Statické poruchy lodžií a balkónov panelových budov
Jedným z najväčších dedičstiev socializmu sú panelové domy so všetkými ich nedostatkami, ktoré postupne čoraz výraznejšie vystupujú na povrch. Medzi závažnejšie nedostatky patria statické poruchy lodžií a balkónov. Ich postupnej degradácii môže zabrániť diagnostika a včasná sanácia.
Chyby a poruchy vznikajúce na základe typového projektového riešenia:
- Priveľká tuhosť spojenia vnútorných a lodžiových stenových panelov – zapríčiňuje vznik značných namáhaní zvislej nosnej konštrukcie, vodorovných stykov a dielcov, ako aj stropnej konštrukcie vplyvom zaťaženia rozdielnou teplotou (obr. 1). Tento nedostatok sa v mnohých prípadoch podieľa na havarijnom stave predsadených lodžií, ktoré treba provizórne zaistiť a sanovať (obr. 2 – v galérii).
- Malá krycia vrstva výstuže pri stropných a stenových dielcoch alebo oceľobetónových zábradliach – spolu s procesom karbonatácie betónu spôsobuje koróziu nosnej výstuže dielcov vystavených vonkajšiemu prostrediu. Poruchy sa vyskytujú pri všetkých stavebných sústavách, progresívne sú najmä pri tých, ktoré boli postavené skôr (T 08 B).
- Nedostatočná krycia vrstva betónu a poddimenzovanie kotevných prútov pri kotevných platniach lodžiových zábradlí – pri stavebných sústavách T 08 B, výnimočne aj pri VVÚ ETA.
- Nevhodný stavebný detail zabudovania zvislých stĺpikov oceľových zábradlí do krajnej dutiny stropného lodžiového panela a použitie otvoreného oceľového profilu rámu zábradlia – pri stavebných sústavách T 08 B a VVÚ ETA.
- Nedostatočne dimenzované profily oceľového zábradlia (na únosnosť a priehyb) – pri lodžiách dlhých 6,0 m.
Chyby a poruchy, ktoré vzniknú pri výrobe a montáži dielcov:
- Nedodržanie montážnej tolerancie v osadení stenových panelov a zvislosť stien (obr. 3 – v galérii).
- Nedodržanie dimenzií malých krycích vrstiev betónu predpísaných projektom – výstuž má často krytie 0 až 5 mm. To sa negatívne prejavuje najviac pri stropných a stenových dielcoch vystavených trvalému pôsobeniu vonkajšieho prostredia (lodžie a balkóny); najzávažnejšia chyba panelov.
- Malé úložné dĺžky stropných panelov – vznikajú v dôsledku montážnych nepresností a prekročení montážnych tolerancií. Tieto nedostatky sú viditeľné pri priebežne predstavených lodžiách (T 08 B, VVÚ ETA), ale môžu sa vyskytovať aj kdekoľvek vnútri konštrukcie (obr. 4 – v galérii).
- Ohýbanie spojovacích ôk medzi stenovými panelmi bez možnosti ich ďalšUvedené nedostatky negatívne ovplyvňujú bezpečnosť objektu z hľadiska statiky. Chyby v konečnom dôsledku vyvolávajú poruchy, ktorých progresívny rozvoj urýchľujú korozívne procesy v konštrukcii. Všeobecne platí, že panelové domy by sa vždy mali rekonštruovať komplexne, a to počnúc prieskumom cez projekt s určením etáp jednotlivých činností v prípade nedostatku potrebného množstva finančných prostriedkov až po odborný dozor realizovanej stavby. Lokálny spôsob opravy možno zvoliť iba vtedy, ak ide o vedomé a krátkodobé predĺženie funkčnej spôsobilosti.ieho prepojenia zvislou výstužou – k tejto poruche často dochádza pri zvislých stykoch v dôsledku nedodržania montážnych predpisov. V rámci úspor ocele sa nedodržovalo predpísané množstvo a kvalita zálievkovej a spojovacej výstuže, pri betonáži stykov sa porušovali základné technologické pravidlá (neošetrenie zálievkového betónu v zimných alebo letných mesiacoch, nedostatočná betonáž stykov), pri osadzovaní stenových panelov do vrstvy malty sa často neodstraňovali drevené montážne kliny alebo sa, naopak, predčasne strhávala malta vytlačená zo styku.
Chyby a poruchy spôsobené nedostatočnou údržbou:
- Korózia oplechovania a nasledujúce zatekanie zrážkovej vody do vodorovných stykov a urýchlenie karbonatácie betónu pri stropných dielcoch – najviac badateľné poruchy, opäť sa koncentrujú do častí objektov vystavených priamej poveternosti, teda lodžií a balkónov. Vznikajú v dôsledku neobnovovania náterov pri oplechovaniach podláh stropných lodžiových panelov.
