Šikovný systém vegetačnej strechy – za pár hodín a bez statickej záťaže
Urbanisti i obyvatelia miest dnes volajú po zelených plochách v mestskej zástavbe. Kým tradičné intenzívne a extenzívne vegetačné strechy vyžadujú statické posudky, systém Urbanscape, ktorý využíva vo vrstve substrátu ľahkú minerálnu vlnu, je možné nainštalovať bez expertízy za pár hodín na novostavby aj na prevažnú väčšinu starších budov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Najjednoduchším spôsobom, ako si vybudovať zelenú strechu, je komplexný systém Urbanscape, ktorý zahŕňa všetky vrstvy od hydroizolácie, cez koreňovú membránu, odvodňovací, hydroakumulačný, systém, substrát, až po vegetačnú vrstvu.
Miesto klasického rastlinného substrátu využíva totiž minerálnu vlnu a tak môže odľahčiť stavbu minimálne o 60 kg na m2 oproti bežnej extenzívnej streche. Vegetačný kryt tvorí zmes rozchodníkov, odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami. V porovnaní s inštaláciou tradičného systému znižuje realizačné náklady o 30 %.
„Materiály, ktoré pri tomto systéme využívame, vyvažujú nedostatky doterajších spôsobov a posúvajú tak celý koncept zelených striech na novú úroveň,“ vysvetľuje Kamil Vinca, projektový manažér Knauf Insulation pre zelené strechy.
Zaťaženie konštrukcie substrátom
Pre pochôdzny typ klasickej vegetačnej strechy s jednoduchou intenzívnou zeleňou sa používa zemný substrát s hmotnosťou od 250 – 300 kg/m2. Pri vyšších rastlinách býva objem zeminy ešte vyšší, približne 1000 – 1200 kg/m3.
Menej náročná extenzívna strešná zeleň si vyžaduje celkovú výšku vegetačného substrátu približne 10 až 15 cm, extenzívna výsadba pozostáva z tráv a bylín. Pri tomto type vegetačnej strechy sa zaťaženie pohybuje od 100 do 300 kg/m2, pri mokrom substráte. Systém zelených striech Urbanscape má v plne nasiaknutom mokrom stave 70 kg/m2.
Bez dodatočného statického posudku
Pri štandardných extenzívnych a intenzívnych vegetačných strechách je potrebné konštrukciu novostavby na zvýšenú záťaž pripraviť už v projektovej fáze. V prípade dodatočnej montáže vegetačnej strechy sa v prvom rade musí urobiť statický posudok.
Dodatočnú extenzívnu strechu môžu niektoré ploché strechy zniesť po posúdení statika a prípadne s dodatočným spevňovaním nosných konštrukcií. Intenzívnu strechu však nie je dodatočne možné inštalovať, ak už samotný návrh strechy a základovej konštrukcie nerátal s touto záťažou, prípadne nebol pôvodne navrhnutý na konkrétne zaťaženie hmotnosti intenzívnej strechy.
Systém Urbanscape však vďaka svojej nízkej hmotnosti strechu príliš nezaťaží. Pri jeho inštalácii nie je nutné statické posúdenie existujúcej ani naprojektovanej konštrukcie.
Jednoduchá údržba
Vegetačný kryt zelenej strechy Urbanscape tvoria rozličné druhy rozchodníka, mimoriadne odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách a záhradách veľmi okrasne.
„Tento systém má schopnosť zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na m2, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si nevyžaduje pravidelné zalievanie, ako väčšina zelených striech na trhu,“ vysvetľuje Kamil Vinca. Ako ďalej dodáva, substrát z minerálnej vlny je zároveň aj výbornou tepelnou izoláciou strechy, hlavne v letnom období, kedy interiér pod strechou príjemne ochladzuje.
Systém Urbanscape je takmer bezúdržbový a nevyžaduje si aktívnu závlahu. Odporúčaná údržba sa prevádza len dvakrát do roka spolu s prihnojením strechy špeciálnym hnojivom.
www.knaufinsulation.sk/urbanscape
www.green-urbanscape.com
ZDROJ: PR článok spoločnosti Knauf Insulation, s.r.o.