V pamiatkovo chránenom bytovom dome v Olomouci práve prebieha výmena skiel v starých oknách za nové zasklenie s medzisklenou fóliou.

Plánujete vymeniť okná? Nerobte to!

Partneri sekcie:

„Upgradom“ vylepšíte terajšie okná s izolačnými dvojsklami na technickú úroveň okien s izolačnými trojsklami, v niektorých aspektoch ich dokonca aj prekonáte.

Najväčšou výhodou je, že „upgrade“ okien prebieha bezprašne a bez obmedzenia bežnej prevádzky (práca v jednom byte je záležitosťou max. niekoľkých hodín – v prípade plastových okien aj menej než 3 hodiny). Pracovník firmy vyberie staré dvojsklo, skontroluje tesnenie, prípadne ho zrenovuje a vloží do rámu nové špeciálne zasklenie s vylepšenými technickými parametrami. Následne okno nastaví a dotiahne kovanie.

Výsledok po „upgrade“ spočíva hlavne v:
– dosiahnutí rovnakého alebo aj lepšieho izolačného účinku ako pri nových oknách s izolačnými trojsklami;
– odstránení kondenzátu na skle, a to ako vnútri, tak aj zvonka (výhoda oproti izolačným trojsklám);
– výraznom znížení prehrievania v lete (ak zákazník ešte nemá žalúzie, veľmi ocení túto funkciu);
– značnom znížení hluku (až o 40 % oproti novým izolačným trojsklám a až o 75 % oproti pôvodným izolačným dvojsklám);
– pocite ekologického správania, keď vďaka úspore veľkého množstva energie (na výrobu nových okien s trojsklami, na ich montáž a na likvidáciu starých okien) pomôžete prírode – omnoho nižšou produkciou plynu CO2.

Ako je to možné?

Spoločnosť AGC vyvinula sklo s antikondenzačným povlakom Anti-Fog. Tento povlak je špeciálne určený na použitie na vonkajšej tabuli zasklenia, aby sa zabránilo problémom s kondenzáciou. Spoločnosť AGC využíva svoje dlhoročné skúsenosti v technológiách povlakov a je prvým výrobcom skla, ktorý úspešne skombinoval tento špeciálny pyrolytický antikondenzačný povlak s tepelnoizolačným magnetrónovým povlakom v jednej tabuli skla. Toto riešenie dva v jednom poskytuje vynikajúce izolačné vlastnosti a obmedzuje tvorbu kondenzátu.

Energy IN vyvinula nové izolačné dvojsklo, ktoré vďaka použitiu spomenutých špeciálnych povlakov svojimi parametrami prekonáva izolačné trojsklá. Know-how firmy Energy IN spočíva aj v nahradení prostredného skla ultratenkou fóliou (tenšou než ľudský vlas), ktorá je perfektne napnutá v strede medzery medzi oboma sklami, takže je ľudským okom neviditeľná.

Fólia nielenže funkčne nahrádza prostrednú tabuľu skla, ale hlavne (vďaka úplne odlišnej reakcii na akustické vlny než sklo) značne potlačuje prenos zvuku.

Hrúbka tohto zasklenia je rovnaká ako pri bežnom izolačnom dvojskle. Možno ho teda veľmi ľahko vymeniť v ráme a nahradiť ním pôvodné dvojsklo, ktoré dnes už izolačne nevyhovuje.

Energy IN vyvinula nové izolačné dvojsklo, ktoré vďaka použitiu spomenutých špeciálnych povlakov svojimi parametrami prekonáva izolačné trojsklá

 

Čím je toto izolačné dvojsklo s fóliou také výnimočné?

Rozdiel oproti izolačným trojsklám je významný v zime i v lete.

1) V zime: Bežné izolačné trojsklo stráca teplotu aj prostredníctvom sálania do okolia, a to značne. Pri jasnej nočnej oblohe je schopné vyžiariť aj viac ako 100 W/m2. To vedie k jeho výraznému ochladeniu, takže na jeho povrchu môžeme pozorovať ráno kondenzát, alebo dokonca námrazu.
Vplyvom studenej vonkajšej tabule potom logicky ochladne aj vnútorné sklo, takže z miestnosti uniká viac tepla do studenšieho skla. Človek dokonca zaznamená nepríjemný pocit chladu, ak sa nachádza v blízkosti okien.

