Plošná drenáž – drenážny základ vegetačnej strechy
Galéria(10)

Plošná drenáž – drenážny základ vegetačnej strechy

Partneri sekcie:

Realizácia vegetačných striech je rozšírená najmä v Nemecku. Tento trend sa postupne rozširuje a získava si obľubu aj u nás. Popularita v prípade vegetačných konštrukcií plochých, ale v poslednom období aj šikmých striech spočíva predovšetkým v jednoduchosti a zároveň technickej dokonalosti strešnej skladby.

Prednosťou a hlavným dôvodom realizácie vegetačných striech je návrat k prírode vo vysoko urbanizovanom prostredí moderných mestských aglomerácií. Ozelenením striech sa prispieva k filtrovaniu vo vzduchu obsiahnutého prachu, nečistôt a škodlivín, napríklad oxidu siričitého SO2, oxidu uhličitého CO2, oxidu uhoľnatého CO a podobne. Navrhovaním a realizáciou vegetačných strešných plôch sa tak priamo prispieva k celkovému zlepšovaniu klímy s priamym vplyvom na kvalitu bývania v preplnených mestských aglomerá­ciách. Ďalším faktorom rozhodujúcim pre realizáciu tohto typu strešnej konštrukcie je estetický vzhľad takto upravených striech a v prípade plochých striech aj možnosť ich využitia napríklad na relaxačné účely.

Z technického pohľadu na skladbu vegetačnej strešnej plochy nemožno prehliadnuť základnú a zásadnú koncepčnú výhodu. Spočíva predovšetkým v dokonalej ochrane samotného hydroizolačného systému strechy, ktorý je v takomto prípade veľmi dobre a dlhodobo chránený pred priamym účinkom UV žiarenia a značnými, u nás štandardnými, teplotnými výkyvmi, ďalej pred účinkami vetra, dažďa a snehu. Obmedzením prudkých teplotných výkyvov sa obmedzuje materiálová rozpínavosť použitého hydroizolačného systému a predlžuje výrazne jeho životnosť. Skladbou vegetačnej strešnej plochy sa navyše znižuje hladina zvuku v interiéri, a to až o 8 dB. Substrát v kombinácii s vegetáciou ako finálna vrstva vegetačnej strechy pritom funguje ako dodatočný tepelný izolant tak proti zimnému chladu, ako aj letnému prehrievaniu a dosahuje sa ním zlepšenie tepelnej pohody vnútorných obytných priestorov. Takisto sa znižuje spätný insolačný tok, a tým sa redukuje prehrievanie vzduchu na zastavaných plochách.

Zachytenie prebytočnej vody
Na odvod zachytenej prebytočnej vody z konštrukcie pod vegetačnou vrstvou sa odporúča použiť hydroakumulačný a drenážny pás s integrovanou geotextíliou, takzvanú plošnú drenáž. Odvod zachytenej prebytočnej vody je regulovaný a v prípade výdatných zrážok tak nedochádza k preťažovaniu dažďovej kanalizácie. V skladbe vegetačnej strechy zastupuje hneď niekoľko veľmi dôležitých vrstiev naraz a zjednodušuje tým jej realizáciu.

Na trhu sú dostupné plošné drenáže z polyetylénu vysokej hustoty už s integrovanou nekašírovanou geotextíliou  z polypropylénu. Výška nopov, ako aj ich tvar, majú priamy vplyv na pevnosť v tlaku a drenážnu kapacitu. Oktogonálnym tvarom nopov možno dosiahnuť pevnosti až 200 kN/m2 (bežne 110 kN/m2). Bodovou fixáciou polypropylénovej filtračnej textílie vedenej cez priehlbiny nopov sa zabezpečí vytvorenie jedného kompaktného celku. V praxi to znamená, že aplikáciou takejto fólie sa v skladbe vegetačnej strechy zhotovia súčasne hneď tri vrstvy:

1.  ochranná vrstva
2.  drenážna a hydroakumulačná vrstva
3.  filtračná vrstva.

