Sanačné metódy na odstránenie vlhkosti murovaných stavieb
Hlavnou úlohou sanačných prác je vytvoriť suché povrchy muriva, podláh, klenieb a stropov, a tým aj primeraný stav mikroklímy vnútorného prostredia. Súhrnne možno sanačné úpravy deliť na metódy povrchové a na tie, ktoré technologicky predpokladajú čiastočné zásahy do konštrukcií. V žiadnom prípade sa však nedá odstránenie vysokej vlhkosti muriva riešiť jednou úpravou, vždy ide o kombináciu jednotlivých úprav.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Priame metódy sanácie
Pri použití týchto metód sa znižuje alebo zamedzí prísun vlhkosti do materiálu priamym pôsobením na stavebnú konštrukciu. Účinnosť metódy závisí predovšetkým od zvoleného systému, správneho návrhu a kvality realizácie.
Vzduchoizolačné systémy
Mechanické metódy sanácie
Základnou podmienkou použitia mechanických metód sanácie je, aby v priebehu realizácie a po skončení všetkých prác nedošlo k zníženiu statickej bezpečnosti objektu alebo jeho častí. Veľmi dôležitá je úprava omietok okolo novej izolácie, čím sa znižuje riziko vzniku mostíka, cez ktorý by vlhkosť mohla prenikať nad izoláciu.
Ručné podrezávanie
Ako hydroizolačný materiál sa najčastejšie používajú asfaltové pásy, pásy z PVC, polyetylénových fólií, sklolaminátové dosky a nehrdzavejúce plechy. Pri použití ktoréhokoľvek materiálu sa musí dbať na dobré vyhotovenie spojov, aby nedochádzalo k prieniku vody alebo k difúzii vodných pár.
Túto metódu možno aplikovať iba na murivo s vodorovnou pravidelnou škárou. V maltovej vrstve sa ručnou pílou (bruchatkou) prereže škára, do ktorej sa vloží hydroizolácia. Pretože škára je malá, odporúča sa použiť pevnejšie hydroizolácie (plech, PVC, sklolaminát). Priestor nad izoláciou sa zainjektuje cementovou maltou s jemnou frakciou piesku. Pri práci sa postupuje po úsekoch 0,8 až 1,2 m. Metódu ručného podrezávanania možno použiť na steny s hrúbkou do 0,6 m.
Podsekávanie
Práca sa musí realizovať po úsekoch 0,8 až 1,2 m, ale nie kontinuálne – začína sa v miestach s najväčším zaťažením (rohy, medziokenné piliere) a až po zatvrdnutí malty sa otvoria ďalšie časti.
Výška vybúraného otvoru závisí od hrúbky steny a materiálu, z ktorého je zhotovená, napr. v tehlovej stene hrubej 300 až 450 mm stačí vybúrať iba dva rady tehál a môže sa urobiť vyrovnanie (vyčistenie) dna otvoru, môžu sa vložiť a spojiť (nataviť, prelepiť) pásy izolácie na seba alebo napojiť susediace časti izolácie.
Po vymurovaní otvoru sa posledná škára musí zainjektovať cementovou maltou. Aby sa s prácou nemuselo čakať až na jej zatvrdnutie, používa sa tzv. vyklinovanie škáry. Na klinovanie sa používa pevný plochý materiál, ktorý sa môže do škáry na celú hrúbku steny zaraziť kladivom. Z klasických materiálov sú to rôzne zvyšky kamenných alebo betónových dlaždíc, bridlicové dosky a pod., ale môžu sa použiť aj odrezky hrubších plechov (2 až 5 mm).
V súčasnosti sú najvýhodnejšie kliny z umelej hmoty, nie drevené, ktoré majú tvar prispôsobený na ľahké zavedenie do škáry a vtĺkajú sa jeden za druhým. Takto vytvoria ucelený pás na celú hrúbku steny alebo majú rôzne dĺžky. Klinovanie sa robí v odstupoch 200 až 300 mm.
