Plávajúce sadrovláknité podlahy
Najmä pri rekonštrukciách starších bytov alebo zobytňovaní podkrovných priestorov sa používajú suché systémy podláh. Plávajúca podlaha zo sadrovláknitých dosiek je tuhá zmontovaná podlahová doska oddelená od podkladovej konštrukcie medzivrstvou zo suchého podsypu, prípadne polystyrénu alebo minerálnej izolácie.
Výška konštrukcie podlahy je 20 až 50 mm bez podsypu alebo až 250 mm s podsypom. Tlmenie krokového hluku môže byť 20 dB v závislosti od presnej skladby podlahy. Plošné zaťaženie podlahy môže byť 2,0 kN/m2 a bodové zaťaženie 3 kN. Ak sa vyžaduje vyššia únosnosť podlahy, môže sa použiť sadrovláknitá podlaha s dodatočnou zosilňovacou vrstvou, ktorá zvýši únosnosť podlahy pri plošnom zaťažení na 3,5 kN/m2 a pri bodovom zaťažení na 4 kN.
V podlahe môžu byť umiestnené aj inštalačné vedenia. Pri ich kladení sa však musí dodržať vzájomná vzdialenosť minimálne 20 mm a musia byť prekryté násypom hrubým najmenej 20 mm.
Vyrovnanie nerovností
Nerovnosti do 5 mm sa vyrovnávajú pomocou medzivrstvy (napr. vlnitý papier alebo minerálna izolácia), nerovnosti do 20 mm samonivelizačnou stierkou a nerovnosti nad 20 mm pomocou vyrovnávacieho násypu z keramického kameniva frakcie 0 až 4 mm. Maximálna hrúbka podsypu je však 230 mm.
Postup kladenia
Ukladanie podlahových dielcov
Pred začatím ukladania podlahových dielcov sa odporúča na zlepšenie zvukovoizolačných vlastností umiestniť po obvode miestnosti pásik izolácie. Ak sa použije ako podkladová vrstva suchej podlahy, mal by to byť polystyrén typu EPS 100 Z s hrúbkou do 80 mm. Podlaha je na polystyrénovom podklade voľne položená. Potom sa na betónovú podlahu položí vrstva PE fólie hrubej 0,2 mm so vzájomnými presahmi minimálne 20 mm. Na drevenú podlahu sa kladie lepenka alebo fólia zaručujúca prestup vodných pár. Na pripravený, stabilný a vyrovnaný podklad sa nasucho položí prvá vrstva sadrovláknitých dosiek lícovou stranou (hladšia s potlačou) dole.
Podlaha sa kladie od zadného ľavého rohu miestnosti. Treba dbať na to, aby boli dosky celoplošne podložené. Priečne škáry susedných dosiek sa navzájom odsadia aspoň o 200 mm (aby nevznikali krížové spoje). Sadrovláknité dosky možno upravovať do potrebných rozmerov a formátov tak, že niekoľkokrát narežeme líce dosky a potom dosku zlomíme cez podloženú hranu. Presnejšie prírezy sa docielia jemnozúbkovou ručnou pílkou, prípadne elektrickou priamočiarou pílou. Po položení prvej vrstvy dosiek je plocha pochôdzna so zvýšenou opatrnosťou – iba na montáž podlahy.
Podlahové lepidlo sa nanáša v dvoch pásoch na hranu spodnej dosky podlahového dielca a potom sa priloží a pritlačí druhý podlahový dielec. Vzdialenosť jednotlivých pruhov lepidla od seba je asi 100 mm. Stykové hrany dosiek sa nelepia. Škáry musia byť tesné. V priestore pri dverách by sa malo zamedziť prebiehajúcim škáram. Ihneď po nanesení lepidla sa položí druhá vrstva sadrovláknitých dosiek, ale tentoraz lícnou stranou hore. Vzájomné prekrytie škár medzi doskami musí byť rovnaké ako pri prvej vrstve, teda najmenej 200 mm, a to tak v priečnom, ako aj v pozdĺžnom smere.
