Realizácia plastových okien v penzióne Palouček
Neprehliadnuteľná stavba pôsobí uprostred pokojnej pražskej štvrte ako vkusný výkričník. Penzión Palouček v sebe skrýva neobvyklú kombináciu penziónu a bytového domu. Inovatívne sú aj plastové okná s netradičným metalickým dizajnom.
Vlastnosti plastu, vzhľad hliníku
Pri rozhodovaní o type a materiáli okien sa zvolili plastové okenné profily s povrchovou úpravou Titanium Plus. Ide o plastové okná z nemäkčeného polyvynilchloridu vystužené oceľovou konštrukciou zabalené do metalickej povrchovej úpravy. Dizajn rámu okna pripomína vzhľadom kovový povrch, pričom ponúka výhody plastového okna. V porovnaní s hliníkovými systémami, s ktorými sa najčastejšie porovnáva, ponúka dostatočnú tepelnú izoláciu a výrazne nižšiu cenu. „Keď sme sa rozhodovali o type okien, najprv sa vybrali okná z hliníkového profilu,“ hovorí architekt Tomáš Volák zo spoločnosti BRICK, realizace interiérů, spol. s r. o., ktorá mala na starosti vytvorenie interiérov stavby.
„Pretože hliníkové okná, ktoré sme vybrali, nespĺňali normu prechodu tepla, zvolili sme s majiteľom plastové okná s metalickým povrchom. Z ponuky niekoľkých kovových odtieňov sme zvolili odtieň aluminium biela. Technicky sme spolupracovali s dodávateľom konečného výrobku, ktorý spracoval technické podklady podľa architektonického návrhu. V určitých častiach domu, konkrétne na prízemí, sú totiž rozmery okien na úplnej hranici možností plastových profilov, a tak bolo ich správne technické riešenie veľmi dôležité,“ pokračuje T. Volák.
Optimálna energetická bilancia
Stavba je konštrukčne riešená ako železobetónový skelet s výmurovkou voštinovými tehlovými blokmi. Priaznivú energetickú bilanciu dosahuje vďaka zatepleniu minerálnou vlnou a vhodným tepelnoizolačným parametrom okien.
Dodávateľská spoločnosť skĺbila izolačné dvojsklo s kvalitným rámovým profilom so zaobleným okenným krídlom. Šesťkomorový plastový rámový profil má stavebnú hĺbku 76 mm. Vyšší počet dutín kolmých na smer tepelného toku prispieva k vyššej povrchovej teplote okna, eliminácii kondenzácie vodnej pary na okennej konštrukcii a zníženiu prechodu tepla okennou konštrukciou. Osadením dorazového i stredového tesnenia s tepelnou izoláciou sa dosiahol súčiniteľ prechodu tepla rámom Uf = 1,1 W/m2 . K. Dvojsklo vyplnené argónom dosahuje hodnotou súčiniteľa prechodu tepla zasklením Ug ≤ 1,1 W/m2 . K. Voľbou správnej skladby kvalitného zasklenia sa podarilo dosiahnuť optimálne tepelno-technické parametre okna ako celku.
Hodnota súčiniteľa prechodu tepla okennou konštrukciou je pod hodnotou Uw ≤ 1,2 W/m2 . K. Týmito oknami je zabezpečená nielen vhodná tepelná izolácia. Okná museli spĺňať požiadavku na výbornú akustickú izoláciu. Na prízemí a v priestoroch schodiska boli osadené bezpečnostné sklá. Všetky okná sú otvárateľné. Na prízemí sa v hornej časti skladby okennej výplne umiestnili menšie sklápacie okná, ktoré majú funkciu ventilácie. Manipuluje sa s nimi pomocou ťahadlového ovládania.
„Technológia spracovania použitých profilových systémov je úplne totožná s inými plastovými systémami a zaručuje vysokú presnosť a kvalitu spracovania. Znesú tiež porovnanie s hliníkovými konštrukciami,“ konštatuje Petr Vojtěchovský z dodávateľskej spoločnosti JIS, ktorá okná vyrobila na mieru a tiež ich montovala.
Osadenie okna do plášťa budovy
Realizačná fáza okenných výplní penziónu Palouček prebehla bez väčších problémov. Tak ako je pri plastových oknách zvykom, montáž bola veľmi jednoduchá a riadila sa štandardnými postupmi. O umiestnení a rozmeroch okenných otvorov rozhodol stavebník (investor) v spolupráci s architektom. Do poslednej chvíle sa však diskutovalo o členení a skladbe jednotlivých prvkov okna. Úlohou dodávateľa bolo, aby pre vybrané miesta zvolil vhodný spôsob napojenia okenného rámu na teleso stavby, pričom bolo nevyhnutné v maximálnej možnej miere eliminovať energetické straty tepelnými mostmi v miestach napojenia okna na obvodové múry.
Montážnici ukotvili okno dostatočným počtom uchytávacích prvkov vo zvislej polohe. Dôsledné vyplnenie škáry izolačnou polyuretánovou penou zabezpečilo dostatočnú tepelnú izoláciu v mieste škáry. Priestupu vzdušnej vlhkosti z interiéru do pripojovacej škáry sa zabránilo aplikáciou parotesnej zábrany. Má za úlohu predchádzať degradácii tepelno-izolačnej výplne škáry. Vzhľadom na namáhanie škáry poveternostnými vplyvmi z vonkajšej strany bolo treba ochrániť PUR penu z exteriéru difúznou fóliou, ktorá tiež umožňuje prestup vodných pár smerom von. Dbalo sa tiež na správne osadenie a ukončenie parapetových dosiek. Na záver bolo ostenie spolu s ostatnými časťami fasády zateplené izolačnou vrstvou z minerálnej vlny.
Ing. Ondřej Fridrich
Foto: Deceuninck
Autor pracuje ako marketingový manažér spoločnosti Deceuninck, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.