Súčasné ohňovzdorné systémy na báze hliníka
Galéria(11)

Súčasné ohňovzdorné systémy na báze hliníka

Partneri sekcie:

Bezpečnú evakuáciu ľudí z horiacej budovy možno zabezpečiť použitím hliníkových okenno-dverových systémov a systémami závesných fasád. Zároveň sa nimi zabraňuje šíreniu ohňa a dymu. Vo vnútri komôr týchto systémov sa používa špeciálny chladiaci materiál, ako aj samolepiace tesnenie a tesnenie rozpínajúce sa v dôsledku účinkov vody.


Na bezpečnosť prevádzky budov sa v súčasnosti kladú čoraz väčšie nároky. Jednou z požiadaviek, ktorú budovy musia spĺňať, je aj požiadavka zabezpečenia požiarnej bezpečnosti. Podrobnosti sú bližšie definované v normatívnych a právnych predpisoch. V súlade s novým európskym nariadením by každé miesto v objekte, ktoré je určené na pobyt ľudí, malo byť zabezpečené vhodnými ochrannými prvkami umožňujúcimi evakuáciu a rýchle, bezpečné opustenie ohrozenej zóny alebo úseku zasiahnutého požiarom. Evakuačné cesty by mali byť prispôsobené počtu a fyzickému stavu osôb nachádzajúcich sa v objekte a zároveň zohľadňovať funkciu, na ktorú je objekt určený, typ konštrukcie a rozmery objektu. Tento predpis má veľmi dôležitý význam pre bezpečnosť vo veľkých objektoch, ako sú obchodné centrá, administratívne budovy a múzeá. V prípade neočakávanej udalosti by náhla evakuácia mala trvať iba niekoľko minút. Ak sa udalosť ohrozujúca zdravie alebo život stane v supervysokej budove, čas potrebný na jej opustenie sa môže perdĺžiť dokonca až na 40 a viac minút. Tento fakt treba zohľadniť už pri návrhu budovy. Správny návrh vhodných požiarnych riešení, ktoré sú vďaka svojej konštrukcii schopné odolávať pôsobeniu vysokej teploty a plameňov, predstavuje zložitý proces. Požiarne systémy sú klasifikované podľa toho, ako dlho vydržia odolávať deštruktívnemu pôsobeniu vysokých teplôt a po aký čas udržia tesnosť.

Hliníkové požiaru odolné profily
Mnohostranná funkcia otvorových výplní má veľký vplyv na budovy, a to nielen na ich vzhľad, ale predovšetkým na kvalitu vnútorného prostredia, spotrebu energie a prevádzkové náklady. Významnú úlohu pri výbere zohráva výška obstarávacích nákladov na ich realizáciu, ako aj na udržiavacie práce.

Základom na výrobu hliníkových výplní otvorov sú prietlačne lisované duté hliníkové profily. Vyrábajú sa z hliníkových zliatin a dodávajú sa vo dvoch základných variantoch, a to s prerušeným tepelným mostom alebo s neprerušeným tepelným mostom. Zhotovujú sa ako termicky oddelené viackomorové systémy, pričom jednotlivé komory sú prepojené polyamidovými páskami na prerušenie tepelných mostov. Povrch hliníkových profilov možno farebne upravovať. Najčastejšie ide o povrchové úpravy vypaľovanými práškovými farbami s lesklým alebo matným povrchom, ale tiež anodizovaným hliníkom. Vyrábajú sa aj dvojfarebné profily alebo profily s povrchovou úpravou imitujúcou drevo.

Výhodou hliníka sú jeho technické parametre (využiteľné hlavne pri veľkých konštrukčných a fasádnych systémoch), relatívne nízka objemová hmotnosť, stála pevnosť, trvanlivosť, odolnosť proti atmosférickým koróznym vplyvom. Pri styku hliníka so vzduchom sa na povrchu vytvára ochranná vrstva z oxidov. Hliníkové výrobky nie sú náročné na údržbu a profily umožňujú vytvárať subtílne a ľahké konštrukcie.

Všetky ohňovzdorné hliníkové systémy podliehajú špeciálnym testom, ktoré sa vykonávajú v spolupráci s európskymi notifikačnými inštitúciami. Na to, aby boli do certifikácie zahrnuté všetky potrebné konfigurácie bežne používaných konštrukcií, musí byť vypracovaný špeciálny výskumný program.

Takýto program zahŕňa napríklad cyklus výskumov pre 23 ohňovzdorných konštrukcií v rôznych konfiguráciách (vnútorné a vonkajšie konštrukcie, kombinácie vzhľadom na funkčnosť) a rôznej odolnosti proti pôsobeniu ohňa (30 a 60 minút).

