Rekonštrukcia bytového jadra – ako na ňu?
Bytové jadrá mnohých bytov dnes už zúfalo potrebujú rekonštrukciu. Tá je našťastie jednoduchšia, ako si mnohí myslia.
Veľké množstvo bytov v panelákoch, ktoré vyrástli na Slovensku v druhej polovici 20. storočia, má dnes zastaralé a nevhodné bytové jadrá. Veľa z nich súrne potrebuje vymeniť rozvody vody alebo kanalizácie. Viaceré z nich neboli prakticky naprojektované a ich rekonštrukcia môže radikálne zmeniť kvalitu dispozičného riešenia.
Majitelia bytov sa však tejto rekonštrukcie často obávajú. Zahŕňa výmenu stien, podláh a niekedy aj opravu stropu. Mnohokrát je potrebné aj nové zariadenie kúpeľne. V akútnejších prípadoch sa môže stať, že treba meniť aj rozvody, elektroinštaláciu alebo kanalizáciu.
Tieto práce však môže uľahčiť rozhodnutie rekonštruovať bytové jadro so sadrokartónovými doskami. Suchá výstavba so sadrokartónovými doskami poteší nielen koncových zákazníkov, ale aj montážnikov.
Prečo sa rozhodnúť pre suchú výstavbu
Suchá výstavba so sadrokartónovými doskami so sebou prináša celú škálu ekologických, praktických, ekonomických a časových výhod. Jedným z najmarkantnejších ekologických rozdielov oproti klasickej výstavbe, pri ktorej sú používané tehly alebo pórobetón, je množstvo ušetrenej vody.
Pri práci so sadrokartónovými doskami miniete len pár litrov vody a aj to najmä na umývanie náradia. Pri klasickej výstavbe padnú za obeť stovky litrov vody. Sadra je navyše prírodný produkt a na jej výrobu sa používajú len mierne teploty, vďaka čomu sa spotrebúva menej energie.
Ekologické výhody nie sú to jediné, čo poteší staviteľov aj zákazníkov. Na prerábku bytového jadra so sadrokartónovými doskami miniete oveľa menšie množstvo materiálov. Suchá výstavba teda šetrí aj náklady na dopravu, v niektorých prípadoch dokonca až o 15 %.
Snáď najväčšou prednosťou suchej výstavby je úspora času. Kým pri využití tradičnejších stavebných materiálov musíte čakať na vyschnutie jednotlivých vrstiev, pri suchej výstavbe môžete plynule pokračovať v práci bez akýchkoľvek prestojov. Aj vďaka skráteným prestojom je táto forma výstavby viac ako dvakrát rýchlejšia ako práca s tehlami a pórobetónom.
Suchá výstavba vám uľahčí prácu aj pri montáži elektroinštalácií. Zatiaľ čo pri montáži do tehlových a pórobetónových konštrukcií musíte používať špeciálne náradie ako napríklad drážkovaciu frézu alebo pneumatické kladivo a náročne vykružovať elektroinštalačné krabice, v prípade konštrukcií zo sadrokartónových dosiek máte elektroinštalácie dávno pripravené za zlomok času a bez špeciálneho náradia.
Aké dosky použiť
Na rekonštrukciu bytového jadra samozrejme nemôžete použiť len tak hocijaké sadrokartónové dosky. Mali by sa vyznačovať nielen vysokou pevnosťou, ale aj odolnosťou voči vlhkosti. Práve takouto doskou je sadrovláknitá doska Rigidur H od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain.
Spĺňa všetky konštrukčné požiadavky na materiál vhodný na stavbu bytového jadra. Vyznačuje sa zvýšenou pevnosťou, hodí sa do vlhkých priestorov a v neposlednom rade poskytuje aj protipožiarnu ochranu.
Alternatívne sa môžete rozhodnúť pre sadrokartónovú dosku Habito. Disponuje extrémnou pevnosťou, ktorá zodpovedá kritériám bezpečnostnej triedy RC3. Tým sa Habito vyrovná priečkam z plných tehál a výrazne eliminuje riziko mechanického poškodenia steny.
Ďalšou výhodou, ktorá vyplýva z jej konštrukcie, je aj zvýšená odolnosť voči vlhkosti. Vďaka vystuženému jadru má táto doska aj vyššiu nosnosť ako obyčajné sadrokartónové dosky. Preto je ako stvorené do kúpeľní na ukotvenie umývadla, ťažkej skrinky alebo zrkadla.
ZDROJ: PR článok spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips