Presvetlenie plochých striech
Galéria(10)

Presvetlenie plochých striech

Partneri sekcie:

V súčasnej dobe sa kladú stále vyššie nároky na kvalitu vnútorného prostredia. Prirodzené denné svetlo je pravdepodobne jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú prostredie vo vnútri objektov. Osvetlenie vnútorných pracovných priestorov musí zabezpečovať zrakovú pohodu a  zrakový výkon. Pri dosiahnutí správnych parametrov osvetlenia dokážu pracovníci podávať optimálny výkon, čo priamo súvisí s vysokou produktivitou práce, a tým aj s návratnosťou vložených investícií do presvetlenia strešných plášťov objektov.

Hygienická norma určuje hodnotu podielu denného svetla na celkovom osvetlení priestoru v závislosti od druhu práce, ktorá sa bude v danom priestore vykonávať. Európska norma EN 12464-1 (STN EN 12464-1 Svetlo a osvetlenie) stanovuje požiadavky na osvetľovacie systémy pre väčšinu vnútorných pracovných miest z hľadiska zrakovej pohody (keď sa pracovníci cítia príjemne) a zrakového výkonu (kedy sú pracovníci schopní vykonávať zrakové úlohy aj v ťažkých podmienkach a pri dlhšom trvaní). Využitie bočného osvetlenia (okná, presvetľovacie pásy umiestnené v stenách) nedokáže zabezpečiť dostatok denného svetla v centrálnych častiach rozložitých objektov. Pre splnenie požiadaviek normy sa využíva tzv. vrchné osvetlenie priestoru, t. j. osvetlenie cez strešný plášť pomocou strešných svetlíkov. Výhodou vrchného osvetlenia je, že dokáže zabezpečiť dostatok denného svetla do centrálnych častí objektu, resp. priamo na pracovné miesta.

Skladba svetlíkov

Strešné svetlíky sa skladajú z dvoch základných častí:

a) podstava svetlíka – ide o spodnú časť svetlíka, ktorá zabezpečuje prepojenie medzi strešným plášťom a priehľadnou vrstvou svetlíka. Podstavy svetlíkov môžu byť sklolaminátové, oceľové, drevené, plechové, vyskladané zo sendvičových panelov vložených do oceľového rámu a pod. Podstava svetlíka sa kotví na nosnú časť strešného plášťa. V prípade vykurovaných objektov je zateplená. Výška podstavy závisí od celkovej hrúbky strešného plášťa, mala by však prečnievať minimálne 150 mm nad poslednú vrstvu strešného plášťa.

b) priesvitná vrstva – ide o vrchnú časť svetlíka umožňujúcu prechod denného svetla z exteriéru do interiéru. Od vlastností tejto vrstvy závisí množstvo svetla, ktoré svetlík dokáže prepustiť do interiéru. Najvýhodnejší tvar je ten, ktorý sa najviac približuje svojím tvarom guli. Guľa dokáže prijať najviac svetelných lúčov, pretože v každom momente na určitú časť gule dopadajú svetelné lúče kolmo a neodrážajú sa späť do exteriéru. Priesvitné časti svetlíkov sú vyrobené z materiálov, ktoré dokážu prepustiť čo najviac svetla – sklo, plexisklo (PMMA), polykarbonát a sklolaminát. Pre dosiahnutie tepelnoizolačných vlastností sa priesvitné materiály použité v svetlíkoch skladajú z viacerých vrstiev.

Bodové strešné svetlíky

Bodové strešné svetlíky dokážu presvetliť, pri relatívne malých otvoroch v strešnej konštrukcii, všetky priestory objektu. Pre rovnaké osvetlenie musíme použiť cca 5-krát väčší otvor v stene ako v streche. Podľa geometrického tvaru podstavy ich rozdeľujeme na štvorcové, obdĺžnikové a kruhové.

