Podlaha: záleží, čomu dá investor prednosť
Hoci sú podlahy obmedzené obvykle tradičnými štyrmi stenami, fantázii sa v stvárnení pochôdznych plôch žiadne medze nekladú. Už dávno neplatí, že to, čo vyzerá ako drevo alebo prírodný kameň či mramor, aj drevom skutočne je. Mnohí budú iste namietať, že napríklad pravé drevo je nenahraditeľné, dnes je však nepreberné množstvo možností a vždy záleží na investorovi, ktorému aspektu v kontexte ceny, kvality, estetických vlastností či budúcej údržby dá prednosť pri finálnom rozhodnutí.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
O tom, že návrh interiéru treba vnímať komplexne, sa nemusíme rozpisovať. Oplatí sa však dbať na správne zloženie podlahy aj pod povrchom. Často sú skryté vrstvy po zabudovaní nedostupné a za chyby sa platí. Buď v podobe účtov za vykurovanie, alebo nevyhnutným tolerovaním estetických nedostatkov. Určite teda platí, že kvalitná podlaha je základ.
Reštaurácia Na sádce, Praha
Moderný interiér reštaurácie pôsobí vďaka použitému drevu útulne a hrejivo, napriek ľahkým odkazom na industriálny štýl či minimalizmus. V prípade tejto realizácie zažijú zákazníci okrem kulinárskych zázrakov aj autentický pocit z pravej drevenej podlahy, ktorá dodala interiérovému dizajnu pevný až zemitý základ. Dubové parkety Windsor s rozmermi 14,2 × 290 × 2 130 mm reprezentujú vintage štýl, ktorý odkazuje na historické podlahy vo veľkých európskych hradoch a zámkoch.
Drevená podlaha s hlbokým pieskovaním je výsledok ručnej práce.
Podlaha prechádza počas výroby špecializovaným procesom rôznych úprav typických pre tento štýl. Do značnej miery ide o originálnu ručnú prácu, napríklad skosenie hrán hoblíkom či ručné vkladanie motýlích vzorov (tzv. motýliky) do parkiet po dlhých stranách, imitujúce v minulosti používané spájanie dvoch dosiek so skosenou hranou.
Údržba je jednoduchá, podlahu stačí utierať vlhkým mopom.
Povrch parkiet má hlboké pieskovanie. Takáto podlaha je vhodná do veľmi zaťažených priestorov, pričom pravdepodobnosť poškodenia je nízka. Dubové parkety s matnou úpravou ošetrené olejom odolným proti UV žiareniu sa udržujú ľahko, stačí ich utrieť vlhkým mopom.
Zdroj: DLH Slovakia
Pizzeria Riegrovka, Plzeň a reštaurácia Šupinka, Třeboň
V posledných rokoch je v keramike stále obľúbenejší dizajn dreva. Formátom a dokonalou kresbou je často na nerozoznanie od prírodnej predlohy, v prípade keramiky však ide o takmer neobmedzenú životnosť.
Návrh interiéru reštaurácie vyžaduje komplexný prístup a tiež cit pre detail.
Vo vysokozaťažených priestoroch, ako sú reštaurácie, je dôležitá možnosť ľahkej údržby. Tak je to aj v pizzerii Riegrovka. Interiér třeboňskej reštaurácie Šupinka je výsledkom jedinečného dizajnu. Navrhnúť takýto interiér nie je vôbec jednoduché.
Podlaha s výraznou štruktúrou je dominantou interiéru.
Nestačí totiž vziať len tak nejaké materiály a skombinovať ich. Dlažba v tomto prípade nie je len prvkom podlahy, je to ušľachtilý povrch, s ktorým môžete pracovať. Séria Blocks talianskej výroby má mnoho tvárí.
Keramická podlaha so zemitým dekorom dreva je pre rušnú prevádzku pizzerie vhodným riešením.
Výrazný dekor bol v reštaurácii položený celoplošne, zaujímavou kombináciou je matné a lapované, teda jemne preleštené, vyhotovenie. Je to špeciálna dizajnérska verzia do interiérov s duchom jedinečnosti. Dlažba môže mať rôzne rozmery, od veľkých formátov 60 × 120 cm až po 20 × 120 cm.
Keramická podlaha so zemitým dekorom dreva je pre rušnú prevádzku pizzerie vhodným riešením.
