Sanácia Farského kostola Troch kráľov v Břidličnej
Sanácie historických objektov majú svoje špecifiká a vyžadujú si individuálny prístup. Pri niektorých z nich si ich technický stav vyžaduje použitie sanačných omietok, ktoré však nie sú historickým materiálom, takže z pohľadu pamiatkovej starostlivosti sa na stavbu nehodia. Tento názor je do istej miery pochopiteľný. Aby sa zodpovedne pristupovalo k návrhu sanačných omietok v nevyhnutných prípadoch, treba dôsledne skúmať úspešnosť už sanovaných objektov. Jedným zo skúmaných objektov je kostol Troch kráľov v Břidličnej.
Umiestnenie a história objektu
Začiatkom 20. storočia sa opravila klenba presbytéria a objekt prešiel niekoľkými stavebnými úpravami – bol vymaľovaný a dostal novú krytinu, oltáre a organy. Nové zvony sa osadili až roku 1925. Ďalšie rozsiahle opravy kostola sa realizovali v roku 1934 spolu už s piatou opravou báne na veži kostola. V 60. rokoch 20. storočia sa v interiéri objektu vykonali znehodnocujúce úpravy.
Znehodnotenie omietok na stenách kostola |
Stav objektu pred sanáciou
Pozdĺž objektu vedie vetracia šachta, ktorá umožňuje odvetrávanie nosných konštrukcií. Krytie tohto odvetrávacieho systému tvoria bridlicové dosky. Izolácia proti zemnej vlhkosti sa nenašla. Murivo kostola sa smerom hore kónicky zužuje, čo má za následok väčšie namáhanie muriva vplyvom dažďovej vody stekajúcej po fasáde.
Stavebný prieskum objektu sa realizoval v marci 2002.
Detail vetracej šachty pozdĺž objektu kostola Troch kráľov v Břidličnej |
Technologický postup sanácie
Vzhľadom na výsledky stavebného prieskumu sa sanačné omietky museli realizovať do výšky minimálne 200 cm. Zástupcovia pamiatkovej starostlivosti však obmedzili jej hornú hranicu na 150 cm z dôvodu zachovania maximálnej autenticity pamiatky.
Zvetrané a zavlhnuté omietky sa odstránili do povolenej výšky a škáry sa vyškrabali do hĺbky 20 mm. Na takto očistené a doplnené murivo sa použil sanačný podklad. Pri tehlovom murive sa naniesol na 60 % plochy (materiál nesmie byť zliaty) a pri kamennom podklade na 100 % sanovaného muriva. Až po troch dňoch od nanesenia podkladu sa mohli aplikovať aj sanačné omietky. Druhú vrstvu tvorila vyrovnávacia sanačná omietka s minimálnou hrúbkou 5 mm. Po zavädnutí sa povrch upravil oceľovou mriežkovou škrabkou a nechal preschnúť (dĺžka zasychania je jeden deň na 1 mm hrúbky, avšak minimálne šesť dní pri suchom počasí a dobrom vetraní).
Tretia vrstva sa zhotovila sanačnou jadrovou omietkou hrubou približne 20 mm. Po zavädnutí sa jej povrch opäť upravil škrabkou a nechal preschnúť minimálne 12 dní. Povrchovú úpravu tvorila sanačná štuka hrúbky 2 mm. Ako konečná povrchová úprava plôch fasády kostola sa použil vápenný náter, ktorého účelom bolo zjednotiť povrch a podporiť podobu pôvodnej celoplošnej vápennej omietky.
Detail uloženia bridlicovej parapetnej dosky na kostole |
Aktuálny stav objektu
Podľa zistených informácií sa v roku 2004 vykonali niektoré ďalšie práce na údržbe kostola. Predovšetkým sa osadili nové bridlicové parapetné dosky a následne sa vykonala oprava omietok a nový vápenný náter na celú fasádu kostola. V rámci týchto prác sa tiež vyčistila vetracia šachta pozdĺž objektu.
Záver
Čo sa týka salinity vzoriek, zistili sa výsledky iného charakteru ako v roku 2002. Predovšetkým vzorky už nevykazovali prítomnosť chloridov a dusičnanov, ktoré nepochybne pochádzali najmä zo zanesených zvodov a vetracieho systému. Naopak, vo väčšej miere sa prejavila prítomnosť síranov, ktoré všeobecne pochádzajú zo zlého ovzdušia. Steny kostola neboli pokryté výkvetmi solí.
Celkovo možno teda hodnotiť túto sanáciu za úspešnú.
Ing. Martina Peřinková, PhD.
Foto: autorka
Autorka pôsobí na Stavebnej fakulte VŠB TU Ostrava.