlišovať moderným atraktívnym dizajnom, alebo bude pôsobiť tradične.
Práve tu vzniká problém. Architektúra bytových domov musí navonok odrážať kolektívneho ducha obyvateľov. Jednotný rukopis na fasáde zvyšuje estetickú hodnotu budovy. Individualita nájomníkov sa tak obmedzuje na interiér ich vlastného bytu. Okná sú však prvky, ktoré prepájajú vnútorný životný priestor nájomníkov s vonkajším svetom. Tvoria pomyselnú hranicu medzi osobným a verejným priestorom. Majú tiež zásadný vplyv na estetiku stavby. Je preto prirodzené, že jednoliaty dizajn budovy musí podporovať nielen tvar a veľkosť výplní otvorových konštrukcií, ale aj farebné vyhotovenie okenných profilov.
Aktuálne trendy
Rámový profil tvorí iba malú súčasť okna, napriek tomu patrí medzi štýlotvorné prvky fasády. Výrobcovia si to uvedomujú a ponúkajú okná v širokej škále farieb, odtieňov a povrchových úprav plastových rámov. Farebné možnosti plastových okien zdatne sekundujú farebným variáciám obvodových plášťov. Jednotvárne biele okenné rámy spotrebiteľov skrátka prestávajú uspokojovať. Začínajú dominovať motívy dreva či moderné pastelové farby. Všetky tieto podnety živia dilemu nájomníkov – rešpektovať verejný priestor alebo uprednostniť individualitu.
V tomto smere však ponúkajú riešenie sami výrobcovia, ktorí umožňujú kombinovať vnútorné a vonkajšie časti okenného profilu. Zvonku možno zotrvať na bielej klasike, vnútri zas prispôsobiť farebnosť okna nábytku, tapetám, či farbe steny. Úpravy ladia so súčasným štýlom architektúry, využitie nachádzajú aj pri rekonštrukcii starších budov. Povrchové úpravy majú svoj význam aj z funkčného hľadiska. Farebná vrstva zvyšuje ich odolnosť proti mechanickému poškodeniu, v niektorých prípadoch aj odolnosť proti chemickým látkam.
Možnosti povrchových úprav
Na Slovensku sa používa niekoľko technológií povrchovej úpravy plastových profilov. Najrozšírenejšia je povrchová úprava pomocou nanesenia akrylovej PVC fólie. Procesom fóliovania možno dosiahnuť zaujímavý efekt drevenej štruktúry vo viacerých farebných odtieňoch i dokonalé zladenie okien a parapetov. PVC fólie sú dostupné aj v RAL farbách. Akrylová fólia umožňuje potiahnuť jednu alebo obe strany rámu a pomáha zvyšovať mechanickú odolnosť parapetov proti poškriabaniu.
Ďalšou možnosťou je technológia striekaných profilov. V tomto smere sa ponúka tiež široká paleta farieb. Táto technológia umožňuje namiešať akúkoľvek farbu z RAL vzorkovníka, presne podľa predstáv architekta či investora. Farbu možno naniesť na profil jednostranne i obojstranne. Možno tiež dosiahnuť inú farbu rámu a krídla okna. Textúra povrchu má neobyčajnú štruktúru pomarančovej kôry (môže byť hladká, ale môže mať aj štruktúru), ktorá je veľmi príjemná na dotyk. Farba je mimoriadne odolná a elastická, nepraská ani pri ohýbaní. Odolnosť plastového okna sa aplikáciou tejto farby ešte zvýši. Striekané profily sú odolné proti účinkom riedidla. Bez následkov možno zmyť grafity od sprejerov, kvapnutý betón či maltu.
Nové prístupy k estetike
Okrem tradičných dizajnov okenných profilov pre novostavby i rekonštrukcie sa na slovenskom trhu ponúka povrchová úprava, ktorá prepožičiava oknám vzhľad hliníkových okien. Daná fólia je pevnejšia a má lepšie povrchové vlastnosti. Táto exkluzívna povrchová úprava je dostupná iba pre špecifické rámové profily. Vďaka tomu okno ponúka výborné tepelnoizolačné a akustické parametre plastových okien a je zabalené do štýlovej metalickej povrchovej úpravy. Špeciálny metalický pigment má za následok, že povrch profilu je odolný proti grafitom a umožňuje ich jednoduché odstránenie. V súčasnosti je k dispozícii sedem farebných variantov. V porovnaní s hliníkovými systémami, s ktorými sa najčastejšie porovnáva, ponúka tento profil dostatočnú tepelnú izoláciu a nižšiu cenu. Zákazníci ocenia túto povrchovú úpravu predovšetkým pri výstavbe budov, pri ktorých je vhodné zachovať technický vzhľad hliníkového okna, a pritom môžu využiť vlastnosti, ktoré ponúkajú plastové okná.
