Sanácia muriva s vysokou vlhkosťou a so zasolením (Pracovný postup)
Pri výbere vhodných sanačných materiálov je potrebné prihliadať na stupeň vlhkosti a zasolenia pôvodného muriva. Výrobcovia stavebných materiálov ponúkajú ucelené sanačné systémy, ktoré sú navrhnuté tak, aby vo vzájomnej kombinácii vytvárali dostatočnú bariéru, môžeme ich použiť tak v interiéri, ako aj v exteriéri.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 6: Ručné nanesenie omietky
Pri ručnom spracovaní sa nahodí čerstvá zmes sanačnej omietky na podklad murárskou lyžicou v maximálnej hrúbke 25 mm v jednom pracovnom kroku.
Krok 7: Zdrsnenie omietky
Vyhladená vrstva sanačnej omietky sa pred nanesením ďalšej vrstvy (pri viacvrstvovej aplikácii) vodorovne zdrsní.
Krok 8: Vyhladenie do roviny
Pri viacvrstvovej aplikácii sa prvá vrstva sanačnej omietky stiahnutá pomocou laty do roviny, vodorovne zdrsní.
Krok 9: Zahladenie omietky
Po miernom vyschnutí (tzv. zavädnutí) sa povrch finálnej vrstvy vyhladí vhodným hladidlom, napr. plsteným.
Mohlo by vás zaujímať: Sanácia vlhkej stavby
Krok 10: Zrenie omietky
Čerstvo nanesená sanačná omietka sa chráni pred rýchlym vysušením. Prvé dva dni sa vlhčí. Technologická prestávka pred nanesením ďalších vrstiev je min. 7 dní na 10 mm hrúbku omietky.
Krok 11: Fasádna farba
Na suchý zahladený povrch sanačnej alebo štukovej omietky sa nanesie valčekom, maliarskou štetkou alebo striekaním fasádna farba. Farba sa nanáša v dvoch vrstvách.
Krok 12: Fasádna omietka
Na vyzretú sanačnú omietku sa nanesie penetračný náter a po minimálne 24 hodinách sa nanesie fasádna omietka so želanou štruktúrou.
Foto: Baumit
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 5/2019.