Podlaha – zdravý základ každého interiéru
V snahe dosiahnuť čo najvyššiu čistotu a zdravú klímu v bytových a spoločenských interiéroch s minimom emisií, alergénov, nečistôt a ľahkou údržbou zdokonaľujú výrobcovia výrobky z tradičných prírodných materiálov. Najmodernejšie produkty medzi podlahovinami sa vyznačujú vysokou úžitkovou hodnotou a takmer neobmedzenými škálami odtieňov, štruktúr, farieb a možnosťami kreatívneho uplatnenia.
Liate podlahyDonedávna sa liate (polymérové) podlahy využívali prevažne v priemyselnej oblasti – v skladoch, prevádzkach, výrobných priestoroch. V bytoch alebo komerčných interiéroch, kanceláriách, ordináciách, reštauráciách, predajniach, školách alebo hoteloch sa liate podlahy zo živíc objavovali iba výnimočne. V posledných rokoch však prenikli vďaka vynikajúcim konštrukčným vlastnostiam a vysokej estetickej hodnote aj do týchto oblastí. Epoxidové a polyuretánové živice vytvárajú pri podlahových krytinách nové cesty na tvorivé nápady a takmer neobmedzenú kreativitu. Pri moderných liatych podlahách ide o vodou riediteľné systémy s rýchlou a jednoduchou aplikáciou. Medzi ich prednosti patria bezškárovosť, neporéznosť, tesnosť, pružnosť, tlmenie krokového hluku, protisklzovosť, protišmykovosť, vysoká odolnosť z hľadiska znečistenia aj pri vyššej mechanickej či chemickej záťaži, ľahká údržba a možnosť aplikovať ochranné emulzie, ktoré výrazne znižujú zachytávanie nečistôt na povrchu a uľahčujú čistenie.
Liate podlahy majú dlhú životnosť, trvácnosť vzhľadových a úžitkových vlastností a vzhľadom na ostatné atribúty sú finančne nenáročné. Prémioví výrobcovia ponúkajú široké možnosti kombinácií farieb a vzorov, ktoré sú takmer bez obmedzenia. Ide o atraktívny vzhľad, možnosť vytvárať rozmanité vzory a dekory a pritom docieliť čistý štýl, priblížiť sa optike tradičných materiálov a, naopak, dosiahnuť netradičný výzor podlahy. Farebné odtiene možno napríklad dopĺňať vsypaním farebných chipsov alebo farebného piesku, pričom optické rozbitie plochy týmto spôsobom znižuje nároky na čistenie. Spomenuté vlastnosti patria nesporne ku kreatívnym prednostiam tejto podlahoviny. Použitie liatych podláh je veľmi široké. Uplatňujú sa od podláh v moderných bytových priestoroch, cez reprezentatívne podlahy (v hoteloch, kaviarňach, obchodoch, predajniach, showroomoch, autosalónoch, administratívnych budovách) a podlahy vo verejných priestoroch (v nemocniciach, školách, školiacich centrách, galériách, múzeách, vstupných halách, šatniach) až po záťažové podlahy (v skladoch, výrobných halách a prevádzkach, opravovniach, dielňach). Vhodné sú aj pre parkovacie plochy s možnosťou farebného rozlíšenia funkčných zón (vo veľkokapacitných garážach, parkoviskách v obchodných centrách, autoumyvárňach). Liate podlahy sú vhodné aj do privátnych garáží, kde užívateľ ocení tesnosť a odolnosť proti olejom či posypovým soliam.
Linoleum
Linoleum je podlahovina na báze prírodných materiálov s výbornými úžitkovými vlastnosťami a charakteristickým, nezameniteľným vzhľadom vyplývajúcim z technológie výroby. Napriek tomu si ju ešte vždy mnohí mýlia s PVC – tzv. umelohmotnými podlahovinami na báze polyvinylchloridu. Linoleum sa vyrába z ľanového oleja, drevenej, korkovej a vápencovej múčky, farebných pigmentov a jutovej tkaniny, ktorá tvorí spodnú, rubovú časť podlahoviny. Korková múčka zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti linolea a jeho elasticitu. Drevená a vápencová múčka dodáva linoleu odolnosť a tvrdosť. Najkvalitnejšie produkty majú na povrchu nanesený tenký film z polyuretánu (PUR), ktorý zabraňuje vtláčaniu nečistôt a predlžuje čas, keď stačí len štandardná údržba aj počas niekoľkých rokov (v závislosti od záťaže a typu priestoru).
