Rýchle a presné murovanie bez miešačky
Galéria(10)

Rýchle a presné murovanie bez miešačky

Partneri sekcie:

Použitie polyuretánovej peny v stavebníctve nie je ničím nezvyčajným. Najbežnejšou oblasťou použitia je pravdepodobne montáž okien a dverí. Jej použitie namiesto malty určenej na spájanie tehliarskych prvkov na murovanie je však novinkou.

Ak by sme mali jedným slovom vystihnúť, čím je diktovaný vývoj stavebných materiálov za posledné roky, môžeme bez obáv povedať, že sú to úspory. Úspory energie pri výrobe stavebných materiálov, pri užívaní stavby a v neposlednom rade aj pri stavebných technológiách. Učebnicovým príkladom sú tehliarske murovacie materiály. Vývoj nových tehliarskych murovacích tvaroviek (ďalej len tvaroviek) v posledných dvoch desaťročiach radikálne znížil spotrebu murovacej malty, čím došlo aj k urýchleniu murárskych stavebných prác. Najčerstvejšou novinkou je murovanie brúsených tvaroviek na polyuretánovú (PU) penu.

Stavebno-fyzikálne vlastnosti muriva pri použití PU peny, ako aj správanie peny v konštrukcii jej výrobca v uplynulých rokoch testoval vo viacerých krajinách. Technické osvedčenie bolo vydané okrem iného aj na základe vykonaných skúšok muriva. Testovanie v súlade s § 26 zákona č. 90/1998 Z. z. o stavebných výrobkoch v znení neskorších predpisov prebehlo na Technickom a skúšobnom ústave stavebnom (TSÚS, n. o.).
Ide teda o odskúšaný stavebný materiál prispôsobený na nový účel použitia.

Výhody použitia PU peny
Hlavné výhody použitia PU peny na murovanie sú:

  • PU pena sa predáva v dóze, s ktorou sa jednoducho manipuluje,
  • vďaka murovaniu bez miešačky sa šetria náklady na vybavenie stavby,
  • rýchle murovanie bez prípravy malty ušetrí až 50 % času oproti klasickému spôsobu murovania maltou,
  • s PU penou možno murovať aj v zimných mesiacoch do teploty –5 °C,
  • tvarovky sa spájajú bez použitia malty, čo prispieva k minimalizácii vzniku tepelných mostov v ložnej škáre.

Realizácia s použitím PU peny
Založenie prvého radu

  • Prvý rad tvaroviek sa zakladá na dokonale vodorovnú súvislú vrstvu vápenno-cementovej malty s hrúbkou minimálne 10 mm. Aby bolo možné prvý rad založiť s požadovanou presnosťou, odporúča sa tento postup:
  • Výškové zameranie základovej dosky (stropu) (obr. 1) v mieste budúcich stien je prvým dôležitým krokom. Zameranie sa odporúča robiť až po natavení hydroizolačných pásov. Pri nivelácii sa určí najvyšší bod na základovej doske. Z tejto výšky sa potom vychádza pri zakladaní prvého radu.
  • Na urovnanie maltového lôžka sa používa hliníková lata dlhá aspoň 2 m. Nanesenie zakladacieho maltového lôžka sa úspešne zvládne pomocou nivelačnej súpravy (obr. 2), ktorá pozostáva z dvoch nastaviteľných urovnávacích líšt. Tie sa postavia do vzájomnej vzdialenosti podľa dĺžky hliníkovej laty, ktorá je k dispozícii (minimálne 2 m), a následne nastavia pomocou rektifikačných skrutiek do potrebnej výšky pomocou nivelačného prístroja. Zároveň sa nastaví aj požadovaná šírka maltového lôžka podľa hrúbky steny a skontroluje vodorovná poloha urovnávacích líšt. Medzi urovnávacie lišty sa nanáša zakladacia malta (obr. 3), pričom treba dbať na jej správnu konzistenciu. Po nanesení sa malta urovná pomocou hliníkovej laty ťahanej po nastavených urovnávacích lištách (obr. 4).
  • Do takto urovnanej malty možno ukladať pripravené tvarovky. Tvarovky treba do maltového lôžka ukladať opatrne pozdĺž murárskej šnúry natiahnutej medzi rohovými tvarovkami. Tvarovky sa nesmú do malty príliš zabárať, v prípade potreby sa jednotlivé tvarovky jemne urovnajú pomocou gumového kladiva a vodováhy (obr. 5). Treba dbať na to, aby bol rad tvaroviek vodorovný a medzi jednotlivými tvarovkami neboli výškové rozdiely.
Obr. 3: Nanesenie zakladacej malty Obr. 4: Urovnanie malty pomocou hliníkovej laty
Obr. 5: Urovnanie tvaroviek pomocou vodováhy