Sklá s povlakom Anti-Fog od spoločnosti AGC na rozdiel od bežných skiel takmer nesálajú, preto sa na ich povrchu nevytvára kondenzát. Vonkajšie sklo sa tak veľmi neochladzuje, takže je citeľne teplejšie aj vnútorné sklo a neodoberá z miestnosti toľko tepla. Pri oknách nie je pocit chladu – vnútorné sklo totiž odráža sálavé teplo späť, takže človek stojaci pri okne vníma odraz svojho vlastného tepla.

Sklá s povlakom Anti-Fog od spoločnosti AGC na rozdiel od bežných skiel takmer nesálajú, preto sa na ich povrchu nevytvára kondenzát.

2) V lete: Vplyvom absorpcie slnečnej energie do skiel dochádza k ich ohrevu. V prípade izolačných trojskiel sa vonkajšie sklo môže ochladzovať prúdením vzduchu, ale prostredné sklo sa nemá ako ochladiť a rozohrieva sa aj na viac než 55 °C, čím vykuruje obe komory. Výsledkom je, že izolačné trojsklo s teplotou asi 40 °C sála do interiéru teplo.

Zasklenie na „upgrade“ má hneď tri výhody oproti trojsklu. Vonkajšie sklo odráža aj sálanie z horúcich náprotivných stien budov, takže sa ohrieva menej. Fólia v strede má na rozdiel od skla omnoho menšiu absorpciu a pri rovnakých podmienkach sa ohrieva len na 33 °C. A poslednou výhodou je nesálavý antikondenzačný povlak Anti-Fog na vnútornom skle, ktorý zabraňuje ohrievaniu interiéru, aj keby bola teplota skla vyššia ako teplota vzduchu.

Zasklenie na „upgrade“ má hneď tri výhody oproti trojsklu.

Spoločnosť AGC vyrába sklo Anti-Fog aj s protislnečnou ochranou – v prípade, že na oknách nie sú vonkajšie žalúzie (tie vnútorné totiž neprinesú veľa efektu) – vonkajšie sklo tak odráža aj tepelné žiarenie od Slnka. Táto funkcia je s nadchádzajúcou zmenou klímy stále viac žiadaná, pretože omnoho väčší problém, ako vykúriť miestnosť v zime, je ochladiť ju počas letných horúčav.

Vďaka týmto funkciám sa „upgradované“ okno stáva nielen účinnou ochranou proti letnému prehrievaniu (takže obyvatelia zvládajú horúce dni podstatne lepšie a prípadná klimatizácia chladí pri omnoho menšom výkone), ale aj ušetrí viac peňazí za vykurovanie, než keby ste si kúpili nové izolačné trojsklá a po montáži robili generálne upratovanie.

Zasklenie s úpravou Anti-Fog a s medzisklenou fóliou dodáva exkluzívne výrobca izolačných skiel INTERM IG Units, s. r. o.

V pamiatkovo chránenom bytovom dome v Olomouci práve prebieha výmena skiel v starých oknách za nové zasklenie s medzisklenou fóliou. Dom je umiestnený v centre mesta priamo pri križovatke, kde je intenzívna električková premávka zo štyroch strán. Obyvatelia domu ešte nepocítili tepelný komfort, ktorý im nové sklá prinesú v nasledujúcich obdobiach leta a zimy, ale už teraz zaznamenávajú výrazný pokles hluku.

„Akoby električky zrazu jazdili vo väčšej vzdialenosti. Síce ich stále počujem, ale vnímam ich, len keď sa na ne sústredím. V porovnaní s tým, ako to bolo pred výmenou, keď nás každá prechádzajúca súprava rušila pri bežnom rozhovore, je tu teraz nezvyčajné a veľmi príjemné ticho.“

www.stoproseni.cz
www.agc-yourglass.com

Autor: Michal Bílek (Energy IN, s. r. o.) v spolupráci so spoločnosťou AGC

ZDROJ: PR článok spoločnosti AGC Flat Glass Czech a.s.