Difúzna priepustnosť, ktorou sa zabezpečuje odvetranie prípadnej vlhkosti, sa dosahuje perforáciou profilovaného pásu v miestach medzi jednotlivými nopmi. Vlhkosť sa za určitých podmienok môže vyskytovať medzi tepelnou izolačnou vrstvou a spodnou stranou fóliového pásu. Perforácia pásu zároveň umožňuje rýchly odtok prebytočnej vody z konštrukcie.

Vegetačná šikmá strecha so sklonom strechy asi 6 ° Ochranný a drenážny systém pre tlakovo zaťažiteľné zvislé a vodorovné povrchy
Ochranný a drenážny systém pre tlakovo zaťažiteľné zvislé a vodorovné povrchy Zábrana proti zosuvu zeminy pri odkvape


Použitie plošnej drenáže

Pásy plošnej drenáže sa ukladajú na vopred pripravený podklad. Na dostatočne dimenzovanej strešnej konštrukcii sa na nosný podklad uloží hydroizolačný systém napríklad z bitumenkaučukových pásov, tepelnoizolačná vrstva, tvorená napríklad extrudovanými polystyrénovými doskami, ktoré sa prekryjú geotextíliou s hmotnosťou minimálne 300 g/m2. Po stranách sa jednotlivé pásy spájajú presahom na jeden nop. Z tohto dôvodu nie je filtračná textília navarená až k samotnému okraju pásu. Na druhej strane je za účelom dostatočnej ochrany spoja filtračná textília o 10 cm širšia ako samotný pás. Pokiaľ treba pásy napájať za sebou, filtračná geotextília sa odtrhne a pásy sa cez seba predsadia o jeden až dva rady nopov. Miesto presahu možno zabezpečiť proti posunutiu nitmi pomocou nitovačky. Odtrhnutá filtračná textília sa následne preloží späť cez spoj. Prípadné konštrukčné prestupy sa riešia tak, že sa fólia z miesta prestupu ostrým nožom odreže. Vzniknuté netesnosti okolo prestupov sa riešia obsypom z triedeného štrku.

Po rozložení pásov po celej strešnej ploche možno začať s násypom vhodného substrátu vybratého podľa typu vegetácie, prípadne možno násyp vykonávať súbežne s kladením pásov. Pokiaľ sa realizuje násyp substrátu súbežne s kladením pásu plošnej drenáže, fixuje sa zároveň celá skladba pred účinkami vetra. V prípade extenzívnej vegetácie by mala byť hrúbka vrstvy substrátu minimálne 60 mm (ideálne je však 100 mm). Pri intenzívnej vegetácii treba počítať s hrúbkou vrstvy substrátu minimálne 300 mm. Vďaka hydroakumulačnej vlastnosti plošnej drenáže možno zadržovať až 7 l vody v každom metri štvorcovom strešnej plochy a zlepšovať tým vlhkostné pomery v substráte.

Zábrana proti zosuvu zeminy pri odkvape – pohľad zo strany odkvapového systému Pripojenie fólie na ostatné konštrukcie Odvetranie strechy

Statiku nosnej konštrukcie šikmej strechy treba nadimenzovať tak, aby preniesla zaťaženie mokrého substrátu a proti jeho zosúvaniu treba vytvoriť v konštrukcii opory. Opory zároveň tvoria miesto na zadržiavanie časti dažďových vôd. V dolnej časti šikmej strechy treba vytvoriť drenáž na odvodnenie, ktorá sa vyvedie do zvislých odkvapových rúr.

V súčasnosti sa hydroakumulačné a drenážne vrstvy vyrábajú z materiálov, ktoré nepodliehajú biologickému rozkladu, sú odolné proti chemikáliám a nemajú negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody.

TEXT: Karol Plaštiak
FOTO: Dörken SK, Ewald Dörken

Karol Plaštiak  je vedúcim predaja pre SR firmy Dörken SK, s. r. o.


Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.