Prieskum: Slováci nevedia čo sú nulové domy

Partneri sekcie:

Len niečo viac ako štvrtina ľudí sa stretla s pojmom takmer nulový dom. Vyplýva to z prieskumu Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM). Pritom od konca budúceho roku bude musieť každá novostavba spĺňať podmienky s takmer nulovou potrebou energie. Pripraviť Slovákov na sprísnené požiadavky výstavby môže pomôcť manuál, ktorý Združenie vypracovalo.

“To, že s pojmom dom s takmer nulovou potrebou energie sa stretlo len 28 % oslovených Slovákov, potvrdzuje aj skúsenosť členov ZVMM. Klienti, ktorí plánujú stavbu domu, často nepoznajú normové požiadavky na tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií, aj preto by sa pri stavbe mali obracať na odborníkov, ” uvádza predseda združenia Martin Mihál.

Stavba nulového domu je komplexná činnosť

Nie je závislá len od konštrukcie alebo použitia jednej technológie. Polovica (54 %) z ľudí, ktorí sa stretli s pojmom “takmer nulové domy” si myslí, že pre výstavbu týchto stavieb je dôležité najmä využitie obnoviteľných zdrojov energie. Štvrtina (23 %) z nich považuje za najdôležitejšie doplnkové technológie, ako napríklad rekuperačné vetranie či tepelné čerpadlo. Avšak, až viac ako pätina opýtaných ako najdôležitejšie mylne uvádza hrubé steny alebo čo najlepšie zateplenie domu.

“Nemali by sme sa zameriavať na vytvorenie obvodových stien, ktoré sú predimenzované. Dôležitá je kombinácia kvalitnej obálky domu s využitím obnoviteľných zdrojov tepla, moderného vykurovania alebo chladenia. Vytvoriť takmer nulovú budovu je možné vďaka kvalitne spracovanému projektu, ktorý optimalizuje všetky energetické straty a zisky, a to i s pomocou energie slnka a prispôsobením dispozície domu,” vysvetľuje predseda ZVMM, Martin Mihál. Práve šikovný projektant by mal navrhnúť to, ako bude pracovať konštrukcia domu s technológiami.

Nadmerné zateplenie nie je riešenie

Približne polovica (52 %) populácie sa domnieva, že aj pri použití moderných murovacích materiálov treba dom zatepliť. Nie je to však tak.

“Veľkou výhodou moderných murovacích materiálov je, že poskytujú dostatočné izolačné vlastnosti. Navyše, vďaka jednému stavebnému systému dokážete vyriešiť naraz viacero faktorov. Omietnuté murivo je trvale vzduchotesné, je mechanicky odolné a stabilné, akumuluje teplo v zime, vynikajúco zabraňuje nadbytočnému vonkajšiemu hluku a v neposlednom rade má skvelé protipožiarne vlastnosti,” uzatvára problematiku nadmerného zateplenia podpredseda združenia Gabriel Szöllösi.

Norma sa nebude sprísňovať tak, ako sa očakávalo

Novela normy o tepelno technických vlastnostiach, ktorá vznikla v roku 2012 a predznačila vývoj do roku 2021, bude miernejšia. Dôvodom je, že prísne požiadavky, ktoré mali platiť pre obvodové murivo a boli nastavené z pohľadu neustáleho zvyšovania cien energií a vývoja materiálov, sa nenaplnili.

Podľa dostupných údajov na stránke zatepluj.sk, je predpokladaný termín spustenia dotácie na stavbu takmer nulových domov vo výške 8 000 €, v auguste 2019. “Podporu od štátu vítame, aj keď prichádza skôr ako povinnosť stavať domy s takmer nulovou potrebou energie. Veríme, že vďaka nej sa ľudia začnú viac zaujímať o výstavbu domov v energetickej triede A0,” hovorí Gabriel Szöllösi a zároveň dodáva, že “ľudia by si mali dať pri podávaní žiadosti pozor, aby sa neunáhlili s certifikáciami a tiež dbať na správne vypočítanie plochy domu.”

* Prieskum realizovala agentúra 2Muse v rámci omnibusového prieskumu na všeobecnej populácii SR vo veku 18 –65 rokov.