Podlaha v Katedrále svätého Šebastiána v Krasňanoch
Galéria(7)

Podlaha v Katedrále svätého Šebastiána v Krasňanoch

Partneri sekcie:

Moderný Boží stánok vyrástol uprostred bratislavského sídliska v Krasňanoch. Navrhnutý bol v duchu modernej liturgie a v súlade s požiadavkami na administráciu farnosti. Chrám ukrýva pod členitou strechou nielen duchovný priestor, ale aj dlažbu z bieleho mramoru. Bezchybne položená dlažba si vyžadovala systémové riešenie jej aplikácie.

Po zrealizovaní cementového poteru so zabudovaným podlahovým vykurovaním s množstvom okruhov nastala otázka ako vyriešiť kladenie mramorovej dlažby. Bolo nevyhnutné nájsť riešenie, akým spôsobom položiť dlažbu tak, aby sa existujúce dilatačné škáry v podklade priznali v čo najmenšej miere a ako preklenúť trhliny vytvorené v ploche. Vyriešením týchto otázok by sa zamedzilo prácnemu narezávaniu prírodného kameňa v mieste škár počas lepenia. Priestor by tiež pôsobil čistejšie, jednoliatejšie, čím by sa významne zlepšila aj estetická stránka tohto špecifického priestranstva. Realizačná firma sa po konzultácii s výrobcom stavebnej chémie rozhodla pre praxou overené systémové riešenie na položenie dlažby z prírodného kameňa bez ohľadu na uvedené skutočnosti.

Vzhľadom na rozsiahlu plochu (asi 440 m2) a väčšie množstvo pôvodne uvažovaných dilatačných škár sa vďaka špeciálnemu systému podarilo zredukovať počet priznaných škár len na tri v celej ploche. Táto špeciálna technológia je určená na realizáciu väčších plôch bez opticky rušivých dilatačných škár v podlahách tvorených z keramickej dlažby alebo z prírodného kameňa. Svoj hlavný účel plní najmä pri zložitom položení dlažby väčších formátov v pásoch alebo diagonálach na poteroch so zhotovenými dilatačnými rastrami, no i v poteroch so zabudovaným podlahovým vykurovaním.

Realizačná fáza

V prvom kroku bolo nutné pripraviť cementový poter v súlade s platným technologickým predpisom. Odstránenie cementového mlieka, ktoré sa vytvorilo na povrchu a finálna rovinnosť plochy sa docielili niekoľkonásobným prebrúsením podkladu, čím sa získal podklad požadovaných parametrov, t. j. bez nesúdržných súčastí, pevný a nosný. Ďalšie vlastnosti, ktoré sa sledovali, bola zostatková vlhkosť v podklade a požadovaná rovinatosť. Dodržať rovinnosť podkladu sa podarilo aj vďaka predchádzajúcemu prebrúseniu podkladu, keď hrany jednotlivých blokov v poteri sa vopred vyrovnali, a tak aj napriek uvažovanému väčšiemu formátu prírodného kameňa nebolo treba podklad dodatočne vyrovnávať pomocou nivelizačných stierok. Pred samotnou aplikáciou systému sa musela ukončiť skúška podlahového vykurovania s postupným nábehom (vykurovacia krivka) teplôt. Počas realizácie všetkých prác bol však vypnutý vykurovací systém pre negatívne a neprirodzené rýchle odbúravanie vlhkosti z vodou riediteľných materiálov, ktoré by sa pevnostne zoslabovali. Takto pripravený podklad sa nakoniec povysával priemyselným vysávačom a bol pripravený na následnú aplikáciu.

Na zjednotenie nasiakavosti cementového povrchu, dosiahnutie čiastočného spevnenia povrchu a tiež zlepšenie adhéznych vlastností následných vrstiev sa podklad ošetril penetračným prípravkom.
Deformácie vznikajúce v podlahe (najmä pri spustenom podlahovom vykurovaní, ale i možné rozširovanie pôvodných trhlín v podklade) eliminuje a preberie v budúcnosti špeciálna tkanina. Na to, aby sa všetky tieto zmeny pohybov v podklade odstránili, sa tkanina lepí tesne vedľa seba (na kontakt, bez presahov) do vysoko deformovateľného lepidla S2, ktoré vzniká zmiešaním hydraulicky sa vytvrdzujúcej pružnej lepiacej hmoty s tekutou prísadou v požadovanom pomere na zvýšenie pružnosti a prídržnosti lepidla. Tkanina sa následne rozprestrela a zatlačila do vopred naneseného lepidla zubovou stierkou v hrúbke 3 až 4 mm. Po vytvrdnutí lepidla po 24 hodinách sa mohlo začať s lepením prírodného kameňa.

Lepenie a škárovanie prírodného kameňa
Na lepenie veľkoformátovej dlažby z prírodného kameňa bolo tiež dôležité zvoliť systémové lepidlo. Moderné veľkoformátové dlažby z keramiky a prírodného kameňa vyžadujú v navrhovanom systéme použitie deformovateľných lepidiel (minimálne triedy S1 podľa normy EN 12002). Prírodný kameň sa vyznačuje citlivosťou na vlhkosť (aj zo samotného lepidla). Aj z tohto dôvodu sa preto použilo rýchlotvrdnúce systémové lepidlo. Z niekoľkých do úvahy prichádzajúcich možností lepiacich hmôt sa aj pre uvažovaný prírodný kameň v navrhnutom systéme použilo rýchloschnúce lepidlo ako pri lepení špeciálnej tkaniny z triedy C2FT, S1. V tomto prípade sa však už ako zámesová tekutina použila čistá voda.

Namiešaným lepidlom sa dlažba lepila priamo na špeciálnu tkaninu. Vzhľadom na rýchly priebeh hydratácie lepidlo vytvrdzuje už po dvoch až troch hodinách, keď je materiál pochôdzny a pripravený na škárovanie. Dlažba v katedrále sa položila v smere prvej uvažovanej a priznanej dilatačnej škáry, pričom po každých približne 100 m2 sa narezali už len dve dilatačné škáry, dodatočne po položení dlažby na celej ploche s veľkosťou približne 440 m2. Na výplň dilatácií umiestnených v ploche i po obvode miestnosti Katedrály sv. Šebastiána sa odporučil a použil pružný silikónový tesniaci tmel s neutrálnou reakciou. Bežné škáry sa vyplnili cementovou škárovacou hmotou (CG2) modifikovanou polymérmi v požadovanom odtieni, ktorá je vďaka svojim vlastnostiam vhodná na prírodný kameň i podlahové vykurovanie.

Ukážková a bezproblémová realizácia 440 m2 prvotriednej podlahy sa ukončila v priebehu troch mesiacov. Chrám slúži veriacim od leta 2009. Vnútorná kapacita chrámu je 250 miest, z toho 150 na sedenie. Jeho autorom je Ing. arch. Ladislav Bánhegyi.

Ing. Stanislav Hošek
Foto: Mapei

Autor je produktový manažér Mapei pre sanácie betónových konštrukcií


Článok bol uverejnený v časopise ASB.