Rekonštrukcia strechy základnej školy novou technológiou
Základná škola v Tušickej Novej Vsi má novú strechu. Po dlhých rokoch neustálych problémov so zatekaním sa konečne podarilo havarijný stav strešnej krytiny vyriešiť. Neestetické vlhké škvrny zo stien v triedach zmizli a žiaci sa už môžu plne sústrediť na výučbu. Strecha základnej školy v súčasnosti nezateká, a to vďaka novej technológii mikroventilačných pásov modifikovaných SBS kaučukom.
Strecha základnej školy v Tušickej Novej Vsi má viac ako päťdesiat rokov, čo sa postupne začalo prejavovať na jej funkčnosti. Nedokázala už odolávať poveternostným vplyvom a brániť prieniku vlhkosti do budovy. Veľké prívalové dažde počas roka 2011 spôsobili značné zatečenie strechy. V dôsledku zvýšenej vlhkosti sa začali na stenách tried tvoriť nielen nevzhľadné mokré škvrny, ale aj nebezpečné plesne. Pri rodičovských združeniach či dňoch otvorených dverí sa škola hanbila za stav, v akom sa strecha nachádzala.Svojpomocné opravy strechy nestačili
Situácia v učebniach spádovej základnej školy pre Tušice, Horovce a Tušickú Novú Ves bola veľmi kritická. Škola pristúpila k svojpomocnej oprave pomocou klasických oxidovaných pásov, ktorými strechu zaplátali.
Spôsob obnovy vo forme natavenia takýchto pásov sa však už v decembri roka 2011 ukázal ako nedostatočný, pretože pod nánosmi snehu začala strecha opätovne zatekať. Keďže školu navštevuje viac ako 140 žiakov a v dôsledku vlhkých stien hrozili chronické ochorenia a alergie, muselo sa pristúpiť k výberu vhodnej firmy a optimálnej technológie na obnovu strechy. O vážnosti situácie svedčil aj fakt, že na potrebu rýchlej nápravy upozornili školu aj hygienici. Riaditeľka školy Mgr. Eva Čačková sa preto rozhodla konať. Začala vybavovať peniaze. Keďže financie z eurofondov sa jej získať nepodarilo, obrátila sa na Ministerstvo školstva SR, ktoré na opravu strechy vyčlenilo finančné prostriedky z havarijného fondu.
Technológia rekonštrukcie strechy
Pred začiatkom rekonštrukcie sa diagnostikovali príčiny poruchy strechy. Jedným z riešení kritického stavu bolo kompletné odstránenie pôvodnej krytiny a celoplošné natavenie nových vrstiev. Tento spôsob opravy bol však pre školu nevhodný jednak z časového dôvodu, jednak z ekonomického hľadiska. Ako najvhodnejšia možnosť sa ukázala obnova strechy komplexným systémom. Voľba padla na novú technológiu mikroventilačných pásov modifikovaných SBS kaučukom. Ňou sa podarilo rýchlo a efektívne odstrániť dlhodobé zatekanie strechy a strecha získala v priebehu niekoľkých dní svoju novú podobu.
Pásy s priečnym spojom bez posypu
Izolácia, ktorou sa strecha základnej školy na východnom Slovensku rekonštruovala, má nosnú vložku novej generácie – polyesterovú rohož kombinovanú so sklenenou mriežkou s krycou vrstvou na báze asfaltu s obsahom termoplastického SBS kaučuku a plnidla. Na vrchnej strane je hrubozrnný minerálny posyp a pozdĺžny okraj. Na spodnej strane je nanesený syntetický povlak červenej farby, ktorý je krátkodobo odolný proti vysokým teplotám. Rovnako sú na spodnej strane profilované pruhy zo špeciálneho asfaltovaného materiálu na tepelnú aktiváciu modifikované SBS, pričom ich povrch chráni rýchlospáliteľná separačná fólia.
Vďaka penetrácii podkladu SBS modifikovaným penetračným náterom a špeciálnemu asfaltu, z ktorého sú pruhy vyrobené, sa pásy pri rekonštrukcii rýchlo prilepili k podkladu. Pásy, ktoré sa pri obnove strechy v Tušickej Novej Vsi použili, majú homogénne priečne spoje bez posypu. Technológia priečneho spoja bez posypu predstavuje kvalitný spôsob úpravy priečneho spoja, pri ktorom netreba zatlačiť hrubozrnný posyp do asfaltovej hmoty. Na vzájomné prekrytie pásov tak nie je potrebná šírka 15 cm, ale len 8 cm, ktorá je vynechaná už priamo pri výrobe.
Precízny výber realizačnej firmy
Keďže oprava strechy nie je lacná záležitosť, riaditeľka základnej školy sa vo výberovom konaní zamerala na voľbu cenovo výhodného, ale aj účinného spôsobu opravy s dlhou životnosťou. Aj pri výbere zhotovovateľa postupovala veľmi opatrne. Vo verejnej súťaži nakoniec zvíťazila spoločnosť MRIP.
Kratší čas realizácie
Strecha základnej školy bola v katastrofálnom stave. Aj vďaka priaznivému počasiu sa poškodenú strechu s rozlohou 780 m2 podarilo pomocou novej technológie mikroventilačných pásov modifikovaných SBS kaučukom obnoviť už v priebehu dvoch týždňov. Pred samotnou aplikáciou pásov sa najprv pôvodný podklad ošetril rýchloschnúcim SBS modifikovaným penetračným náterom s vysokou viskozitou. Ním sa zabezpečila lepšia priľnavosť pásov k podkladu. Následne sa plochá strecha perforovala, aby sa zabezpečilo odvetranie vlhkosti. Zlý stav strechy bol viditeľný práve počas perforácie, keď spod vrstiev pôvodných asfaltovaných pásov striekala voda. Na takto perforovaný podklad zhotovovateľ tepelnou aktiváciou aplikoval mikroventilačný pás modifikovaný SBS kaučukom. Tepelná aktivácia pásov prispela ku skráteniu času realizácie. Na rozdiel od klasických asfaltovaných pásov systém nepraská na spojoch, je elastický a vplyvom tepla a zimy sa nezráža. V závere rekonštrukcie sa na pásy naniesol rýchloschnúci SBS modifikovaný reflexný náter, ktorý odráža deštruktívne UV žiarenie, čím zvyšuje odolnosť asfaltovaných pásov proti starnutiu a predlžuje životnosť strechy. Náter tiež zabraňuje nadmernému prehrievaniu, čím zvyšuje komfort v interiéri budovy.
Úspech rekonštrukcie sa ukáže o niekoľko rokov
Či bola rekonštrukcia plochej strechy základnej školy úspešná, ukáže až čas. Veľmi dôležitá je počas realizácie kontrola prebiehajúcich prác. Rekonštrukcia sa musí vykonávať v súlade s technologickým predpisom. Strecha je opravená a škola má záujem v blízkej budúcnosti riešiť aj ďalšie rekonštrukcie. V prípade, že sa riaditeľke školy podarí získať potrebné finančné prostriedky, čaká školu zatepľovanie, výmena okien či dverí. So strechou, ktorá už dlho spôsobovala vážne problémy, má však základná škola aspoň na istý čas pokoj.
TEXT: Ing. Jozef Folvarčík
FOTO: Icopal, archív ZŠ v Tušickej Novej Vsi
Ing. Jozef Folvarčík je obchodno-technickým zástupcom v spoločnosti Icopal a. s.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.