ZDROJ: Proceram
Hotel Alexander a liečebný dom Alžbeta, Bardejov
Zrekonštruovaný luxusný bardejovský hotel ponúka ubytovanie v 75 izbách vo vysokom štandarde. Do kúpeľní a wellness priestorov pre hostí bolo položených 5 000 m2 keramických obkladov, ďalších 1 700 m2 keramickej dlažby bolo použitých v neďalekom liečebnom dome Alžbeta, ktorý sa rekonštrukcie dočkal po 50 rokoch.
Do hotela Alexander bolo dodaných 5 000 m2 keramických obkladov a dlažieb.
Architekti pracovali v hoteli Alexander s rôznymi formátmi: 60 x 60 cm, 30 x 60 cm či mozaikou 5 x 5 cm. Súkromné kúpeľne sa nesú v elegantných tónoch sivej s príjemnou homogénnou kresbou.
Veľké formáty doplnili mozaiky.
Naopak, hotelové wellness s ponukou relaxačných procedúr dizajnéri oživili dramatickým dekorom veľkoformátového čierneho obkladu so zjemnením v podobe tmavosivej dlažby, pričom mäkké oblé línie obliekli do mozaiky z rovnakej série Unistone.
Elegantná béžová séria Random v kúpeľniach hotela Alžbeta pôsobí vzdušne.
Dvojposchodový liečebný dom Alžbeta si aj po rekonštrukcii zachoval svoju historickú atmosféru. V súlade s celkovým konceptom sú v tamojších hotelových kúpeľniach použité štvorcové formáty s rozmermi 60 x 60 cm a 20 x 20 cm. Nadčasový dekor obkladu v prírodných béžovosivých odtieňoch dopĺňa svetlá béžová keramická dlažba s jednoduchou údržbou.
Elegantná béžová séria Random v kúpeľniach hotela Alžbeta pôsobí vzdušne.
Zdroj: Rako/LASSELSBERGER
Rodinný dom, Bratislava
Často sa stáva, že pri budovaní rodinného domu sa rozpočet zvýši do takej miery, že je investor nútený robiť úsporné opatrenia práve na mieste, ktoré je pre rodinné bývanie významnou pridanou hodnotou, na terase. Buď sa jej vybudovanie odloží na neskôr, alebo majitelia pristúpia na kompromis medzi cenou a kvalitou. Skutočne pekná a funkčná terasa nie je lacná záležitosť, túto investíciu sa oplatí zodpovedne naplánovať projekčne – z pohľadu nákladov aj materiálového riešenia.
Testy ukázali, že teplotný rozdiel medzi tvrdým drevom a kompozitnými doskami pri prehriatí je 5 až 7°C. Na rozdiel od dreva však teplo neakumulujú.
V rodinnom dome v Bratislave majiteľ prehodnotil svoje pôvodné rozhodnutie a vymenil 5-ročnú terasovú podlahu z menej kvalitného WPC za profily z kompozitu Timbermax Exotic v dekore meranti, spolu išlo o plochu 120 m2.
Pôvodné zanesené dosky nahradili nové s bez údržbovým povrchom.
Tieto terasové dosky s oderuvzdornou povrchovou vrstvou sú farebne stále, odolajú rôznym fľakom z potravín aj možným poškodeniam, o ktoré pri rodinnom relaxe nie je núdza. Obavy z prílišného prehriatia terasových profilov v letných horúčavách sa dajú vyriešiť použitím ľahkej letnej obuvi či osušky pri opaľovaní.
Pôvodné zanesené dosky nahradili nové s bez údržbovým povrchom.
Porovnávacie testy ukázali, že rozdiel v porovnaní s tvrdým drevom s obdobne tmavým náterom, ako je farba WPC dosiek, je približne len 5 – 7 °C. Na rozdiel od kameňa či keramiky dosky teplo neakumulujú, po zatienení rýchlo vychladnú. Na kladenie terasových dosiek bola v tomto prípade použitá hliníková podkonštrukcia ukotvená do betónového základu, ktorá je na tento účel vhodnejšia ako drevoplastové hranoly.
Skladba terasy uloženej na podklade z betónu a z obrubníkov |
Zdroj: Timbermax
Dá sa predísť výkvetom na dlažbe?