Podľa účelu použitia rozdeľujeme bodové svetlíky:

  • presvetľovacie (pevné) – používajú sa na presvetlenie, bez možnosti denného vetrania. Skladajú sa zo zateplenej podstavy výšky 150, 300, resp. 500 mm a šošovkovej, resp. ihlanovej kupoly, ktorá môže byť jedno-, dvoj-, resp. trojvrstvová, podľa požiadavky na tepelno-izolačné vlastnosti. Kupola je pevne ukotvená cez tesnenie na podstavu. Čím viac má kupola vrstiev, tým má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Kupola môže byť číra alebo opálovo biela. Číra kupola prepúšťa viac svetla, ale svetlo z nej môže oslňovať pracovníkov v osvetľovanom priestore. Opálovo biela kupola rozkladá svetlo na difúzne, čím zamedzuje oslňovaniu.
  • presvetľovacie a vetracie (otváravé) – sú používané v takých priestoroch, kde je okrem presvetlenia nutné aj denné vetranie. Majú rovnakú konštrukciu ako pevné svetlíky a sú doplnené o otvárací rámik, na ktorom je ukotvená kupola. Rámik s kupolou je spojený s podstavou pomocou pántov.
Bodový pevný svetlík  Bodový otváravý svetlík

Otváranie svetlíkov môže byť:
mechanické – protibežná skrutkovica ovládaná kľukou,
elektrické (24 V jednosmerný prúd, resp. 230 V striedavý prúd) – ovládané dvojtlačidlom „OTVOR – ZATVOR“ umiestneným na stene v dosahu obsluhy,
pneumatické (stlačený vzduch 6 bar) – ovládané z pneumatickej skrinky v dosahu obsluhy. Zdvih ovládačov vetrania je spravidla 300 mm. Na požiadavku je možné vybaviť svetlíky ovládačmi s väčším zdvihom.

  • špeciálne bodové svetlíky    

výlez na strechu – otváravý bodový svetlík s otváraním nad 90 o. Má rovnakú konštrukciu ako otváravý svetlík, avšak namiesto pohonu otvárania je vybavený zaisťovacou kľučkou a poistným mechanizmom proti preklopeniu kupoly na strechu. Tieto svetlíky sa využívajú na prekrytie strešného otvoru určeného ako technologický výlez na strechu pre potreby údržby strešného plášťa. Výlez na strechu nie je možné kombinovať s denným vetraním.

ZODT – zariadenie na odvod dymu a tepla – používa sa v prevádzkach s vyšším požiarnym zaťažením. Konštrukcia ZODT je rovnaká ako u otváravých svetlíkov, len je doplnená špeciálnym mechanizmom, ktorý dokáže pri požiari pod svetlíkom na základe impulzu (od termočidla, z požiarnej skrinky, z EPS) okamžite otvoriť svetlík o 170 o. Svetlík pôsobí v priestore ako komín, odvádza dym, spaliny a teplo cez strechu mimo objekt. Konštrukcia objektu sa neprehrieva, požiar sa nerozširuje do okolia ohniska, požiarnici okamžite lokalizujú ohnisko, a tým sa minimalizujú straty na životoch a majetku.

Bodové strešné svetlíky (okrem výlezu na strechu a ZODT) je možné doplniť o bezpečnostnú mrežu umiestnenú na úrovni strešného plášťa, ktorá zabraňuje pádu cez svetlík a vlámaniu.

Pásové strešné svetlíky

Pásové strešné svetlíky sa odlišujú od bodových veľkosťou strešného otvoru, ktorý prekrývajú. Šírka týchto svetlíkov je zvyčajne podstatne menšia ako ich dĺžka. Používajú sa na presvetlenie, resp. denné vetranie veľkých priestorov. Podstavy pásových svetlíkov sú väčšinou oceľové, zateplené výšky 300 až 500 mm. Priesvitné časti sa skladajú z nosnej konštrukcie (oceľová, hliníková) a z priesvitného plášťa. Najčastejšie používaným materiálom na plášť sú polykarbonátové viacstenné platne, ktoré sa uchytávajú na nosnú konštrukciu pomocou Al zasklievacích líšt s gumovým tesnením. Pri plochých a sedlových svetlíkoch je možné použiť na plášť okrem polykarbonátových platní aj viacvrstvové sklo. Podľa tvaru delíme pásové svetlíky na ploché, sedlové a oblúkové.

