Pokrývanie striech betónovými škridlami
Šikmá strecha ako zavŕšenie budovy by mala byť zárukou ochrany jej obyvateľov. Správna skladba strešného plášťa, zvolená s ohľadom na funkčné požiadavky a dispozíciu budovy, by však nikdy nebola úplne dostatočná bez dôslednej realizácie a spracovania detailov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Dôraz na každej vrstve
Nielen správna aplikácia vrchnej vrstvy strešného plášťa je dôležitá. Dôkladne sa musí realizovať každá časť strešnej konštrukcie. Nekvalitne zhotovená nosná konštrukcia strechy môže viesť k nežiaducej deformácii, resp. až deštrukcii, ktorej následné odstránenie je technicky i finančne náročné. Rizikovým prvkom býva aj poistná hydroizolácia, ktorá sa ukladá pod krytinu a významne ovplyvňuje kvalitu a funkčnosť šikmej strechy.
Najčastejšou chybou tu býva nesprávne zvolený typ poistnej hydroizolácie, prípadne jej nedbalá aplikácia (nedostatočné prelepenie spojov fólií, nesprávne zabudovanie fólie v kritických miestach atď.). Všetky tieto vrstvy totiž musia spĺňať kvalitatívne parametre ešte pred položením povlakovej vrstvy. Iba tak možno úspešne predchádzať demontáži krytiny a latovania v dôsledku dodatočne zistených chýb.
Správne latovanie
Betónovú strešnú krytinu možno aplikovať na streche so sklonom už od 22°. Ak sa strecha zabezpečí vhodnými doplnkovými opatreniami, možno niektorými druhmi betónovej škridly pokrývať strechy so sklonom už od 15°. Najdôležitejším z nevyhnutných doplnkových opatrení je zabezpečenie strechy vhodne zvolenou poistnou hydroizolačnou fóliou.
Aby sme zabezpečili bezproblémovú prevádzku striech, je rozhodujúce rešpektovať pravidlá správneho latovania. Latovanie má zabezpečiť dokonalé prekrytie škridiel bez neželaných medzier, ktorými by mohli prenikať atmosférické zrážky, prach či UV žiarenie. Latovanie treba prispôsobiť krycej dĺžke a šírke betónových škridiel, strešnému sklonu a dĺžke krokiev. Pritom treba zároveň dbať na to, aby bola podkladová konštrukcia úplne rovná, bez akýchkoľvek priehybov.
Pri krytinách na sklon strechy 22° až 30° môže byť vzdialenosť medzi latami maximálne 330 mm, pričom dĺžkové prekrytie môže byť až 90 mm. Pri sklone vyššom ako 30° je vzdialenosť lát maximálne 340 mm a dĺžkové prekrytie 80 mm. Škridly na sklon strechy od 22° až 28°sa kladú na laty vzdialené 285 mm, pričom minimálne prekrytie je 100 mm. Strechy so sklonom 29° až 35° musia mať vzdialenosť medzi latami 295 mm a minimálne prekrytie 90 mm. Na strechách so sklonom nad 35° je vzdialenosť lát 305 mm a minimálne dĺžkové prekrytie je 80 mm.
Pokrývanie šikmej strechy
Kladenie škridiel na laty je pre ich identický tvar rýchle a jednoduché. Škridly sa ukladajú v radoch tak, aby lícovali s líniami rozmeranými na latách. Postupuje sa sprava doľava, vždy od odkvapu k hrebeňu. Škridly sa kladú od pravých okrajových škridiel. Tie, rovnako ako špeciálne doplnkové škridly a hrebenáče, musia byť pripevnené ku konštrukcii bez ohľadu na sklon strechy. Strecha je pre vysokú pevnosť betónovej škridly okamžite pochôdzna.
Stúpať však možno len na strednú časť škridly, aby sa neulomili okrajové časti. Po špeciálnych doplnkových škridlách stúpať nemožno.
Pokrývačské firmy i samotní investori s obľubou siahajú po škridle v tvare dvojitej bobrovky, ktorá je doplnená pozdĺžnou odvodňovacou drážkou. Zatiaľ čo na pokrytie štvorcového metra treba 34 až 38 kusov bežnej bobrovky, pri aplikácii škridly v tvare dvojitej bobrovky stačí na rovnakú plochu desať kusov škridiel. Pokrývači tiež oceňujú, že škridly sa na určené miesto dodávajú na nevratných paletách, čo zjednodušuje ich následnú likvidáciu.
Betónová škridla Zenit Carbon Colorsystem | Betónová škridla Rundo Antická červená Colorsystem | Betónová škridla Danubia Tehlovočervená Colorsystem |
Strešné doplnky
Pred montážou samotnej krytiny je dôležité rozhodnúť o spôsobe jej prichytávania a rozmiestnení strešných doplnkov. Kvalita zapracovania jednotlivých doplnkov významne ovplyvňuje funkčnosť strechy. V technickej príručke výrobcu väčšiny strešných systémov možno nájsť podrobný opis všetkých montážnych informácií k jednotlivým prvkom. Samozrejmosťou sú dnes už i technickí poradcovia, ktorí ochotne poradia v akejkoľvek fáze realizácie strechy.
Zodpovedné pokrývačské firmy si uvedomujú, že nielen správne navrhnutý projekt strechy a stavebný materiál s tými najlepšími fyzikálno-technickými parametrami sú predpokladom technicky kvalitnej realizácie strechy. Preto výrobné spoločnosti zväčša ponúkajú záujemcom z ich radov príslušné školenia. Pokrývači, ktorí sa aj touto formou zoznámili s jednotlivými druhmi strešných krytín, betónové nevynímajúc, sú väčšou zárukou kvalitne položenej a k spokojnosti investora funkčnej strechy s betónovou krytinou.
Mgr. Július Juhász
Foto: archív Mediterran Slovakia
Autor je odborným pracovníkom v spoločnosti Mediterran Slovakia, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.