Sanácie povlakovej krytiny
Základným znakom funkčnosti strechy je jej hydroizolačná schopnosť. Hydroizolácia musí zamedziť vnikaniu vody do strešného súvrstvia a chrániť ostatné vrstvy pred pôsobením vody. Vplyvom rôznych faktorov (zlý projekt strechy, použitie nevhodných materiálov) môže dôjsť k poškodeniu strechy, ktorá stráca svoju funkčnosť a objekt tak nemožno s plným komfortom užívať. Aby strecha opäť začala plniť svoju funkciu, treba hydroizolačnú vrstvu vhodným spôsobom sanovať.
Krytina z oxidovaných asfaltových pásov po uplynutí životnosti (bubliny, praskliny) |
Aby mala sanácia skutočný zmysel, je dôležité zistiť ešte pred jej vykonaním stupeň a príčiny poškodenia povlakovej krytiny a na základe toho navrhnúť správny spôsob úpravy. Existujú štyri spôsoby sanácie hydroizolačnej vrstvy strešného plášťa.
Sanácia povlakovej krytiny lokálnym prelepením
Tento spôsob sanácie možno použiť, ak je celkový stav hydroizolačného povlaku strešného plášťa v relatívne dobrom stave. To znamená, že do podstrešného priestoru nezateká vôbec alebo len ojedinele a krátky čas. Miesto poruchy na inak funkčnej hydroizolácii treba včas a presne identifikovať a potom prelepiť novou hydroizolačnou vrstvou.
Sanácia povlakovej krytiny natavením novej hydroizolačnej vrstvy
Túto sanáciu možno realizovať, ak je povlaková krytina natoľko poškodená, že nestačí len jej lokálne prelepenie novou vrstvou, ale zároveň nemá význam rekonštruovať celý strešný plášť. Do strešného plášťa nesmie dlhodobo zatekať a takisto hydroizolačný povlak ani žiadne iné vrstvy (najmä tepelná izolácia) nesmú byť nasiaknuté vodou či inak poškodené. Obsah vody v strešnom plášti môže byť len mierny, s predpokladom jeho postupného vysychania. Ak je strešný plášť vlhký, pred natavením novej hydroizolačnej vrstvy sa musí pôvodná hydroizolácia perforovať, aby mohli týmito otvormi unikať vzniknuté vodné pary. Nakoniec treba pod novou hydroizolačnou vrstvou vytvoriť expanznú vrstvu s napojením na osadené odvetrávacie komínky.
Strecha výrobnej haly pred a po sanácii modifikovanými asfaltovými pásmi |
Výmena porušenej hydroizolačnej vrstvy
Cieľom tejto sanácie je odstrániť pôvodnú nefunkčnú hydroizolačnú vrstvu a nahradiť ju novou. Sanácia je nevyhnutná, ak je existujúca hydroizolácia v takom zlom stave (zhnitá nosná vložka, rozpadnutá asfaltová hmota, vysoký obsah vody, zvrásnenie pásu a pod.), že nemôže zostať pod novou hydroizoláciou. V prípade, že pôvodná hydroizolácia je prilepená na tepelnej izolácii a nemožno ju odstrániť bez jej poškodenia, tento spôsob sanácie sa neodporúča. Dá sa realizovať, ak je podklad pod pôvodnou hydroizoláciou z dreva, betónu alebo silikátových tepelnoizolačných dosiek. Takisto je dôležité, aby vrstvy pod hydroizolačnou vrstvou plnili svoju funkciu, neboli nasiaknuté vodou ani mechanicky poškodené.
Natavovanie novej hydroizolačnej vrstvy z modifikovaného asfaltového pásu | Sanácia strechy pridanou tepelnou izoláciou |
Sanácia strechy pridanou tepelnou izoláciou a novou hydroizolačnou vrstvou
Toto riešenie sa uplatňuje v prípade, ak treba zvýšiť tepelnoizolačné schopnosti strešného plášťa. Hrúbka tepelnej izolácie sa musí stanoviť výpočtom tak, aby celé strešné súvrstvie (t. j. pôvodné vrstvy aj pridaná tepelná izolácia) vyhovovalo norme STN 73 0540-2 „Tepelná ochrana budov“. Nesmie sa však zabudnúť ani na zabezpečenie pridaných vrstiev (tepelnej izolácie a hydroizolácie) proti saniu vetrom, čo sa v praxi môže riešiť tromi spôsobmi:
- voľným položením nových vrstiev a zaťažením stabilizačnou vrstvou (štrkový násyp, dlažba, skladba zelenej strechy a pod.),
- voľným položením nových vrstiev a ich mechanickým kotvením (vykonanie tzv. odtrhových skúšok, na základe ktorých zistíme, či možno do daného podkladu kotviť),
- vzájomným prilepením jednotlivých nových vrstiev (asfaltovými lepidlami, samolepiacimi asfaltovými pásmi a pod.).
Ing. Jaroslav Vaňo
Foto: Vedag
Autor je technickým riaditeľom spoločnosti Vedag Slovensko, s. r. o., Bratislava.