Rekonštrukcie sa bez škridly nezaobídu
Súčasná architektúra vo svojom minimalistickom prístupe akoby opomínala široké možnosti využitia šikmých striech. Ak sa aj v niektorých nových projektoch šikmá strecha predsa objaví, architekti často hľadajú netradičné riešenia. Akoby sa použitie škridly vylučovalo s modernou architektúrou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Rekonštrukcie historických pamiatok či iných objektov, kde sa využívajú aj podkrovné priestory, sú však dôkazom, že mnohé strechy sa bez škridly nezaobídu, a dokonca im škridla, ak je vybraná s citom, pristane.
Bytový dom Zvolen
Jednou z prvých investícií v rámci obnovy bytových domov je najčastejšie oprava alebo výmena strešného plášťa. Na bytovom dome Margočinka vo Zvolene (postavenom v roku 1959), v ktorom je 96 bytových jednotiek rôznej veľkosti, sa najskôr kompletne vymenila strešná krytina. Krov ostal pôvodný a podkrovný priestor sa napokon po rozhodnutí väčšiny vlastníkov bytov nezobytnil. Celková plocha nanovo pokrytej strešnej roviny je 3 400 m2. Na rekonštrukciu sa použilo približne 34 000 kusov základnej škridly KM Beta s povrchovou úpravou Elegant s dvojitým akrylátovým nástrekom v tehlovej farbe. Na streche je nainštalovaných aj 15 kusov strešných výstupných okien a 6-tisíc kusov protisnehových zábran. Spoločenstvo vlastníkov si na opravu strechy vzalo komerčný úver a výmenu krytiny zrealizovalo v rokoch 2011 a 2012.
Zdroj: KM Beta
Nová krytina je na ploche 3 400 m2.
Detail strechy s dažďovým žľabom
Detail strechy pri hrebeni
Obecný úrad Malé Dvorníky
V roku 2014 sa uskutočnila celková rekonštrukcia strechy obecného úradu v obci Malé Dvorníky. Rekonštrukcia sa týkala výmeny krytiny a zároveň sa strešný plášť dodatočne zateplil nadkrokvovou izoláciou. Súčasťou riešenia bola aj inštalácia integrovaných fotovoltických panelov s výkonom 20,5 kW. Pri výbere typu krytiny sa brala do úvahy požiadavka na moderný vzhľad výsledného diela, a preto sa použila krytina Bramac Tegalit, ktorá svojím plochým tvarom zodpovedala celkovému zámeru. Integrované riešenie fotovoltických panelov umožňuje realizáciu aj tvarovo zložitejších strešných plôch. Očakávaný ročný prínos je 19 000 kWh elektrickej energie vyrobenej priamo na streche. Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností sa použil systém nadkrokvovej izolácie s hrúbkou 5 cm. Jeho využitím sa investor vyhol akémukoľvek zásahu v interiéri, pretože práce sa realizovali výlučne z exteriéru. Systém má integrovanú poistnú hydroizoláciu, ktorá chráni interiér pred dažďom okamžite po položení tepelnoizolačných dosiek.
zdroj: Bramac
Systém má integrovanú poistnú hydroizoláciu.
Fotovoltické panely majú výkon 20,5 kW.
Pre moderný vzhľad bola vybraná tmavosivá škridla s jednoduchým tvarom.
Hrad Krásna Hôrka
Hrad Krásna Hôrka bol postavený v 14. storočí v období stredoveku. Slúžil ako ochrana stredovekej cesty do Slovenského Rudohoria, ktoré malo veľký význam z dôvodu nerastného bohatstva. V marci 2012 hrad zachvátil požiar a drevená šindľová strecha zhorela. V rámci obnovy zničenej národnej kultúrnej pamiatky bola ako trvácny a požiaruvzdorný materiál vybraná pálená keramická krytina Tondach, model Viedenská škridla. Na hrade pokrýva plochu 2 670 m2, čo predstavuje približne 102 345 kusov. Časti striech a vežičiek budú pokryté meďou. Väčšina krovov vrátane vežičiek, ako aj nové strechy sú už dokončené. Aktuálne prebiehajú tesárske práce na poslednom objekte stredného hradu vrátane jeho veže. Na ostatných objektoch sa dokončujú pokrývačské a najmä klampiarske práce. Pracuje sa aj na detailoch a zdobení vežičiek. „S novou škridlou bude dominanta Gemera viditeľná ešte z väčšej diaľky a celková scenéria sa priblíži dávnejšej histórii, pretože na starých obrazoch vidno, že hrad mal škridlovú strechu aj v minulosti,“ uviedol Vladimír Šablica, konateľ spoločnosti Tondach Slovensko.
zdroj: tondach
Pre moderný vzhľad bola vybraná tmavosivá škridla s jednoduchým tvarom.
Škridlovú strechu mal hrad aj v minulosti.
Na objektoch sa dokončujú klampiarske práce.
Škridla pokrýva plochu 2 670 m2.
Článok bol uverejnený v časopise ASB.