Stavebný otvor v obvodovom murive (pracovný postup)
Pri bežnom spôsobe montáže okenných rámov alebo zárubní do obvodového muriva vzniká pri tomto konštrukčnom detaile tepelný most. Na jeho odstránenie je vhodné použiť tepelnoizolačný materiál, ktorý by prerušil kontakt medzi keramickou tvarovkou a zabudovaným materiálom. Na vytvorenie tohto detailu sa odporúča použiť doplnkové tehly.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
05 | Výstužná vrstva
Extrudovaný polystyrén v kapsách sa prekryje výstužnou vrstvou zo sklotextilnej mriežky s presahom minimálne 50 mm, optimálne 100 mm za obidva okraje tepelnej izolácie. Sieťovina sa vtlačí do 2 mm vrstvy stierkovacej a lepiacej malty.
06 | Zhotovenie otvorov
Otvory na kotvenie okenných rámov sa zhotovia vŕtačkou bez príklepu. Na vŕtanie do muriva sa použije špirálový vrták s valcovou stopkou. Okno sa osadí a vyrovná vo všetkých osiach. Podloží sa klinmi a vodováhou sa skontroluje rovnosť vo vodorovnom aj zvislom smere.
07 | Osadenie okna
Okenný rám sa zafixuje v správnej polohe pomocou samorezných skrutiek, navŕtaných cez rám okna a plochých kotiev priskrutkovaných na rozperky (tzv. hmoždinky). Skrutky sa dotiahnu tak, aby sa zabránilo deformácii alebo prehnutiu rámu.
08 | Izolačné pásky
Do priestoru medzi stavebným otvorom a oknom sa aplikuje montážna pena. Prebytok peny sa odstráni zrezaním. Na vnútornú stranu rámu sa nalepí parotesná páska a z vonkajšej strany paropriepustná hydroizolačná páska.
09 | Ukončovacie lišty
Pred nanesením omietky sa na okenný rám nalepia ukončovacie lišty – APU lišty. V žiadnom prípade sa nesmie omietka natiahnuť priamo cez okenný profil.
FOTO: Heluz