Polyuretánové živice sa používajú v mnohých odvetviach priemyslu už viac ako 60 rokov. Dôležitou vlastnosťou polyuretánu je schopnosť prispôsobiť sa individuálnym požiadavkám. Ponúka možnosť regulácie vlastností, ako sú vytvrdzovanie, elasticita a odolnosť proti starnutiu, poveternostným vplyvom, zvetrávaniu, praskaniu a poškrabaniu. Podlahy na báze polyuretánových živíc majú všestranné využitie.
Pri návrhu podlahy je k dispozícii široká škála rôznych polyuretánových materiálov a krycích vrstiev, ktoré účinne a trvalo chránia a dotvárajú existujúcu betónovú podlahu alebo poter. Hrúbka a štruktúra týchto systémov sú závislé od požiadaviek na zaťaženie a komfort. Na splnenie estetických požiadaviek je k dispozícii množstvo rôznych farieb a vzorov. Polyuretánové živice možno použiť na podlahové vrstvy, ktoré sú vysoko elastické, atraktívne a príjemné na chôdzu.
Polyuretánové povrchové úpravy sa aplikujú v tekutej forme a ihneď po vytvrdnutí sú inertné a fyziologicky neškodné. Nerovnosti podkladu sa dajú jednoducho vyrovnať a pôdorysy akéhokoľvek tvaru možno pokryť bez mimoriadnej a dodatočnej práce. Liate podlahové bezškárové povrchy sú úplne spojené s podkladom a zaručujú jednoduché čistenie a vysoký hygienický štandard.
Individuálny návrh
Podlahové systémy na báze polyuretánových živíc zahŕňajú širokú škálu produktov. Vlastnosti, ako sú elasticita alebo zvuková izolácia, možno prispôsobiť individuálnym požiadavkám. Protišmykové vlastnosti konkrétnej podlahy sa môžu dotvoriť výberom krycej vrstvy a spôsobom aplikácie alebo pridaním sklenených guličiek. Tieto systémy sú univerzálne a dajú sa kombinovať stavebnicovým spôsobom. Systémy na báze polyuretánových živíc ponúkajú neobmedzenú škálu farieb a vzorov. Farby sa môžu vzájomne kombinovať už počas aplikácie. Podlahová vrstva sa aplikuje v tekutej forme a po vytvrdnutí je úplne bez škár. S použitím vhodných penetračných náterov sa podlahová vrstva pevne zakotví na rôznych druhoch podkladov. Nevznikajú a nie sú ani potrebné žiadne spoje ani špeciálne vyhotovené diely.
Elastický povrch
Okrem estetických nárokov sa na podlahy kladú aj požiadavky pohodlia a bezpečnosti. Podlahy by mali byť čo najmäkšie, aby dobre tlmili prípadné nárazy. Vďaka mimoriadnej elasticite použitého polyuretánového materiálu sú takéto podlahové systémy ideálnym riešením. Tvrdosť týchto systémov sa môže individuálne nastaviť tak, aby poskytovali vhodnú kombináciu pohodlia a odolnosti proti opotrebovaniu. Štruktúra povrchu podlahových systémov môže byť rôzna v závislosti od požiadaviek na zvýšenie protišmykových vlastností. Je plynulo variabilná od hladkej (ktorá sa dá ľahko čistiť) až po drsnú (zabraňujúcu pošmyknutiu aj pri vlhkom povrchu). S povrchom bez pórov a pri bezškárovej aplikácii možno udržiavať hygienicky čisté i drsné povrchy. Elasticita podlahy zabezpečuje, že chvenie a vibrácie sú účinne tlmené a horizontálne pohlcované, a súčasne zabraňuje šíreniu nadmerného hluku. Bezškárový povrch bráni vzniku zbytočného hluku pri prechode cez spoje podlahy. Polyuretánové systémy sa vyznačujú pružnosťou a odolnosťou. Aj povrchy, ktoré sú vystavené extrémnemu používaniu, si zachovávajú svoj pôvodný vzhľad.
Jednoduché čistenie
Až 80 % nákladov spojených s realizáciou a užívaním podlahy nesúvisí s inštaláciou samotnej podlahy, ale s jej čistením a udržiavaním. To je oblasť, ktorá si vyžaduje špeciálnu pozornosť, pretože náklady na čistenie možno podstatne zredukovať voľbou vhodného podlahového systému. Čím menej nečistoty podlaha absorbuje, tým jednoduchšie je jej čistenie.
Nielen výrobky ovplyvňujú životné prostredie. Sú to aj chemikálie, ktoré sa používajú na čistenie a udržiavanie podláh počas ich životnosti a môžu mať tiež škodlivý vplyv na životné prostredie. Z tohto hľadiska sú podlahy na báze polyuretánových živíc výhodnejšie – ich čistenie je jednoduché, pretože neobsahujú póry, a tak neabsorbujú žiadne nečistoty. Nie sú potrebné ani agresívne chemické čistiace prostriedky. Inertná štruktúra povrchu podlahy zabraňuje rozmnožovaniu baktérií a zaručuje tak hygienické a bezprašné prostredie v miestnosti.
Nevýhody
Pri porovnaní s klasickou dlažbou majú polyuretánové systémy menšiu odolnosť proti poškrabaniu. Vyššie náklady na realizáciu podlahy však kompenzuje dlhšia životnosť, jednoduchosť údržby a čistenia a možnosť ľahšej a finančne menej náročnej obnovy povrchovej vrstvy.
Možnosti využitia
Príkladom použitia môžu byť nielen podlahy v priemyselných objektoch, ako sú výrobné haly a sklady, ale aj v kancelárskych priestoroch, chodbách a obchodoch. Svojou dekoratívnosťou sú vhodnou alternatívou podláh vo verejných priestoroch a kaviarňach. Špecifickým príkladom použitia sú podlahy v nemocniciach, opatrovateľských ústavoch a detských centrách, kde sa dobre uplatnia práve vlastnosti polyuretánovej živice. Podlahy v týchto priestoroch musia byť nielen šetrné k pohybovému ústrojenstvu, ale aj odolné, ľahko čistiteľné a dezinfikovateľné.
Vlastnosti a použitie • bezškárová aplikácia • celoplošné spojenie s podkladom • variabilná hrúbka • samonivelizácia • široká škála farieb • ľahké čistenie, nízke náklady na údržbu • elasticita • schopnosť pohlcovať hluk • izolácia proti chveniu a vibráciám • užívateľský komfort • odolnosť proti opotrebovaniu a nárazom • schopnosť prekrytia trhlín • jednoduchá aplikácia aj pri zložitom pôdoryse miestnosti • nehrozí riziko presakovania vody vďaka celoplošnému spojeniu a bezškárovej aplikácii • modifikácia vlastností podlahy podľa potrieb • nenáročná integrácia podlahy do farebnej schémy miestnosti • vylúčenie hluku spôsobeného prechodom cez spoje v podlahe • bezpečnosť vďaka protišmykovým povrchom
Ing. Richard Čerňanský, obchodný riaditeľ, Priemyselné podlahy, BASF Stavebné hmoty Slovensko Foto: BASF Stavebné hmoty Slovensko, s. r. o.