- Korózia kotevných prvkov, rámov a stĺpov – prejavuje sa pri oceľovom zábradlí a je zapríčinená nekvalitnými konštrukčnými detailmi, ktoré neumožňujú riadnu údržbu (obr. 5 a 6).
- Neudržiavané styky oplechovania a dlažby – postupne ich poškodzujú náletové rastliny.
Obr. 5 Korózia rámu zábradlia, balkón stavebnej sústavy T 06 B |
Obr. 6 Korózia stĺpika zábradlia v mieste zabudovania do stropného panela, stavebná sústava VVÚ ETA |
Poruchy v dôsledku nesprávne realizovanej sanácie:
- Murárska oprava poškodených miest betónu. Pod povrchmi konštrukcií opravených pred piatimi a viac rokmi (abrazívne čistenie povrchu tlakovou vodou, odstránenie skarbonatovaných vrstiev betónu, reprofilácia výstuže, adhézny mostík, ochrana výstuže a sanačná malta alebo stierka) pokračuje proces karbonatácie a korózie. Vplyvom korozívnych expanzných spodín postupne odpadávajú sanované vrstvy. Životnosť takejto opravy je minimálna a finančné prostriedky sa vynaložili zbytočne (obr. 7 a 8).
- Oprava podláh lodžií bez sanácie alebo zmeny kotvenia stredového stĺpika zábradlia. V snahe ušetriť sa napriek značným finančným prostriedkom vynaloženým na nové podlahové súvrstvie často ponechávajú pôvodné kotvenia stĺpikov. Stĺpik sa iba na pohľad vybaví manžetou (obr. 9). V mieste zakotvenia do stropného panela však často úplne skoroduje a prestáva plniť funkciu votknutia (obr. 6). Tým sa mení statická schéma zábradlia. Zábradlie má podporu iba v miestach priečnych stien, takže pri moduloch lodžií 6 m a vzhľadom na subtílne profily strácajú svoju statickú funkciu.
- Kotvenie zábradlia do priečnych stien lodžie. Ak sa pri existujúcom zábradlí nevykoná revízia kotvenia, pričom sa zatepľujú lodžiové steny, pokračuje korózia aj pod zatepľovacím systémom (obr. 10). Kotvenie sa často nachádza v kondenzačnej zóne a korózia postupuje pomalšie ako pred zateplením. Ide o skrytú, o to však nebezpečnejšiu poruchu. Finančné prostriedky vynaložené na zateplenie sú znehodnotené a zábradlie prestáva plniť svoju statickú funkciu.
Obr. 7 Murárska oprava betónového zábradlia pomocou armovacej mriežky (perlinky) a tenkovrstvovej omietky bez sanáciu povrchu – stav 5 rokov po oprave, stavebná sústava T 08 B |
Obr. 8 Murárska oprava vodorovného styku (tzv. kríža) pomocou malty a fasádnej farby, stav približne 5 rokov po oprave, stavebná sústava T 08 B |
Obr. 9 Kozmetická oprava kotvenia stĺpika zábradlia pomocou manžety so zabudovaním skorodovanej časti do novej podlahovej vrstvy, stavebná sústava VVÚ ETA | Obr. 10 Skorodované zvary v bočnom kotvení zábradlia pod zatepľovacím systémom realizovaným pred približne 3 rokmi, stavebná sústava Larsen-Nielsen
|
doc. Ing. Hana Gattermayerová, CSc.
Autorka je absolventkou Stavebnej fakulty ČVUT, odbor pozemné stavby. V súčasnosti pôsobí na Katedre konštrukcií pozemných stavieb a je autorizovanou inžinierkou v odbore statika a dynamika stavieb. Okrem toho zastáva funkciu hlavného statika v projektovej spoločnosti Atelier P. H. A., a. s., kde stojí na čele profesijnej skupiny zaoberajúcej sa betónovými a oceľovými konštrukciami. Špecializuje sa na staticko-konštrukčné návrhy viacpodlažných a halových budov vrátane ich rekonštrukcií. Je viceprezidentkou združenia SCIA ESA User group – užívatelia statického softvéru, Atelier P. H. A. zastupuje v združení CERPAD – centrum regenerácie panelových budov a je poverenou osobou pri Regionálnom poradenskom a informačnom stredisku zriadenom Ministerstvom priemyslu a obchodu ČR pri posudzovaní projektovej dokumentácie na opravy, rekonštrukcie a modernizáciu panelových budov.
Literatúra
(1) Gattermayerová, H. – Karas, J.: Analýza příčin poruch lodžiových dílců a jejich styků ve vícepodlažních budovách soustavy T 08 B. In: Stavební obzor 4/1996.
(2) Gattermayerová, H. – Karas, J.: Skutečný stav konstrukce panelových budov a možnosti jejího využití. In: Stavba 5/2000.
(3) Rojík, V. a kol.: Panelové objekty. SNTL, 1974.
Výskumný zámer č. 1 MSM 21 0000001 Funkčná spôsobilosť a optimalizácia stavebných konštrukcií.