Farba nie je všetko
Pri zvažovaní estetického prínosu okna treba brať do úvahy aj varianty tvarov rámového profilu. V stene vyznie rovný, predsadený, hranatý, či guľatý tvar okenného profilu vždy inak. Pri voľbe tvaru netreba opomenúť ani jeho funkciu vzhľadom na to, že zabezpečuje odtok vody z okna. Taktiež treba brať do úvahy pohľadovú výšku rámu a krídla okna (vyšší rám znamená menšie sklo a teda menej svetla do miestnosti) a stavebnú hĺbku rámu (ako masívne vyzerá okno, keď je otvorené). Do istej miery treba zvážiť aj umiestnenie krídla (rovné alebo predsadené). Pri obytných domoch sa v obvodových stenách používajú prevažne otváravé okná. Je vhodné preto voliť profilové systémy, ku ktorým výrobca ponúka aj ďalšie varianty riešení pre rôzne typy okien i dverí, kombinácie okenných prvkov i špeciálne kombinácie druhov a veľkostí. Výraz objektu bude harmonický iba v prípade, že farebne zladené budú nielen okenné rámy, ale aj vonkajšie dvere, či doplnkové profily vrátane žalúzií.
Moderné trendy v navrhovaní budov pracujú aj s rôznou farebnosťou zasklenia. V prípade starších bytových domov sú možnosti takejto úpravy obmedzené. Výhodu majú najmä nové budovy. Farebné fólie osviežia vzhľad domu, ak ich návrh a umiestnenie vychádza z architektonického návrhu. Tento prvok zjednocuje originálny dizajn stavby nielen zvonku, ale aj v interiéri.
Starostlivosť o okná
Kvalita moderných plastových profilov zaručuje stabilitu ich fyzikálnych či mechanických vlastností počas celej životnosti okna. Pre ich dokonalú funkčnosť je však nevyhnutná ich pravidelná údržba. Bez pravidelnej údržby okna a rámov môže dôjsť k vzniku agresívnych nečistôt, ktoré sa už nebudú dať z neho odstrániť a budú znižovať estetickú hodnotu budovy. Plastové okenné profily sa udržiavajú pomerne jednoducho. Stačí, ak sa na ich čistenie použijú neabrazívne čistiace prostriedky, či vlažná voda s prídavkom saponátu. Na údržbu plastových okien sú účinné najmä utierky z mikrovlákna.
Výrobcovia plastových okien v súčasnosti vyvíjajú vlastné čistiace prostriedky, ktoré sú pre ich okná najvhodnejšie. Špeciálne vyvinuté čistiace prostriedky dokážu odstrániť rôzne druhy silného znečistenia (napr. fixky), ktoré sú pre klasické čistidlá postrachom. Na plastové okná by sa však v žiadnom prípade nemali používať prostriedky s obsahom abrazívnych látok, organické rozpúšťadlá, riedidlá či kyseliny rôznych druhov. Neodporúčajú sa ani drôtenky, ktoré môžu okno či rám poškriabať, a tým ho natrvalo poškodiť. Štruktúru základného materiálu okna môže poškodiť čistenie prostriedkami, ktoré obsahujú toluén, benzén či acetón.
V prípade leštenia rámu okna treba predchádzať vzniku elektrostatického náboja. Odporúča sa najmä použitie čistiacich prostriedkov s obsahom antistatika, ktoré zabezpečia redukciu náboja na PVC profiloch a zabránia opakovanému usádzaniu prachu a nečistôt na oknách.
TEXT: Ing. Ondřej Fridrich
FOTO: Deceuninck
Autor pôsobí ako marketingový manažér spoločnosti Deceuninck, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.