Murujeme plot z betónových tvaroviek (pracovný postup)
Ako na plot z betónových tvaroviek? Aj v prípade výstavby jednoduchej konštrukcie treba dodržiavať určité stavebné zásady. Nedostatky pri stavbe sa skôr či neskôr prejavia vznikom trhlín na stenách plotových tvárnic. Základným predpokladom pre úspešnú realizáciu je spracovaná projektová dokumentácia v súlade s platnými technickými normami a predpismi.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
08 | Ďalšie rady tvárnic
Za jeden deň sa odporúča vymurovať max. 3 až 4 rady, aby sa nezaschnutá malta vplyvom zaťaženia nevytláčala spod tvaroviek.
09 | Osadenie krycích platní
Po vymurovaní múru sa krycie platne osadia do stavebného lepidla. Horná hrana výplňového betónu stĺpových tvárnic má byť pri poslednom rade aspoň 10 mm pod úrovňou hornej hrany tvárnice, čím vznikne medzi strieškou a výplňovým betónom vzduchová medzera.
10 | Škárovanie krycích platní
Škárovacia malta sa nanesie aj na styčnú plochu krycích platní, čím sa zjednoduší ich škárovanie. Šírka styčnej škáry by mala byť 7 až 10 mm.
11 | Rovinnosť krycích platní
Pri osádzaní krycích platní sa kontroluje rovinnosť pomocou vodováhy a prípadné nerovnosti sa korigujú poklepaním gumeným kladivom.
Pozor! Maximálna výška múru: Vyšku stĺpov a múrov nad 1 m treba riešiť s projektantom statiky. Odporúčaná maximálna výška z plného múru je 7 radov a krycia platňa. Odporúčaná maximálna výška stĺpu zo stĺpových tvaroviek je 10 radov a krycia platňa.
Osová vzdialenosť
Maximálna osová vzdialenosť stĺpov je 2,80 metrov.
Osadenie brány
Na stĺpy sa neodporúča zavesiť ťažké brány z kovovej konštrukcie. Vhodným riešením je vytvoriť pre dvojkrídlovú bránu samostatný oceľový stĺp, ktorý bude osadený vedľa stĺpu z betónových tvárnic. Otvory pre výstuž sa neodporúča predvŕtať do betónovej základovej konštrukcie. Oceľovú výstuž sa odporúča osadiť pred betonážou.
TEXT: spracované z podkladov firmy Semmelrock stein+design
FOTO: Semmelrock stein+design
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.