Rýchla ochrana proti vode
Ekologické hľadisko novostavieb, ale aj existujúcich stavebných objektov je veľmi aktuálnou témou. Niekedy až príliš diskutovanou, čo môže mať negatívny vplyv nielen na nezaujatého poslucháča, ale aj odbornú verejnosť negatívny vplyv. Trvalo udržateľná výstavba sa však bez ohľadu na uvedené stáva nutnosťou. Aj medzi hydroizolačnými materiálmi možno nájsť také, ktoré vyhovujú systému ratingu pre ekologické budovy – LEED.
Vývoj nových hydroizolačných materiálov napreduje veľmi rýchlo. Na trhu sa nachádza široký výber rozličných druhov od asfaltových pásov cez PVC fólie, cementové stierky, polymércementové stierky, epoxidové, polyuretánové, prípadne ich kombinácie. Možno nimi dlhodobo a účelne zabezpečiť odolnosť stavebných konštrukcií proti účinkom vody a vlhkosti (podzemnej, tlakovej, agresívnej, alebo pochádzajúcej z iných zdrojov), či už malých alebo veľkých stavieb, rodinných, bytových, polyfunkčných domov, priemyselných alebo cestných stavieb, vodojemov, čističiek odpadových vôd, vodohospodárskych stavieb.Pružná hydroizolačná membrána
V skupine hydroizolačných stierok sa v súčasnosti na trh dostáva novinka. Ide o pružnú hydroizolačnú membránu na báze syntetických živíc pripravenú na priamu aplikáciu so širokým záberom použitia hlavne v občianskej výstavbe, v exteriéri aj interiéri. Je vhodné ju použiť aj na izolovanie konštrukcií proti vlhkosti a vode v kúpeľniach, sprchovacích kútoch, saunách, na balkónoch, terasách.
Hlavnou výhodou tohto produktu je jednoduchosť aplikácie bez nutnosti miešania so zámesovou tekutinou, prípadne vodou. Ďalšou výhodou je rýchlosť vysychania. Aplikovaná stierka je odolná proti vode už po štyroch hodinách. Keďže ide o jednozložkovú pastu veľmi jemnej konzistencie, jej spracovateľnosť a nanášanie je veľmi jednoduché. Nanáša sa valčekom, štetcom alebo stierkou v dvoch vrstvách. Medzi prvou (obr. 1) a druhou vrstvou treba dodržať 60-minútovú technologickú prestávku (obr. 2). Obklady a dlažby (obr. 3) možno po aplikácii druhého (finálneho) náteru na podkladovú konštrukciu lepiť tiež po uplynutí štyroch hodín (pri teplote vzduchu 23 °C a relatívnej vlhkosti 50 %). Priestory sú schopné prevádzky už po 24 hodinách.
Nespotrebovaný zvyšok pasty možno po uzavretí originálneho plastového balenia použiť neskôr.
Obr. 2 Aplikácia druhej vrstvy po hodinovej technologickej prestávke | Obr. 3 Lepenie keramickej dlažby po štyroch hodinách po aplikácii druhej vrstvy hydroizolačnej membrány |
Hydroizolačná membrána sa aj napriek predpísanej, veľmi nízkej spotrebe 1 kg na m² (hrúbka vrstvy 0,8 mm pre dve vrstvy náteru) vyznačuje schopnosťou premostenia trhlín v podklade. Rovnako sa vyznačuje optimálnou prídržnosťou na rôznych podkladoch, čo umožňuje jej aplikáciu priamo na pôvodný obklad, dlažbu, sadrokartón, a podobne. Podmienkou na aplikáciu na savé cementové podklady je maximálna zostatková vlhkosť v podklade 3 %. Aby sa dosiahla maximálna možná ochrana konštrukcie, respektíve priestoru proti vlhkosti a vode, odporúča sa použiť vhodné hydroizolačné doplnky, medzí ktoré patria hydroizolačné PVC pásky na utesnenie rohov a priestupov, odtokových systémov („guľôčok“) na odvedenie vody a podobne.
V prípade použitia trvale pružnej hydroizolačnej membrány je dôležitý správny výber lepiaceho tmelu určeného na lepenie obkladov a dlažieb. Ako základný sa odporúča použiť lepiaci tmel triedy C2, vylepšené flexibilné cementové lepidlo. Ak sa predpokladá lepenie veľkých formátov keramických obkladov a dlažieb, prípadne z prírodného alebo umelého kameňa, odporúča sa použitie cementových lepiacich tmelov so schopnosťou deformácie triedy S1 a S2.
Záver
Použitím pružnej hydroizolačnej membrány možno výrazne znížiť prácnosť a šetriť čas. Vhodnými podkladmi na nanesenie pružnej izolačnej membrány sú betónové povrchy, cementové potery, potery ošetrené špeciálnymi spojivami, prípadne pôvodný obklad, dlažba, sadrokartón.
TEXT: Peter Joppek
FOTO: MAPEI SK
Peter Joppek je produktovým manažérom firmy MAPEI SK, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.