Podlahové dielce sa spájajú v miestach spoja pomocou skrutiek alebo spôn. Spájanie dosiek skrutkami sa realizuje ešte pred stuhnutím lepidla. Skrutky H 3,9 × 22 mm sa umiestňujú v rozstupe max. 250 mm a skrutkujú sa v každej doske v radoch v smere ďalšej hrany dosky, t. j. pri hranách dosiek a v radoch v strede. Dĺžku spôn a skrutiek treba voliť tak, aby nebola narušená rubová strana dosky. Lepidlo, ktoré vytieklo zo škár, sa po zatvrdnutí musí strhnúť pomocou špachtle. Po položení celej plochy podlahy sa po obvode miestnosti odreže prečnievajúca časť okrajového pásika. Podlahové dielce sa môžu podľa požiadavky v miestach vzájomných spojov a kotviacich prostriedkov pretmeliť. Po vytvrdnutí lepidla sa môže podlaha ihneď používať a asi po 12 až 24 hodinách, v závislosti od konkrétnych podmienok na stavbe, je pochôdzna.
Povrchové úpravy
Na sadrovláknitú dosku možno klásť všetky elastické podlahové krytiny, ako napr. textilné a korkové krytiny, PVC alebo podobné krytiny. Ukladajú sa však v nadväznosti na podlahové dielce. Predchádzajúce vyrovnanie pomocou samonivelizačnej stierky sa odporúča pri tenkých podlahových krytinách, ako napr. PVC. Pri bežných požiadavkách na zaťaženie (vrátane zaťaženia kolieskovými stoličkami) netreba povrch podláh stierkovať. Pred nanesením samonivelizačnej stierky by mala byť plocha podlahy ošetrená penetračným náterom pre vysoko nasiakavé podklady, dosiahne sa tak lepšie priľnutie podlahových krytín k podkladu.
Parkety možno ukladať systémom plávajúcich podlahových krytín. Ako lepené parketové podlahy sa môžu aplikovať mozaikové parkety a hotové parketové elementy lepené lepidlom na báze živíc (v žiadnom prípade sa nesmú použiť masívne parkety a parkety lepené disperznými lepidlami alebo lepidlami na báze organických rozpúšťadiel). Na lepenie podlahových krytín používame lepidlá, ktoré sú výrobcom určené na použitie na podklady s obsahom sadry. Keramická alebo kamenná dlažba, ktorej maximálny formát by nemal prekročiť rozmer 300 × 300 mm, sa ukladá do tenkej vrstvy lepidla. Dôležité je však dodržiavať pravidlá stanovené výrobcom lepidla.
Podlahové vykurovanie
Na použitie v priestoroch s podlahovým vykurovaním sa používa sadrovláknitá podlaha hrubá 2 × 12,5 mm. Treba však myslieť na to, že aj systémy podlahového vykurovania musia byť určené výrobcom na použitie v systémoch suchej výstavby. Minimálna kvalita polystyrénu použitého v skladbe podlahy nesmie byť nižšia ako PS 30. To platí aj pre dodatočné vrstvy izolácie. Pred uložením podlahových dielcov sa odporúča uložiť vrstvu z PE fólie.
Elektrické vykurovacie rohože sa môžu uložiť priamo pod podlahové dosky. Teplovodné rúrky (vykurovací register) musia byť uložené v prefabrikovaných doskových prvkoch. Medzi vykurovacím vedením a podlahovými doskami sa odporúča umiestniť tvarovky z tepelnovodivého plechu. Vzájomný rozstup vykurovacích rúrok by nemal prekročiť 150 mm. Teplota na povrchu tepelnovodivých plechov v styku s podlahovými dielcami nesmie prekročiť 45 °C, preto treba teplotu vykurovacieho média v prevádzke obmedziť na 45 až 50 °C.
z podkladov spoločnosti Rigips Slovakia spracovala Ľubica Gregorová
FOTO: Rigips Slovakia, s. r. o.