Späť ku koreňom: úloha okien pri rekonštrukcii Bratislavského hradu
Galéria(5)

Späť ku koreňom: úloha okien pri rekonštrukcii Bratislavského hradu

Partneri sekcie:

Oprava Bratislavského hradu je predovšetkým otázkou národnej hrdosti – veď ktorá iná stavba má pre Slovensko taký veľký historický, kultúrno-spoločenský a politický význam? Od veľkého požiaru roku 1811, ktorý z kedysi majestátneho sídla uhorských kráľov zanechal na viac ako storočie iba ruiny, sa vykonali len čiastkové rekonštrukčné práce. Napriek značnej snahe najmä v 50. a 60. rokoch 20. storočia rekonštrukcie nedokázali vrátiť mestskej dominante nad Dunajom slávu predošlých storočí.

Úlohou generálnej rekonštrukcie, ktorej rozsah a náročnosť si vyžiadali investície vo výške 126 miliónov eur, bolo vrátiť hradnému palácu, priľahlým hradným budovám a záhradám historicky vernú podobu neskorobarokovej budovy z čias Márie Terézie. Mimoriadny záujem mala skupina pamiatkarov a architektov aj o zachovanie cenných gotických, renesančných a ranobarokových prvkov. Pri rekonštrukcii fasád, interiérov, ale aj rozvodov tepla a inžinierskych sietí sa preto postupovalo veľmi citlivo, aby sa maximálne rešpektoval jedinečný charakter jednotlivých hradných priestorov.

Po vynikajúcich skúsenostiach z prestavby hotela Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese sa aj pri rekonštrukcii Bratislavského hradu zvolilo riešenie na mieru vyrobených okien s úplne skrytým kovaním MACO INVISIBLE, ktoré dodala spoločnosť Eurolux, s. r. o., z Košíc. „Pamiatkarsky veľmi náročná rekonštrukcia vyžadovala okenné výplne vyrobené z prvotriednych materiálov vysokej estetickej hodnoty a použitie takého kovania, ktoré by bolo možné bez problémov začleniť do kontextu každej miestnosti,“ objasňuje zadanie majiteľ spoločnosti Eurolux Peter Petrovka.

Osvedčil sa model celoobvodového okenného kovania MACO INVISIBLE, ktoré okrem bezpečnostných a tepelnoizolačných vlastností skvele spĺňa i požiadavku na esteticky citlivé doplnenie historických replík okien, pretože pri pohľade z interiéru je viditeľná len kľučka. Závesy okenného krídla sú vďaka špeciálnej konštrukcii dokonale skryté pod úrovňou profilu, takže vôbec nič neruší vizuálny pôžitok pri pohľade z okna. Spoločnosť Eurolux osadila v areáli Bratislavského hradu 372 okien.

Zmyslom rekonštrukcie bolo okrem iného i sprístupniť túto významnú národnú kultúrnu pamiatku širokej verejnosti, a preto sa stavebným úpravám nevyhli ani priestory oranžérie, zimnej jazdiarne a záhrady.

Pamiatky z konca staroveku, ktoré sa našli pri prieskumných prácach, budú vystavené v rámci archeologickej zbierky. Druhé, tretie a štvrté poschodie hradného paláca bude slúžiť hradnej obrazárni, expozícii národných dejín Slovenska a verejne prístupným depozitárom Slovenského národného múzea. Nový biely plášť hradu bol prvýkrát slávnostne osvetlený 1. septembra 2009 pri jeho znovuotvorení pre verejnosť.

www.maco-kovanie.sk

www.bezpecneokna.sk

Text: Ing. Lubomír Kaplan
Foto: Dano Veselský