Riešenie pre energeticky úsporné bývanie
Dosiahnutie energeticky úspornej bilancie stavby si vyžaduje dokonalý projekt a aj použitie najkvalitnejších stavebných technológií. V prípade podkroví ponúka riešenie spoločnosť VELUX so svojím systémom VELUX, ktorý komplexne vytvára optimálne vnútorné prostredie a energetickú efektivitu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Strešné okná sa vyberajú s ohľadom na ich celoročnú bilanciu. To znamená, že je nevyhnutné zohľadniť súčiniteľ prechodu tepla U a aj súčiniteľ priestupu tepelného slnečného žiarenia g. Pasívne solárne zisky totiž v zime vylepšujú energetickú bilanciu, ale v lete sú príčinou prehrievania podkrovných priestorov. Preto treba nájsť také riešenie, ktoré bude najlepšie vyhovovať zdanlivo protichodným potrebám oboch klimatických období. K dispozícii sú ponúkané tri druhy zasklenia:
- nízkoenergetické trojsklo 65 (Uokna = 1,0 W/(m2 . K), g = 0,45),
- pasívne zasklenie 62_65 (Uokna = 0,77 W/(m2 . K), g = 0,39),
- špeciálne protihlukové zasklenie 62 (Uokna = 1,0 W/(m2 . K), Rw = 42 dB, g = 0,5).
Zasklenie s Uokna = 0,77 (W/m2.K) pre výnimočné požiadavky na nízky prestup tepla, g = 0,39
Aby strešné okno vykazovalo deklarované tepelnotechnické parametre, nestačí len zvoliť optimálne zasklenie. Okno treba dokonale tesne osadiť do strešnej konštrukcie, na čo slúžia systémové montážne doplnky. Na energeticky úsporné stavby je určené zapustené lemovanie EDJ 2000 so zatepľovacou súpravou, ktorá eliminuje riziko chyby montáže. Pomocou tohto lemovania sa strešné okno zapúšťa do konštrukcie strechy o 40 mm nižšie oproti montáži s lemovaním EDW 2000.
Tým sa zaistí nielen vodotesnosť a ochrana proti poveternostným vplyvom, ale zlepšia sa aj tepelnotechnické vlastnosti okna až o 18 %, a navyše z estetického hľadiska je inštalácia do strešnej krytiny nenápadná. Redukuje sa aj ochladzovaná plocha okenného rámu vyčnievajúceho nad rovinu strechy, čo prispieva k ďalšiemu zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností.
Porovnanie hĺbky zapustenia strešného okna s lemovaním EDW 2000 a EDJ 2000
Dokonale osadené okno však nerieši problém pasívnych solárnych ziskov v letných mesiacoch. Tie v zime síce znižujú spotrebu energie na vykurovanie, ale v lete spôsobujú prehrievanie podstrešia. Solárne zisky najefektívnejšie minimalizujú vonkajšie markízy a vonkajšie rolety VELUX, ktoré odtienia až 95 % tepelných ziskov. Ich ovládanie môže byť manuálne alebo diaľkové s elektrickým, prípadne solárnym pohonom.
Spomínané automatické systémy umožňujú vďaka riadenému tieneniu a vetraniu regulovať príjemnú vnútornú teplotu a zabezpečujú prísun čerstvého vzduchu. Naprogramovaním diaľkového ovládača sa dá automaticky riadiť chod elektricky ovládaných strešných okien a tieniacich doplnkov VELUX.
Automatické systémy sa dajú napájať zo siete alebo pomocou solárnej energie, čím sa šetrí energiou potrebnou na ich prevádzku. Na automatické ovládanie sa dajú pomocou adaptéra upraviť aj pôvodné manuálne ovládané okná.
Do kompletného systému VELUX patria ešte solárne kolektory, ktoré slúžia na priamu premenu slnečnej energie na teplo. Prednosťou doskových solárnych kolektorov VELUX je ich integrácia do strešnej roviny a možnosť spoločnej zostavy so strešnými oknami VELUX. V strešnej rovine potom vytvárajú estetický architektonický doplnok, ktorý funkčne prispieva ku komplexnému riešeniu budovy s nízkou spotrebou energie a zdravým vnútorným prostredím.
S prezentovaným systémom VELUX sa dá dosiahnuť splnenie požiadavky na energetickú efektivitu pri zaistení nárokov na zdravé vnútorné prostredí a komfortný život obyvateľov objektu.
Podrobné informácie o celom systéme VELUX i jeho jednotlivých prvkoch nájdete na www.velux.sk.