Medzi prednosti linolea patrí elasticita, dobrá tepelná izolácia pri súčasnej vhodnosti jeho použitia aj pri podlahovom kúrení, tlmenie krokového hluku, antistatický charakter, ťažká vznetlivosť (vďaka prírodným surovinám), odolnosť proti teplotným zmenám, cigaretovým ohorkom, kolieskam stoličiek, olejom a tukom a čiastočne aj proti kyselinám a rozpúšťadlám. Linoleum je bakteriostatické. Za nedostatky linolea sa môže považovať obmedzenie jeho použitia v mokrých a vlhkých priestoroch, ako sú kúpeľne či šatne (linoleum je citlivé na vlhkosť) a obmedzená dekoratívnosť (prírodný charakter a technológia výroby – tzv. vyťahovanie neumožňujú vytvárať dekory ako pri PVC). Obmedzujúca pri jeho použití je aj šírka materiálu maximálne 2 m – čiže nutnosť zvárania pri väčších plochách. Toto a čiastočná oxidácia pri dlhodobom pôsobení silného slnečného žiarenia však nijako neznižujú postavenie linolea medzi najhodnotnejšími podlahovinami a vysoko ekologickými výrobkami na báze prírodných surovín.
Masívne drevené podlahy
Masívne drevené podlahy patria v súčasnosti medzi najžiadanejšie podlahoviny na báze prírodného materiálu. Môžu byť jednovrstvové až trojvrstvové, jednotlivé parkety sa spravidla vyrábajú z menšieho či väčšieho počtu vlysov, pričom vznikajú rozmanité jednoliate až výrazne členené plochy a štruktúry – v závislosti od charakteru konkrétnej dreviny. Nezameniteľná charakteristika jednotlivých druhov dreva – štruktúra fládrovania, nuansy odtieňov, nepravidelnosti či prirodzená oxidácia poskytujú tvorcom interiérov široké možnosti vytvárať zakaždým jedinečnú atmosféru daného priestoru či podčiarknuť štylizáciu interiéru od moderny po vidiecku romantiku či klasiku. Poprední výrobcovia sa orientujú na nové procesy spracovania dreva a vyrábajú produkty, ktoré sú 100-percentne bez použitia formaldehydov, vrátane povrchových úprav ako laky a oleje. Ako príklad možno uviesť technológiu Natwood, ktorú používa renomovaný rakúsky výrobca, špecializujúci sa na drevené podlahy. Pri tejto ekologicky šetrnej technológii bez použitia chemikálií a ťažkých kovov, keď sa drevo termicky zušľachťuje v troch fázach: zahriatie, zaťaženie, ochladenie, sa v systéme bez rozpúšťadiel používajú výlučne prírodné substancie. Takto ošetrené drevo je vhodné aj na použitie v náročných a veľmi zaťažovaných priestoroch. Nemenej hodnotným environmentálnym aspektom produktov špičkových výrobcov masívnych drevených parkiet (z pohľadu miznutia pralesov, kde sa exotické dreviny ťažia) je orientácia na miestne, teda európske dreviny.
Záverom
Výber vhodných a pre využitie priestorov adekvátnych najmodernejších povrchových úprav môže významnou mierou prispieť k zdravšej klíme v interiéri. Pri kompetentnom výbere podlahoviny možno zabezpečiť dlhodobú úžitkovú a vysokú estetickú hodnotu podlahových plôch, a súčasne zvýšiť komplexnú kvalitu celého priestoru. Architektom a dizajnérom otvárajú inovatívne prémiové produkty v segmente podlahovín možnosti na kreatívne a hodnotné výtvarné stvárnenie všetkých typov interiérov.
Počas festivalu architektúry ARCHDAYS 2010 v Bratislave budú téme podlahovín venované prezentácie: Trendy v podlahovinách na konferencii A+D FORUM 2010 (20. 5. 2010 vo veľkej aule FA STU v Bratislave, prednášajúci: Ing. Peter Mencer, KORATEX, a. s.) a Zdravé podlahoviny v obytnom interiéri na Fóre moderného bývania (22. 5. 2010, od 15.30 do 18.00, OC Aupark v Bratislave, centrálny priestor, prednášajúca: Ing. arch. Ľubica Fábri, FA STU v Bratislave).
Ing. arch. Ľubica Fábri
Foto: archívy firiem Armstrong DLW, Koratex, Sto, Tilo
Autorka je doktorandkou v Ústave interiérov a výstavníctva FA STU v Bratislave
Článok bol uverejnený v časopise ASB.