Pokrývačské remeslo funguje na referenciách
Až päť generácií skúseností s pokrývaním striech a stovky realizácií novostavieb a rekonštrukcií má na konte rodinná firma Narkalov. Roman Navrkal, majiteľ firmy, si v prvom rade zakladá na kvalite a poctivej práci.
Čo podľa vás charakterizuje dobrú pokrývačskú firmu?
Kvalita, remeselne zruční ľudia a čo najkvalitnejšie materiály. Taktiež poctivosť, transparentnosť a záruka. Nejeden zákazník si nás vybral preto, lebo máme v názve firmy naše meno. A naše meno je záruka.
Ako si udržiavate kvalitu práce?
Za prácu svojich ľudí ručím vlastným menom. Pre našu firmu pracujú len interní zamestnanci, ktorí sú ohodnotení tak, aby nemali dôvod odísť. Vďaka tomu môžeme udržať kvalitu. Zároveň dbáme na to, aby sa naši ľudia pravidelne školili a sledovali novinky.
Nepodpisuje sa tlak investora pod cenu a výslednú kvalitu strechy?
Nie sme najlacnejší, ale sme certifikovaná firma. Zákazníkom ponúkame kvalitu. To mi dáva možnosť rozhodnúť sa, ktorú zákazku zoberiem. Nikdy by som sa nenechal zákazníkom dotlačiť k riešeniu, o ktorom by som pochyboval. Radšej by som takú zákazku odmietol.
Je pravda, že referencia je najlepšia reklama?
Pokrývačské remeslo funguje na referenciách. V jednej obci sme robili strechu kostola. Miestnym ľuďom sa naša práca veľmi páčila. Prácu mojich kolegov si chodili osobne pozerať. Nakoniec sme v danej obci realizovali hneď niekoľko ďalších striech.
Pokrývačské remeslo si vyžaduje úzku spoluprácu s projektantmi. Ako ju hodnotíte vy?
Projektant by mal byť zodpovedný za návrh celej skladby strechy. V súčasnosti sa v Českej republike menili normy a musím povedať, že pre pokrývačov táto zmena predstavuje výzvu. Máme šťastie, že spolupracujeme s dobrými projektantmi.
Ste majiteľom firmy, v ktorej sa pokrývačské remeslo pestuje niekoľko generácií. Ako vidíte budúcnosť tohto remesla?
Situácia je vážna. Populácia starne a nemáme mladých a šikovných remeselníkov. Pokiaľ sa o výučbu mládeže nebude nikto starať na učňovskej úrovni, remeslá zaniknú. Stavebníctvo je zložitá vec. Dnes má živnostenský list síce skoro každý, ale som presvedčený, že chyby súčasných neprofesionálnych staviteľov sa začnú prejavovať najneskôr do 10 a 15 rokov.
S akými najväčšími problémami sa na streche stretávate najčastejšie?
Každá strecha je iná a človek musí neustále improvizovať. Vždy sa snažíme o funkčnosť a estetiku strechy. Mnohokrát sú podstatné detaily. Najhoršie je stretnúť zákazníka, ktorý má všetko spočítané, a pritom tomu vôbec nerozumie. Krytinu pozná iba z letákov, pozná presnú cenu a materiál si chce nakúpiť sám. Stále nás kontroluje, stojí za chrbtom, predovšetkým keď prerábame strechu po inej firme. Musím povedať, že pre nás je to v tej chvíli veľmi nepríjemné.
Dá sa s takým zákazníkom diskutovať?
Niekedy treba zákazníkom jednoducho vysvetliť a ukázať, aký je rozdiel medzi kvalitou škridiel alebo fólií. Občas je to však veľmi namáhavé.
Ako sú na tom z hľadiska kvality skryté vrstvy pod strechou?
Nesprávne navrhnutá a zabudovaná podstrešná fólia je veľmi častá chyba, ktorá v konečnom dôsledku vedie k tomu, že je potrebné strechu doslova znova prerobiť. Investor nakoniec zaplatí za strechu dvakrát toľko.
Pociťujete tlak na cenu krytiny?
Poviem príklad z nášho moravského regiónu. U nás sú v kurze tradičné maloformátové škridly. Ľudia však náklady nepočítajú správne. Krytinu počítajú na kusy. Ak by počítali na štvorcové metre, tak by si mohli dopriať za podobnú cenu kvalitnú pálenú škridlu dokonca s povrchovou úpravou. Nehovoriac o tom, že s kvalitnou pálenou škridlou je práca omnoho jednoduchšia, pretože je rovná a dobre sa ňou kryje.
S ktorou strešnou krytinou sa vám pracuje najlepšie?
Najlepšie sa nám pracuje s pálenou krytinou, tá je rozhodne bezkonkurenčná. Kvalitné sú napríklad pálené škridly Creaton Rapido alebo Creaton Optima. Pálené škridly v sebe spájajú tradíciu a funkčnosť.
Aké tvary a farby keramickej krytiny preferujete?
Typ škridly sa vyberá vždy podľa typu strechy. Posuvná škridla je napríklad vhodná na rekonštrukcie. Ak je sklon strechy nízky, musí sa zas použiť iný typ škridly, taký, ktorý bezpečne odvedie vodu zo strechy. Z hľadiska tvaru preferujú naši zákazníci klasickú škridlu. Z hľadiska farieb sú možnosti veľmi široké. Robili sme už aj čiernu alebo zelenú strechu.
Ako hodnotíte súčasný trend striech s nízkymi sklonmi?
Ľudia túžia po originalite a vedia byť mimoriadne vynaliezaví. Projektanti sa snažia strechy navrhnúť podľa ich predstáv. Avšak pri samotnej realizácii sa mnohokrát narazí na problém so zabezpečením odtoku vody a celkového systému fungovania strechy.
Na čo musia pokrývači dávať pozor pri výkone svojho remesla?
Pri pohybe na streche si jednoznačne musia dávať pozor na bezpečnosť. Z hľadiska realizácie si musia strážiť kvalitu celej skladby strechy vrátane zabezpečenia dostatočného odvetrania. My si robíme napríklad latovanie sami, nenechávame ho na tesárov. Strecha sa musí dobre rozmerať, aby to správne vyšlo. Pred tým, ako sa pustíme do práce, vždy kontrolujeme projekt.
Strechy Romana Navrkala
Tradíciu pokrývania striech založil prastarý otec Romana Navrkala pred 130 rokmi v Znojme. Po čase remeslo prevzal jeho syn, ktorý bol nútený presídliť firmu do Brna. Firma v tom čase zamestnávala 200 ľudí. Po nastolení komunizmu prišla rodina o všetko, ale jej členovia v nej pracovali naďalej. Neskôr firmu prevzal otec Romana Navrkala a potom on. Pokrývačskú tradíciu teraz preberá aj dcéra Edita, ktorá pokračuje v tomto poctivom a náročnom remesle. Firma ponúka komplexné portfólio služieb od návrhu správneho odvetrania strechy, skladby strechy až po rozpočty, nákup materiálov, samotnú prácu a fakturáciu. Okrem toho spoločnosť zabezpečuje aj správnu realizáciu dôležitých detailov na streche, napríklad komínov. Majú bohaté skúsenosti s novostavbami, rekonštrukciami aj pamiatkovo chránenými budovami.
Rozhovor spracovala: Andrea Dingová
FOTO: Martin Matula
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2016