Výkvety. Každý už o nich počul, nebývajú uznávaným dôvodom reklamácií a väčšina z nich po čase ustupuje. Napriek tomu vedia spôsobiť problémy pri odovzdávaní stavby alebo počas garančnej lehoty. Modelová situácia z praxe: nadšený zákazník si vyberie betónovú dlažbu podľa svojho výberu, počká na jej správne položenie. Po krátkom čase sa na povrchu začnú objavovať biele fľaky, ktoré významne znižujú estetickú hodnotu nového exteriérového doplnku.
Čistá exteriérová dlažba je cieľom každého investora. Vonkajšie vplyvy však často nemožno ovplyvniť.
Nespokojný zákazník sa najprv obracia na realizátora a neskôr aj na samotného výrobcu, ktorý však za vznik výkvetov nenesie zodpovednosť. Objavenie vápenných výkvetov na povrchu je totiž prirodzeným a prírodným procesom. Dá sa im čiastočne predchádzať. Základ je dodržanie kvality výroby a správne kladenie, kde sa zabezpečia všetky opatrenia proti vzlínaniu vlhkosti.
Hoci výkvety nevyzerajú esteticky príťažlivo, dá sa s nimi popasovať pomocou chemických prípravkov. Dôležitú úlohu hrá aj čas. |
Ako vznikajú?
Podstata vzniku výkvetov vyplýva už zo skladby stavebných materiálov, z ktorých sa betónové dlažby, ale aj múry alebo ploty vyrábajú. Oxid vápenatý je prirodzenou súčasťou každej betónovej zmesi, s vodou vytvorí hydroxid vápenatý, ktorý na povrchu v kombinácii so vzdušným oxidom uhličitým vytvorí uhličitan vápenatý (CaCO3). Uhličitan vápenatý je výsledný výkvet, vidíme ho ako bielu vrstvu povlaku.
Časom a pôsobením poveternostných vplyvov však samotný výkvet zmizne a farebnosť povrchu sa opätovne ustáli na pôvodnú úroveň. Či a v akej miere sa na povrchu začnú prejavovať výkvety, závisí od polohy, vlhkosti a kvality izolačných prác, ktoré boli vykonané. Výkvetom možno zabrániť aj dodržiavaním správnych zásad pri výrobe produktov.
Peter Molnár zo spoločnosti Austria Beton Werk tvrdí, že základom je pri príprave hmôt na báze cementu dodržať predpísané množstvo zámesovej vody a pri betóne maximálne zhutnenie. Tieto opatrenia zabezpečia minimalizáciu rozmeru pórov v materiáli, a tým sa zamedzí transportu vlhkosti. Vo všeobecnosti platí, že výkvetom sa najviac darí v období na začiatku jari, keď je pôda najvlhkejšia, a väčšinou úplne zmiznú po 2 až 3 rokoch od vzniku.
Možnosti odstránenia
Peter Molnár pripomína, že výkvety nemajú okrem estetického hľadiska žiadne negatívne účinky. Ak si však zákazník praje výkvety prekryť, existujú rôzne prípravky, ktoré možno použiť. Sú to látky na báze organických a anorganických kyselín, ktoré rozpúšťajú vápenný hydrát. Agresívne látky však môžu pri používaní poškodiť samotný povrch a štruktúru dlažby. Na začiatku sa odporúča vyskúšať účinok len na malej časti plochy. Chemické čistenie výkvetov možno pre optimálny výsledok skombinovať aj s kefou s kyselinovzdornými štetinami.
Treba však dodať, že aj po odstránení prvých výkvetov nemusí byť výsledný vizuálny efekt podľa priania zákazníka. V tomto prípade sa preto treba pozrieť na reálne položenú dlažbu, na ktorej sa výkvety už nachádzajú alebo už stihli zmiznúť. Zákazník tak získa presný obraz o správaní sa materiálu v reálnych podmienkach a na tvorbu výkvetov už bude pripravený.
Zdroj: Austria Beton Werk
Fólia vykuruje efektívne
V súvislosti s vykurovaním sa medzi odborníkmi a laikmi vedú neustále diskusie o vykurovacom systéme optimálnom z pohľadu obstarávacích a prevádzkových nákladov. Pri jeho výbere treba myslieť aj na tepelný komfort.
Človek vníma rozloženie teploty vzduchu najmä vo vertikálnom smere, od podlahy k stropu.