Ak sa podsekáva stena hrubšia ako 600 mm, práca sa musí robiť postupne, na dvakrát. Najskôr sa vybúra múr z jednej strany minimálne do polovice jeho hrúbky a vloží sa hydroizolačný pás, ktorý sa pri nevybúranej časti vyhne dohora v šírke min. 100 mm. Potom sa otvor zamuruje, vyklinuje, zainjektuje a vybúra sa zvyšok muriva na druhej strane. Potom sa uloží a napojí druhý pás hydroizolácie. Ukončovacie práce s vybúraným otvorom sa realizujú zvyčajným spôsobom. Ďalší postup prác je rovnaký ako pri prácach na tenších múroch.
Podrezávanie reťazovou pílou
Reťaz píly vedie oceľová lišta, ktorá je upevnená na tele motora. Na zuboch reťaze sú osadené vídiové plátky. Píla je pripevnená na pohyblivom podvozku, ktorý stabilizuje jej horizontálnu polohu.
V mieste podrezávania sa odstráni omietka a pozdĺž steny sa vytvorí tvrdý a dostatočne rovný podklad široký 1,5 m pre pojazd stroja. Po prerezaní drážky v dĺžke 1,0 m sa stroj zastaví, drážka sa vyčistí a vloží sa do nej izolačný pás na báze polyetylénu alebo sklolaminátu s hrúbkou 1,5 až 2,3 mm. Výhodnejšie sú sklolaminátové tabule, pretože sú tvrdšie a lepšie sa zasúvajú do drážky. Pásy izolácie sú dlhé 1,0 m a musia mať takú šírku, aby umožňovali napojenie izolácie podlahy alebo zvislej izolácie. Do drážky sa zarazia kliny z umelej hmoty obojstranne v odstupoch približne 200 mm. Medzi klinmi musí byť v pozdĺžnej osi steny medzera 100 mm. Potom sa môže pokračovať v podrezávaní o ďalší meter steny a cyklus sa opakuje. Vzájomné presahy izolácie musia byť 30 až 50 mm.
Drážka sa vypĺňa injektovaním, ale najskôr sa omietne cementovou hydrofobizovanou maltou. Pred omietaním sa ešte do drážky vložia (vo vzdialenostiach 0,8 až 1,0 m) injektážne rúrky z umelej hmoty s dĺžkou 130 mm. Po zatvrdnutí (približne o 24 hod.) sa injektuje zmesou 20 % piesku, 80 % cementu a plastifikátora pod tlakom 0,1 Mpa, rúrky sa vytiahnu a vzniknuté otvory sa začistia. Hydroizoláciu možno aplikovať aj tak, že sa do škár medzi klinmi injektuje hmota na báze epoxidových živíc a škára sa tak stane vodotesnou.
Podrezávanie lanovou pílou
Po stanovení podrezávaného úseku sa na jeho koncoch vyvŕtajú otvory, ktorými sa lano prevlečie. Nasadí sa do kladiek, navlečie sa na hnacie koleso a oba konce sa spoja.
Obehové koleso aj kladky redukujú tvar a dráhu lana, aby pri podrezávaní bolo stále napnuté. Šírka drážky je asi 10 mm.
Aby sa lano nepoškodilo, musí byť chladenie v reznej drážke intenzívne. Vodu do škáry privádza hadica v smere pohybu lana.
Postupuje sa po dĺžkach rezu asi 1,0 m, potom sa vkladá hydroizolácia. V tomto procese sa opäť používa sklolaminátová doska s hrúbkou 2 až 3 mm alebo PVC fólie. Presah nadväzujúcich izolácií je min. 50 mm. Ďalší postup podklinovania aj injektovania je rovnaký ako v metóde podrezávanie reťazovou pílou.
Podrezávanie kotúčovou pílou
Metóda HW
Do muriva s hrúbkou väčšou ako 0,5 m treba použiť tvrdené plechy s hrotmi.
Hlavnou časťou zariadenia je pneumatické alebo elektrické kladivo, ktoré udiera piestom na vložený diel s čeľusťou, do ktorej sa uchytí zarážaná doska. Spätné nárazy zachytáva vodiaca tyč, ktorá je zakotvená v murive. Vlnité tvarovanie plechu má nielen spevňujúce účinky, ale pomáha aj jeho presnému vedeniu pri zarážaní. Vzájomné napájanie plechov sa robí prekrytím dvoch okrajových vĺn.