  • ploché pásové svetlíky – vyznačujú sa jednoduchou konštrukciou, priesvitný plášť je rovný so sklonom v spáde strechy. Ak je strešný plášť zo sendvičových panelov, používajú sa tzv. strešné presvetľovacie pásy, ktoré majú pozdĺžne hrany prispôsobené na pripojenie k strešnému panelu. Materiál týchto pásov je zväčša viacstenný polykarbonát alebo sklolaminát. Nevýhodou plochých pásových svetlíkov je menšia priepustnosť svetla a cez zimné obdobie ich zatienenie snehom.

  • sedlové pásové svetlíky – majú tvar sedla, t. j. majú dve ploché strany spojené pod určitým uhlom vo vrchole. Tento typ svetlíkov sa hromadne využíval predtým, ako sa začal používať polykarbonát na opláštenie svetlíkov. Nosná konštrukcia bola vyrobená z oceľových profilov a plášť svetlíka bol tvorený dráteným sklom. Z hľadiska využitia tieto svetlíky ustupujú oblúkovým, zachovávajú sa zväčša pri rekonštrukciách pôvodných svetlíkov.


  • oblúkové pásové svetlíky – tvoria najpoužívanejšiu skupinu strešných pásových svetlíkov. Presvetľovací plášť je v tvare oblúka. Ich výhodou je veľmi dobrá priepustnosť svetla v závislosti od hrúbky a farby polykarbonátových platní použitých na opláštenie. Nosné prvky priesvitných častí sú ohnuté do oblúka a na takto vytvorenú konštrukciu sa ohýbajú za studena polykarbonátové platne. Farba platní je číra, resp. opálovo biela.


Do pásových svetlíkov je možné včleniť otváravé časti na denné vetranie, ktoré sú ovládané rovnako ako bodové otváravé svetlíky. V špeciálnych prípadoch sa otváravé časti pásových svetlíkov riešia ako ZODT.

Strešné svetlíky určené na denné vetranie je možné doplniť o čidlo vetra a dažďa s centrálou počasia. Uvedené zariadenie zabezpečuje okamžité automatické zatvorenie vetracích častí v prípade dažďa, resp. silného vetra, čím chráni svetlíky pred poškodením vetrom a zároveň chráni priestor pod svetlíkom pred dažďom. Týmto zariadením je možné eliminovať ľudský faktor pri prevádzke svetlíkov s denným vetraním.

Tubusové svetlovody

Tubusové svetlovody sú moderný a čoraz viac využívaný prvok na presvetlenie objektov. Oproti klasickým svetlíkom dokážu priviesť svetlo aj cez priestor medzi strešným plášťom a podhľadom objektu. Svetlo prenášané svetlovodom je plné spektrálne denné svetlo, ktoré sa dynamicky mení s meniacimi sa vonkajšími svetelnými pomermi.

Svetlovodný systém sa skladá zo:

  • strešného svetlíka (priehľadná kupola osadená na streche objektu),
  • svetlovodného tubusu – rúry s vnútorným zrkadlovým povrchom s vysokou hodnotou odrazu,
  • stropného difúzora v miestnosti, ktorý prenesené svetlo rozptyľuje do priestoru miestnosti.
Denné svetlo vstupuje do priesvitnej kupoly odolnej voči UV žiareniu, ktorá je umiestnená na streche budovy. Kupola je po obvode vybavená lapačom kondenzátu a utesnená tesnením z česaného nylónu, ktoré zabraňuje vniknutiu prachu a vlhkosti pri zachovaní priedušnosti systému smerom von. Zrkadlovo lesklý povrch hliníkovej rúry svetlovodu so súčiniteľom odrazu 96 % privádza svetlo na výstup do osvetľovaného priestoru, kde je svetlovod uzatvorený zapusteným difúzorom na úrovni stropu, ktorý rovnomerne rozptyľuje privádzané svetlo. Tubusové svetlovody sa využívajú na presvetlenie miest, kde je inými prostriedkami obtiažne, resp. nemožné priviesť svetlo.

Anton Pilka, TOPIX, s. r. o.
FOTO: TOPIX, s. r. o.