Presvetlenie plochej strechy oknami
Galéria(12)

Presvetlenie plochej strechy oknami

Partneri sekcie:

Presvetlenie priestoru cez plochú strechu svetlovodmi nie je žiadnou novinkou. Svetlovody však v súčasnosti nepredstavujú jediné riešenie. Požadovaný pomer presklenej plochy k podlahovej ploche možno zabezpečiť aj použitím okien do plochých striech.

Na úpätí najväčšieho turistického a lyžiarskeho strediska na Slovensku, v Jasnej, v srdci horskej prírody Nízkych Tatier sa nachádza moderný hotelový komplex Wellness hotel Chopok (obr. 1). Harmonické spojenie s krajinou sa dosiahlo nielen vďaka tvarom a umiestnením objektu, ale aj vďaka celkovému vzhľadu, výberu materiálov s ohľadom na okolité prostredie. Päťpodlažná budova, ktorá svojou architektúrou pripomína horský objekt, disponuje predsunutým prízemím s celozasklenenými stenami, ktoré rytmicky oddeľuje kamenné obloženie (obr. 2).

Nad vstupnou časťou s reštauráciami, konferenčnými miestnosťami a službami hotela sa nachádzajú drevené balkóny izieb, ktoré prispievajú k zvýrazneniu hlavnej hmoty a k efektnému členeniu celej fasády. Zadná časť budovy je zapustená do svahu a je orientovaná na južnú stranu smerom k lesu. Vzhľadom na okolité podmienky a charakter pozemku sa presvetlenie interiéru neriešilo cez fasádu, ale pomocou strešných okien umiestnených do plochej strechy (obr. 3 až 5). So štýlovo vybaveným interiérom s moderným dizajnom (obr. 6) ladí i výhľad na plochu strechy s vysadenou zeleňou (obr. 7). Najlepší výhľad poskytuje kongresová sála.

K ďalším prednostiam hotela patrí kompletný wellness s vnútorným bazénom a detské ihrisko v exteriéri (obr. 8).

Obr. 1  Wellness hotel Chopok Obr. 2  Celozasklenené steny s kamenným obkladom
Obr. 3  až 5 Strešné okná umiestnené do plochej strechy

Objekt: Wellness hotel Chopok
Lokalizácia: Demänovská Dolina, Nízke Tatry
Architekt: Ing. arch. Vladimír Fajčík, Liptovský Mikuláš
Fotograf: Mgr. Rudolf Lendel

Okná do plochej strechy
Presvetlenie oknami vhodnými do plochej strechy prináša niekoľko výhod. Použitím okien do plochej strechy sa vďaka vysokému prieniku svetla šetrí elektrická energia, ktorá by bola inak potrebná pri použití umelého osvetlenia, a zároveň sa vytvára zaujímavý svetelný efekt (obr. 9).

Strešné svetlíky sa tradične osádzajú skôr do plochých striech priemyselných budov, ale vďaka zmene dizajnu a kvalitnému spracovaniu materiálu nachádzajú v ostatnom období uplatnenie aj v obytných priestoroch moderných rodinných a bytových domov. Zaisťujú prístup denného svetla a čerstvého vzduchu. Na trhu sa nachádzajú dva základné varianty:

  • pevné neotváravé okno do plochej strechy, vhodné do priestorov s požiadavkou na presvetlenie. Na zasklenie sa používa izolačné dvojsklo spĺňajúce tepelnoizolačné požiadavky normatívnych predpisov a polykarbonátová kopula;
  • otváravé okno do plochej strechy s mechanizmom elektrického ovládania. Slúži nielen na presvetlenie priestorov, ale aj na vetranie interiéru. Okno možno otvoriť až do výšky 150 mm, a to diaľkovým ovlá­daním založeným na bezdrôtovej techno­lógii. Okno je vybavené dažďovým senzorom. Na zasklenie sa používa izolačné dvojsklo, ktoré spĺňa tepelnoizolačné požiadavky normatívnych predpisov.

Okná určené do plochej strechy možno zabudovať do striech so sklonom 0° až 15°. Energeticky úsporné izolačné dvojsklo má dobré zvukovoizolačné vlastnosti (súčiniteľ zvukovej nepriezvučnosti Rw = 27 dB) a zvýšenú odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Vnútorné sklo je vrstvené z dvoch plavených skiel s hrúbkou 3 mm. Uprostred sa nachádza fólia na zabezpečenie súdržnosti skla pri rozbití a na ochranu osôb. Vonkajšie sklo s hrúbkou 4 mm je tvrdené. Na povrchu sa nachádza selektívna reflexná vrstva, ktorá bráni úniku tepla. Izolačné dvojsklo zakrýva kopula vyrobená z akrylátového alebo polykarbonátového skla. Vyznačuje sa pevnosťou a vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom. Kopula je dostupná v čírom (transparentnom) alebo v opálovom (mliečnom) vyhotovení. Súčiniteľ prechodu tepla Uw je pri oboch oknách 1,4 (W/(m2 . K)). Presvetlenie interiéru možno regulovať dodatočne zabudovanou vnútornou plisovanou roletou s elektrickým ovládaním. Plastový rám okien je dostupný v bielom vyhotovení.

 Obr. 8  Vybavenie hotela – detské ihrisko  Tab.  Veľkosť okna v závislosti od plochy miestnosti

Na zabezpečenie dostatočného presvetle­nia sa v prípade okien do plochej strechy od­porúča, aby zasklená plocha tvorila minimál­ne 10 % podlahovej plochy miestnosti (tab.).
–>–>
Postup montáže
Pri montáži okien do plochej strechy treba dodržiavať odporúčaný technologický postup:

  • do strešného plášťa treba vyhotoviť otvor vo veľkosti zodpovedajúcej veľkosti okna. Veľkosť okna do plochej strechy sa uvádza na každom balení vo forme kódu. Balenie okna možno otvoriť pomocou vloženého pásu;
  • okno treba umiestniť osovo súmerne nad pripravený otvor. V prípade elektricky otváravého okna treba okno natočiť tak, aby sa dažďový senzor nachádzal v smere spádu strechy;
  • následne treba v predpísaných vzdialenostiach (15 cm od okraja, ďalej maximálne 35 cm) vytvoriť v mieste drážky otvory s priemerom 5 mm;
  • okno potom možno pripevniť skrutkami do konštrukcie strechy;
  • po pripevnení okna do strešnej konštrukcie sa rám zakryje pásmi strešnej fólie (bitúmenová, plastová a podobne). Počas realizácie treba dávať pozor, aby rám okna neprišiel do priameho styku s plameňom;
  • do držiaka v spodnej časti rámu sa pripevní dažďový senzor;
  • nasleduje odstránenie ochrannej fólie z izolačného dvojskla, osadenie ochrannej kopule a odstránenie ochrannej fólie z kopule a jej pripevnenie ôsmimi bajonetovými uzávermi.

Záver
Okno do plochej strechy možno uplatniť pri požiadavke na presvetlenie a vetranie priestorov v prípade, ak nemožno zhotoviť fasádne otvorové konštrukcie. Pri jeho rea­lizácii treba klásť dôraz na dodržanie odporúčaného aplikačného postupu a vyhotovenie detailov.

Okno do plochej strechy

(pre lepšie zobrazenie kliknite na obrázok)

TEXT: redakcia v spolupráci so spoločnosťou VELUX
FOTO: Mgr. Rudolf Lendel

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.