Metóda MASSARI
Infúzne clony – chemické injektáže
Do muriva sa vyvŕtajú otvory v jednom alebo dvoch radoch nad sebou s prestriedaním. Priemer vŕtanej diery je v rozpätí 15 až 42 mm a jej hĺbka je o 50 až 100 mm kratšia, ako je hrúbka muriva. Silnejšie murivo sa vŕta z oboch strán. Vzájomná vzdialenosť vrtov je najčastejšie 100 až 150 mm, podľa poréznosti muriva. Horizontálna rovina vrtov musí nadväzovať na rovinu podlahovej alebo vertikálnej hydroizolácie.
Podľa spôsobu aplikácie možno chemické injektáže rozdeliť na:
- beztlakové,
- s hydrostatickým pretlakom,
- tlakové,
- termicky aktivované.
Elektroosmotické metódy
Aktívna elektroosmóza – používa sa namiesto pasívnej elektroosmózy a galvanoosmózy. Elektródy v murive a v zemi sú napojené na zdroj napätia (elektróda v stene sa napojí na kladný pól elektrického napájacieho zdroja a elektróda v zemi na záporný pól). Pre správnu funkciu elektródy v stene sa musí zaistiť jej priľnutie s murivom. Dlhšia životnosť sa docieli elektródami z materiálov na báze uhlíka.
Doplnkové metódy
Vhodné terénne úpravy
Pôvodné terénne úpravy – pri rekonštrukciách starších objektov možno často nájsť zvyšky ílových vrstiev, ktoré kedysi obmedzovali prienik vody k objektu, ale v súčasnosti už z rôznych príčin nefungujú (narušená kontinuita alebo úplné vyschnutie). Pri náleze takýchto vrstiev je vždy nutné posúdiť, či sa dajú tieto vrstvy obnoviť ako dodatočná hydroizolácia, alebo ich treba úplne odstrániť a nahradiť novším systémom. Výhodou ílových vrstiev je, že zachovávajú prirodzenú vlhkosť materiálu.
Drenážne systémy – používajú sa pri pôvodných objektochi novostavbách. Pri pôvodných objektoch sa drenáž používa v prípadoch, keď je hydroizolačný systém porušený, po uplynutí životnosti alebo sa podcenilo hydrofyzikálne namáhanie. Na objekty sa zväčša používajú obvodové drenáže, ktoré tvorí vertikálna plošná drenáž pozdĺž sanovanej konštrukcie a líniová drenáž zberajúca a odvádzajúca vodu preč od objektov.
Vetranie objektov
Povrchové úpravy stavebných konštrukcií
Najsúhrnnejšie sa aplikácia týchto omietok popisuje v smernici WTA 2-2-91 Sanačné omietkové systémy. Účinnosť sanačnej metódy možno vhodným návrhom výrazne podporiť a, naopak, pri zanedbaní povrchových úprav nemusí sanačný zásah vôbec fungovať. Základným pravidlom povrchových úprav je, že difúzny odpor materiálov sa má smerom von z konštrukcie zmenšovať.
Záver
Ing. Lukáš Balík, Ph.D., Doc. Ing. Tomáš Klečka, CSc., Ing. Jiří Kolísko, Ph.D.
Obrázky: autori
Poďakovanie: Tento príspevok vznikol za podpory grantového projektu GA ČR 103/06/p456.
Ing. Lukáš Balík, Ph.D. je pracovník Experimentálneho oddelenia Kloknerovho ústavu ČVUT v Prahe. Venuje sa problematike vlhkých stavieb, najmä možnosti využitia elektroosmózy, a ich povrchových úprav. Je členom spoločnosti WTA CZ. Doc. Ing. Tomáš Klečka, CSc. je riaditeľom Kloknerovho ústavu ČVUT v Prahe. Zaoberá sa metódami sanácie vlhkých stavieb a skúšaním stavebných materiálov. Je miestopredsedom spoločnosti WTA CZ.
Ing. Jiří Kolísko, Ph.D. je vedúci Experimentálneho oddelenia a vedúci Akreditovaného skúšobného laboratória KÚ ČVUT v Prahe. Zaoberá sa problematikou sanácie vlhkých stavieb, sanáciou železobetónových konštrukcií, skúšaním hmôt a konštrukcií. Je členom spoločnosti WTA CZ.