Strešné konštrukcie po novom
Tradičná metóda výroby väzbovej konštrukcie krovu, pri ktorej sa obrys strechy kreslí kriedou na podlahu v mierke 1 : 1, pomaly upadá do zabudnutia. Veľké a zložitejšie projekty, ktoré si vyžadujú zvyšovanie efektívnosti práce, volajú po nových metódach projektovej prípravy. Jednou z možností je využívanie softvérov, čo zabezpečia kompletnú prípravu na výrobu strešnej konštrukcie. Ideálnym riešením je, keď softvérový produkt poskytuje ucelené dáta a informácie na spracovanie rozpočtu, ako aj na samotnú výrobu strechy.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Jednou z možností uplatnenia modernej technológie pri projektovaní v oblasti drevárskeho priemyslu je využitie špeciálneho CAD (Computer Aided Design) systému Dietrich´s. Systém CAD programov sa skladá z niekoľkých programových modulov a dá sa uplatniť pri technickej príprave výroby strešných krovov, ako aj pri všetkých drevených stavbách. Jednotlivé programové moduly riešia klasické tesárske konštrukcie – väznicové sústavy, hrazdené a stĺpové konštrukcie z dreva, panelové steny drevostavieb a drobnú drevenú architektúru.
Takisto zabezpečujú prenos dát do drevoobrábacích centier. Každý modul rieši určitú oblasť spracovania drevených konštrukcií. Jednotlivé programové moduly môžu pracovať samostatne alebo navzájom prepojené – pracujú ako jeden celok.
Práca so softvérom sa podobá tradičnej metóde vytvárania strešnej konštrukcie priamo na stavbe. Všetky zadávané hodnoty sa súčasne zobrazujú aj graficky, takže konštrukciu strechy možno neustále vizuálne sledovať. Softvér podporuje tvorbu v 2D aj 3D priestore. V prípade 3D modelovania sa údaje na spracovanie konštrukcie zadávajú na vizualizačnej pracovnej ploche OpenGL. Model možno zobraziť v sieťovej štruktúre, prípadne ako monochromatické, farebné či otextúrované plochy.
Digitálny prepočet
Na výpočet a konštruovanie väzieb krovov sa špecializuje dialógový CAD/CAM programový modul ABBUND. Dôležitým úkonom pri riešení vzájomných prienikov jednotlivých strešných plôch je ich rozbor. Po zadaní sklonu strešných plôch a ich pôdorysu, program automaticky vykoná rozbor celej strechy.
Definovaním projektom určených prierezov stavebných prvkov, softvér vygeneruje nárožia, úžľabia, tesárske spoje a rozloženie prvkov strešnej konštrukcie – väzníc a krokiev na vypočítanej strešnej ploche. K dispozícii sú takisto dielenské výkresy všetkých prvkov, ktoré sa v konštrukcii krovu nachádzajú. Jednotlivé prvky konštrukcie možno ďalej upravovať a prispôsobovať požiadavkám užívateľa pomocou špeciálnych pracovných nástrojov. Každá zmena sa automaticky prejaví v náhľade konštrukcie strechy.
Súčasťou strechy sú často rozličné doplnky ako strešné okenné a komínové výmeny, vikiere a iné. Daný prvok možno skonštruovať osobitne alebo použiť dopredu navrhnutý typ z knižnice. Vhodný tvar či typ prvku sa následne exportuje do pracovného prostredia riešenej strechy. Program automaticky prepočíta zvolený prvok s aktuálnym projektom a prispôsobí ho rozmerom a sklonu strechy. Táto devíza programu umožňuje bezproblémovú aplikáciu širokého spektra predovšetkým vikierových konštrukcií – sedlových, trojuholníkových, pultových, trapézových, oblúkových atď.
Pre rozpočtárov
Súčasťou každého projektu je fáza spracovania cenovej ponuky – ceny za dielo, čo si rovnako vyžaduje určité vstupné údaje. Program obsahuje nielen kompletnú výkresovú dokumentáciu a súpisky spotreby materiálu, ale aj výmeru hobľovaných plôch, výkaz výmery prvkov a strešnej krytiny, časové normy či potrebu objednávky dreva na piliarsku prevádzku. Vo výkaze výmery prvkov dostanú pokrývači presné rozmiestnenie strešných lát, informácie o ich spotrebe, o spotrebe kontralát a krytiny podľa druhu a uloženia.
Program komunikuje s ostatnými CAD programami prostredníctvom rozhraní (napríklad DICAM, DXF, HTL, DTH, HPGL, Nemetschek, ArCon, Speedikon) a obsahuje ovládače na všetky bežné tlačiarne a plotre.
Všetky vypočítané hodnoty možno preniesť pomocou postprocesoru DIMAS na bežné drevoobrábacie centrá ako Auer, Burmek, Bajler & Zembrod, Fezer, Hundegger, Lignamatik, Mafell, Schmidler, Randek, Valentini a iné. Obrábanie stavebných prvkov sa uskutočňuje automaticky podľa softvérových dát.
Miriam Turancová
Recenzoval: Ing. Vladimír Haloda, PROFIL Prievidza s. r. o.
Vizualizácie: © Dietrich’s AG
Ing. Vladimír Haloda je obchodným zástupcom firmy Dietrich’s AG pre Slovenskú a Českú republiku.