Murovanie ďalších radov
Od druhého radu tvaroviek možno začať s murovaním na PU penu. Dóza obsahujúca PU penu sa po pretrepaní naskrutkuje na adaptér aplikačnej pištole. Potom sa povolí regulačná skrutka a stisne spúšť pištole minimálne na 2 sekundy. Pena sa dávkuje pomocou regulačnej skrutky a spúšte pištole.

Hlavnou zásadou pri nanášaní peny je, že pri murovaní nosných stien, t. j. pri hrúbkach steny nad 150 mm, sa odporúča nanášať paralelne dva pásy PU peny so šírkou 3 cm vo vzdialenosti 5 cm od okrajov tvaroviek (obr. 6). Pri nenosných priečkach, t. j. pri hrúbkach steny do 150 mm, sa odporúča nanášať iba jeden pás peny v osi steny. Tvarovky sa ukladajú ešte pred zavädnutím povrchu peny. Položená tvarovka by sa už nemala posúvať ani nadvihovať, pretože inak by bolo nutné nanášať opätovne nové pásy peny.

Obr. 6: Ukladanie tvaroviek do dvoch paralelnych pásikov PU peny Obr. 7: Riešenie rohu pomocou doplnkových tvaroviek s cieľom dosiahnuť ideálnu väzbu muriva

Detaily
Detaily sa riešia pomocou doplnkových tvaroviek. Na vytvorenie správnej väzby na rohu sa v prípade potreby (napr. pri hrúbke obvodovej steny 440 mm) používajú tzv. rohové a polovičné koncové tvarovky (obr. 7). Rohové tvarovky musia byť v každej vrstve oproti tvarovkám predchádzajúcej vrstvy na tom istom rohu pôdorysne natočené o 90° (obr. 8).

Doplnkové tvarovky majú hladké styčné plochy bez zazubenia, a preto je potrebné PU penu nanášať aj na ne.

Odporúčania a upozornenia

  • Pred nanesením peny treba ložné plochy tvaroviek zbaviť prachu po brúsení. Najjednoduchší spôsob je pretrieť ich murárskym štetcom. Ak je teplota vonkajšieho vzduchu vyššia ako 0 °C, možno štetec namáčať do vody.
  • PU penu je dovolené používať pri teplote prostredia do –5 °C. Pozor však na teplotu obsahu dózy, t. j. na teplotu peny. Tá je počas jej aplikácie veľmi dôležitá z hľadiska dosiahnutia deklarovanej výdatnosti peny. Ideálna pracovná teplota peny je 20 °C. Pri nižších teplotách sa výdatnosť znižuje, preto treba dózy, najmä v zimných mesiacoch, až po moment aplikácie skladovať pri izbovej teplote, prípadne vhodným spôsobom chrániť proti vychladnutiu.
  • Pri teplotách okolo 0 °C sa predlžuje aj čas tvrdnutia peny.
  • Po ukončení prác možno aplikačnú pištoľ nechať naplnenú penou a naskrutkovanú na plnej dóze. Dóza s penou sa odkladá a skladuje vždy vo zvislej polohe pištoľou nahor.
  • V prípade, že sa práca prerušila alebo ukon­čila na dlhší čas, treba aplikačnú pištoľ vy­čistiť pomocou špeciálneho čističa PU peny. Namiesto dózy s penou sa na aplikačnú pištoľ nastrčí dóza s čističom a krátkym stlačením sa prepláchne. Čerstvé zvyšky peny na aplikačnej pištoli je potrebné postriekať čističom na ich odstránenie.

Ing. Gabriel Szöllösi
FOTO: Wienerberger

Autor pracuje ako technik produktov firmy Wienerberger-Slovenské tehelne, spol. s r. o.

Recenzoval prof. Ing. Mikuláš Šveda, PhD., ktorý pracuje na Katedre materiálového inžinierstva Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.