Rekonštrukcia podláh Technickej univerzity vo Zvolene
Galéria(5)

Rekonštrukcia podláh Technickej univerzity vo Zvolene

Partneri sekcie:

Technická univerzita vo Zvolene vzdeláva študentov v celospoločensky významných oblastiach – v lesníctve, drevárstve, ekológii, životnom prostredí a príbuzných odboroch. Dôraz na ekológiu sa preto kládol aj počas rekonštrukcie priestorov Slovenskej lesníckej a drevárskej knižnice, ktorá je súčasťou tejto vzdelávacej inštitúcie.

V septembri 2008 sa opäť otvorili priestory Slovenskej lesníckej a drevárskej knižnice, ktorá aj vďaka rozsiahlej rekonštrukcii skvalitnila služby pre študentov a zamestnancov univerzity. Vynovená knižnica je však prístupná aj širokej verejnosti, najmä z radov malých a stredných podnikateľov v oblasti lesného hospodárstva, drevárstva a drevospracujúceho priemyslu a ochrany životného prostredia.

Investičná akcia, zrealizovaná s finančnou podporou Európskej únie, zahŕňala aj rekonštrukciu podláh v priestoroch knižnice a v administratívnych priestoroch Technickej univerzity. Podlahy sú významným prvkom, ktorý dotvára atmosféru knižnice. Ich estetické stvárnenie bolo v súlade s úsilím zlepšiť pracovné a študijné podmienky.

Prírodné linoleum
Príjemný prírodný charakter linolea, umocnený originálnou kresbou, vyvoláva v návštevníkoch pocit harmónie a tepla. Linoleum, klasika medzi podlahovými krytinami, sa totiž vyznačuje vynikajúcou odolnosťou. Tento prírodný materiál dotvára charakter historickej budovy, v ktorej sa priestory knižnice nachádzajú. Podlahy z linolea ponúkli nadčasový vzhľad. Želaný estetický efekt sa dosiahol kombináciou dvoch farebných odtieňov s charakteristickým dezénom. Napriek tomu, že pôvodne bola v projekte navrhnutá iná povrchová krytina, na základe parametrov a referencií sa nakoniec uprednostnil tento typ linolea.

Vzhľadom na to, že podlaha je v exponovaných priestoroch, bolo nevyhnutné zabezpečiť mimoriadne odolnú nášľapnú vrstvu. Na linoleum sa už vo výrobe naniesla odolná povrchová ochrana z modifikovaného polyuretánu s obsahom mikročiastočiek oxidu hliníka, ktorú na konci výrobného procesu dvakrát vytvrdili UV žiarením.

Dve realizačné fázy
Architekt pri rekonštrukcii tejto historickej budovy zohľadnil nielen charakter stavby, ale aj ekologické zameranie školy. Ekologickosť celej stavby potvrdil aj výber materiálov stavebnej chémie tak, aby použité výrobky nemali negatívny vplyv na  životné prostredie (t. j. mali  nízky obsah emisií).

Realizácia bola rozdelená do dvoch etáp po približne 600 m2. V prvej etape sa rekonštruovala podlaha vo verejných priestoroch knižnice: knižnica, archív a internetová čitáreň. Kameninové podklady sa zjednotili akrylovým penetračným náterom vo vodnej disperzii bez obsahu rozpúšťadiel s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok na nenasiakavé podklady.

Podklad sa v niektorých miestach vyrovnal pomocou rýchlotvrdnúcej samonivelizačnej stierky na vrstvy s hrúbkou od 3 do 15 mm. Prírodné linoleum sa lepilo disperzným lepidlom na linoleum s nízkym obsahom emisií a bez obsahu rozpúšťadiel.

V druhej etape sa rekonštruovali podlahy v priestoroch študovní, odborných kabinetov a kancelárskych priestorov vedeckej knižnice a dekanátu Lesníckej fakulty Technickej univerzity.

Rovný podklad vyhotovený z OSB dosiek sa penetroval dvojzložkovým epoxidovým penetračným náterom, určeným na nenasiakavé a problematické podklady. Linoleum sa lepilo rovnakým lepiacim tmelom ako v prvej fáze rekonštrukcie. V tejto etape sa na podlahy čiastočne pokladali aj koberce, ktoré sa lepili disperzným akrylovým lepidlom určeným na lepenie vinylových a textilných krytín s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok.

Pri kladení podlahových krytín počas oboch etáp sa zvlášť dbalo na dôsledné dodržanie správnych technologických postupov. Linoleum je totiž materiál, ktorý chyby pri realizácii neodpúšťa.

Peter Joppek
Foto: archiv Mapei

Autor pracuje v spoločnosti Mapei ako produktový manažér pre podlahy.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.