Renovácia podlahy športovej haly (Pracovný postup)
V školskej športovej hale, ktorá sa využívala predovšetkým na volejbal, bolo potrebné pristúpiť k obnove podlahy. Podlaha bola výrazne opotrebovaná, poškodenie podkladu bolo lokálne. Z tohto dôvodu sa pristúpilo k celkovej výmene hracej plochy s rozlohou 600 m2.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Info o materiáloch
» Jednozložková polyuretánová farba na vodnej báze na vyznačovanie hracích plôch na drevených podlahách v telocvičniach a športových halách. Môže sa použiť na vyznačovanie línií, ale aj farbenie celých plôch.
» Dvojzložkový polyuretánový vrchný lak na vodnej báze na drevené podlahy s extrémne rýchlym schnutím.
Čo budete potrebovať
- Brúska FlexiSand 1.9
- Diamantový brúsny papier: Bona Diamond Abrasive P240, kotúče: 150 mm, zrnitosť P240
- Disk na brúsenie Bona Power Drive
- Aplikačný valček mohérový
- Farba na označovanie hracích plôch na drevených podlahách: Bona Sportive Paint (oranžová), spotreba: 0,1 až 0,167 kg/m2, plastová nádoba, 2 × 1,75 l
- Vrchný lak Bona Traffic HD mat: spotreba: 0,1 až 0,12 kg/m2, plastová nádoba, 3 × 4,95 l vrátane tužidla
- Náradie a pomôcky: mikrofázový valček na vodné laky, plastová nádoba.
Po dokončení montáže podlahy sa nanovo zameralo hlavné ihrisko. Vymedzený priestor s plochou 162 m2 sa dôkladne prebrúsil diamantovým brúsnym papierom so zrnitosťou P240. Prebrúsenú a očistenú plochu je vhodné ohraničiť páskami s nízkou lepivosťou.
Na pripravenú plochu sa priamo nanesie jednozložková polyuretánová farba na vodnej báze na vyznačovanie hracích plôch na drevených podlachách v telocvičniach a športových halách. Farbu na vyznačovanie hracích plôch treba pred aplikáciou aklimatizovať na teplotu miestnosti a dôkladne premiešať.
Farba sa aplikuje systémom „mokré do mokrého“ bez prerušenia mohérovým valčekom s krátkym vlasom alebo štetcom tak, aby sa nehromadila. Po nanesení sa nechá dôkladne zaschnúť (3 až 4 h). Ako finálna vrstva sa naniesol dvojzložkový polyuretánový vrchný lak.
Lak sa nanesie valčekom z mikrovlákna v smere na vlákna dreva, aby sa zabránilo nahromadeniu laku. Lak sa nanáša metódou „živé do živého“, čím sa zabráni vzniku presahov. Nechá sa zaschnúť, upravená plocha je pripravená na plné zaťaženie po 12 hodinách.
Krok 1: Prebrúsenie povrchu
Vymedzený priestor sa dôkladne prebrúsi brúskou a diamantovým brúsnym papierom so zrnitosťou P240.
Krok 2: Nanesenie označovacej farby
Farba na označovanie hracích plôch sa aklimatizuje na teplotu miestnosti a dôkladne sa premieša. Aplikuje sa systémom „mokré do mokrého“ bez prerušenia mohérovým valčekom s krátkym vlasom alebo štetcom tak, aby sa nehromadila.
Krok 3: Zaschnutie označovacej farby
Hneď po nanesení farby na označovanie hracích plôch je potrebné odstrániť maskovaciu pásku. Farba sa nechá dôkladne zaschnúť (3 až 4 h).
Krok 4: Vrchný lak
Kanister s lakom sa pred aplikáciou pretrepe, pridá sa tužidlo (1 liter laku/1 diel tužidla), vloží sa filter a pred použitím sa obsah nádoby premieša 1 min. Lak sa nanesie valčekom z mikrovlákna v smere na vlákna dreva metódou „živé do živého“. Nechá sa zaschnúť (plné zaťaženie po 12 h).
Krok 5: Hotová podlaha
Po zaschnutí vrchného laku sa na podlahe vyznačia finálne čiary vymedzujúce hraciu plochu.
Foto: BONA
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2019.