Ako ukazujú výsledky I. etapy merania účinnosti, spotreby energie a kvality vnútorného prostredia pri použití rôznych vykurovacích systémov, realizovaného vďaka spolupráci firmy FENIX a Univerzitného centra energeticky efektívnych budov pri ČVUT (UCEEB) Praha v laboratóriách UCEEB, najrovnomernejšie rozloženie teplôt je v priestoroch vykurovaných tzv. veľkoplošnými sálavými systémami – teda podlahovým a stropným vykurovaním.
Vykurovanie fóliou je regulovateľné podľa jednotlivých miestností a dajú sa vytvoriť aj samostatné zóny v rámci jednej miestnosti.
Meranie prebiehalo pri simulovanej vonkajšej teplote -12 °C a kvalita budovy bola nastavená v štandarde tzv. domu s takmer nulovou spotrebou energie. Výsledky preukázali, že aj v prípade týchto energeticky veľmi úsporných budov (čím je budova horšie zateplená, tým sú teplotné rozdiely v interiéri samozrejme väčšie) hrá typ vykurovania významnú úlohu pri vytváraní kvalitného vnútorného prostredia.
Elektrické a teplovodné podlahové vykurovanie poskytuje najrovnomernejšie rozloženie teplôt, o niečo horšie výsledky majú stropné a nástenné sálavé panely a až na konci sú klasické zdroje, pracujúce na báze ohrevu vzduchu (teplovodné radiátory, teplovzdušné konvektory a pod.).
Skladba podlahových vrstiev pri plávajúcej podlahe: 1 – drevená alebo laminátová plávajúca podlaha, 2 – podlahová sonda v drážke, 3 – krycia PE fólia, hr. 0,25mm, 4 – podlahová vykurovacia fólia ECOFILM, 5 – izolačná podložka z extrudovaného polystyrénu, 6 – podklad – pôvodná podlaha, betón, anhydrit a pod. |
Z hľadiska funkčnosti alebo tepelného komfortu sú oba systémy, t. j. elektrické aj teplovodné podlahové vykurovanie, úplne zhodné. Princípom je zahriatie konštrukcie podlahy na teplotu len o niečo vyššiu, ako je teplota vzduchu. Elektrické podlahové vykurovanie sa dá veľmi dobre regulovať, čo sa prejaví na prevádzkových nákladoch. Pomocou centrálnej riadiacej jednotky je možné nastaviť teplotu individuálne v každej miestnosti alebo aj pri jednotlivých častiach podlahy, napríklad nastaviť vyššiu teplotu pred francúzskymi oknami.
Vyššie typy regulácie umožňujú ovládanie cez internet, iné komunikujú spolu bezdrôtovo a sú vhodné pri rekonštrukcii. Elektrické vykurovanie má svoje limity pri starších budovách s vyššími tepelnými stratami, tu je teplovodné vykurovanie pri obstaraní síce drahšie, ale z pohľadu prevádzkových nákladov vychádza lepšie. Pri novostavbách sú elektrické systémy o 20 – 25 % efektívnejšie ako teplovodné.
Skladba podlahových vrstiev pri nášľapnej vrstve z PVC alebo pokrytej kobercom: 1 – nášľapná vrstva (PVC, koberec), 2 – lepená podložka HEAT-PAK 7mm, 3 – podlahová sonda v drážke (zatmelená), 4 – krycia PE fólia, hr. 0,25mm, 5 – podlahová vykurovacia fólia ECOFILM, 6 – izolačná podložka z extrudovaného polystyrénu, 7 – podklad – pôvodná podlaha, betón, anhydrit a pod. |
Rovnomerné vyhrievanie celej plochy (s vyšším výkonom, ale pri nižšej teplote) umožňujú elektrické podlahové vykurovacie fólie s hrúbkou iba 0,4 mm. Fólia je vhodná na vykurovanie laminátových a drevených plávajúcich podláh v miestnostiach s pravidelným pôdorysom. Pod koberce a PVC sa inštaluje s použitím špeciálnych podložiek na báze lisovanej celulózy. Nie je možné použiť ju pod dlažbu. V takom prípade treba použiť vykurovaciu rohož, umiestňuje sa tesne pod nášľapnú vrstvu, zvyčajne vo flexibilnej stierke alebo samonivelačnom potere.
Zdroj: FENIX
Texty a redakčná úprava: Mária Nováková
Článok bol uverejnený v časopise ASB 5/2017.