Evakuačné východy s minimálne 30 alebo 60 minútovým (v závislosti od druhu daného systému) časovým rozpätím potrebným na bezpečnú evakuáciu ľudí nachádzajúcich sa vo vnútri budovy možno realizovať ohňovzdornými rámovým systémom, ako aj závesnými fasádami. Možno nimi obmedziť nárast teploty v oddelených zónach „voľných od požiaru“ a zároveň zabraniť ďalšiemu šíreniu ohňa a dymu. Tieto systémy taktiež zabezpečujú izoláciu budovy od horiacich budov nachádzajúcich sa v priamej blízkosti (susedné objekty).

Okenno-dverový systém
Okenno-dverový systém je ohňovzdorný hliníkový systém pre dvere a nástenné elementy, vyrobený zo stabilných dutých profilov so stavebnou hĺbkou 77 mm. Vrátane systémových kovaní je úplne konštrukčne prípustný a spĺňa požiadavky tried požiarnej ochrany T30/F30/G30 podľa DIN 4102, ako aj tried EI30/EW30 podľa DIN EN 1364/1634. Kombináciou komponentov doplnkového vybavenia možno vyrobiť na mieru šité multifunkčné dvere s najrôznejšími požiadavkami na bezpečnosť a automatizáciu budovy.

Ako chladiaci element sa používa vodoodolné tesnenie s hydroskopiskými vlastnosťami. Väčšinou sa ako chladiaci element používa sadrokartón, ktorý si ale vyžaduje dodatočné zabezpečenie proti vlhkosti. S tým súvisí zvýšenie nákladov na prefabrikáciu týchto prvkov a predĺženie času na realizáciu.

Ohňovzdorný systém je dostupný vo variante jedno- a dvojkrídlových dverí, otváravých von, s antipanikovým systémom, so zasklením, čiže neotváravými zaskleniami. Zároveň je vhodný na vytvorenie zasklenej konštrukcie priečok. Vďaka širokej škále konfigurácií, veľkému výberu príslušenstva ako aj zámkov, ktoré sú súčasťou tohto systému, majú architekti pri projektovaní široké možnosti.

Systém závesných fasád
Fasádny systém odolný proti požiaru zaručuje 30 minút bezpečného času do rozšírenia ohňa. Pri výrobe závesného fasádneho systému sa do stĺpov pridávajú oceľové profily, ako aj ohňovzdorné (nehorľavé) nadúvajúce sa tesnenie, ktoré má takzvanú samohasiacu schopnosť. Pridaním dodatočných izolačno-chladiacich vložiek možno dosiahnuť nárast časového rozpätia z 30 minút až na 60 minút.

Výhodou týchto hliníkových systémov je fakt, že sa svojím vzhľadom neodlišujú od štandardných konštrukcií, čo umožňuje zachovať rovnaké architektonické stvárnenie budovy z exteriéru či interiéru.

Požiarne sklo
Do požiarnych hliníkových alebo oceľových konštrukcií určených do exteriérov sa spravidla aplikuje požiarne izolačné dvojsklo. Do konštrukcií určených do interiérov sa aplikuje jednosklo na báze gelov a fólie. Požiarne sklo je zložené z dvoch alebo viacerých sklenených tabúľ, medzi ktorými je tenká priehľadná vrstva. Medzivrstva sa pri požiari spení, čím sa zvýšia izolačné schopnosti skla. Sklo neprepustí teplo vedením ani sálaním nad stanovenú hodnotu. Ochrana pred násilným vniknutím sa zabezpečuje použitím nerozbitných a nepriestreľných kombinovaných skiel, bezpečnostných fólií, kaleného skla, lepeného skla či drôtoskla. Na ochranu súkromia sa do konštrukcie aplikujú tmavé alebo zrkadlové sklá, prípadne farebné fólie. Z hľadiska opatrení proti úniku tepla a proti prehrievaniu treba na sklo naniesť špeciálnu fóliu alebo tenký povlak striebra. Najkvalitnejšími fóliami možno znížiť straty tepla až o 30 %. Naopak, v lete možno teplotu v miestnosti znížiť o 7 až 9 °C.

Účinnú izolačnú vrstvu v prípade požiaru tvoria napeňujúce gélové vrstvy medzi sklami. Zabezpečujú celistvosť konštrukcie a izoláciu. Majú požiarnu odolnosť EW30 až EI 90. Na trhu je dostupné aj špeciálne požiarne sklo určené na zasklené plochy bez rámových konštrukcií. Ide o sklá zložené  z čírych skiel s nízkoemisným povlakom a priehľadnými medzivrstvami, ktoré sa v prípade požiaru premenia na stenu brániacu prenikaniu plameňom a obmedzujúcu alebo zastavujúcu prestup tepla. Požiarne vrstvené sklá treba chrániť proti ultrafialovému žiareniu zvýšenou prevádzkovou teplotou a vlhkosťou.

Tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti stavebných konštrukcií
V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na energeticky úsporné riešenia budov s dlhodobou životnosťou použitých materiálov, nízkymi stavebnými nákladmi a ekonomickou prevádzkou. Najdôležitejšiu funkciu pri zamedzení úniku tepla plní vonkajší plášť budovy. Správny návrh zloženia a zhotovenia obvodového plášťa, strešného plášťa a výplne okenných otvorov má veľký vplyv na budúce prevádzkové náklady, a tým aj na celkovú energetickú hospodárnosť budovy.

Častými zdrojmi úniku tepla z budovy sú nedôsledne zhotovené detaily obvodového plášťa a nesprávne osadené výplne stavebných otvorov a požiarne odolných konštrukcií. Požiadavky na vlastnosti pripájacej škáry možno splniť použitím trojvrstvového tesniaceho systému, pozostávajúceho z vonkajšieho tesnenia, stredového tesnenia a vnútorného tesnenia.

V bytových budovách na Slovensku (v rodinných domoch, v bytových domoch a v ostatných budovách na bývanie) sa viac ako 70 % celkovej energie spotrebuje na vykurovanie, asi 20 % na prípravu teplej úžitkovej vody a len zostávajúcich 10 % pripadá na zabudované osvetlenie, varenie a používanie elektrospotrebičov.
Zníženie energetických strát a dlhodobú ochranu tepelnej izolácie pred vonkajšími a vnútornými vplyvmi možno dosiahnuť použitím systému tesniacich pások na vnútornú a vonkajšiu stranu pripájacej škáry.

V oblasti fasádnych a okenných konštrukcií výrobcovia neustále prinášajú na trh nové progresívne materiály, ktoré majú vylepšené tepelnoizolačné (súčiniteľ prechodu tepla (W/m2 . K)) a zvukovoizolačné vlastnosti (stupeň vzduchovej nepriezvučnosti (dB)). Požiadavky na materiály, ktoré tesnia pripájaciu škáru medzi rámom a ostením, sú stanovené v novej STN 73 3134: 2010: Stavebné práce. Styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy. Požiadavky a skúšanie, ako aj STN 73 0540-2: 2002 Tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií a budov. Tepelná ochrana budov – Časť 2: Funkčné požadavky. Na základe týchto noriem musia mať tesniace materiály také isté tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti, ako má samotná okenná alebo fasádna konštrukcia.

Zvukovoizolačné vlastnosti stavebných konštrukcií ovplyvňuje najmä hrúbka a počet skiel, osadenie okien v ráme, tesniace prvky a netesnosti v konštrukcii. Výrobcovia udávajú zvukovoizolačné vlastnosti okien indexom vzduchovej nepriezvučnosti R’w (dB). V súčasnosti sa zvukovoizolačné vlastnosti okien zlepšujú napustením vzácneho plynu do výplní medzi vrstvami skiel (hexafluorid síry SF6, respektíve SF6 a argón), čím možno okrem tepelnoizolačných vlastností zvýšiť aj index zvukovej nepriezvučnosti okna o 3 až 4 dB.

Osadenie konštrukcie
Rámové výplne možno do stavebného otvoru osadiť rôznymi spôsobmi. Spôsob osadenia rámovej konštrukcie je často vecou architektonického riešenia projektu. Rám môže lícovať s vonkajšou stranou fasády alebo s vnútornou stenou. Pre rámovú konštrukciu osadenú v jednovrstvovej homogénnej stene sa za optimálne riešenie považuje poloha vo vnútornej tretine obvodovej steny. Pri vrstvenej obvodovej stene treba rám osadiť tak, aby bol v rovine s tepelným izolantom vrstvenej steny. Tak ako je dôležitá správna konštrukcia samotného rámu, je dôležité aj premyslené riešenie detailov osadenia a stykov s ostením. Hĺbka osadenia okna ovplyvňuje plasticitu fasády. Vzniká tak vnútorný a vonkajší parapet. Ním sa odvádza voda smerom von a zároveň sa chráni ostenie.

Požiarna konštrukcia musí byť vo fasáde pevne ukotvená a všetky štrbiny dôkladne zaizolované. Izolačné vlastnosti rámu a izolácia v mieste ukotvenia rámu musia byť kontinuálne prepojené s izolačným materiálom obvodových stien špeciálnymi páskami a tmelmi odolnými proti požiaru tak, aby na rozhraní steny a otvoru nevznikali tepelné mosty. Rovnako treba zabezpečiť aj odvádzanie zrážkovej a skondenzovanej vody. Tvarom a hĺbkou ostenia zo strany interiéru sa zasa ovplyvňuje prúdenie vzduchu v miestnosti.

Požiarne okno, požiarna odolnosť 30 minút
Požiarne okno, požiarna odolnosť 60 minút
Požiarne dvere, požiarna odolnosť 30 minút Požiarne dvere, požiarna odolnosť 30 minút


Hliníková fasádna požiarna ­konštrukcia

Fasádna požiarna hliníková konštrukcia je taký konštrukčný typ fasády, pri ktorom sú v zvislom aj vodorovnom smere použité profily rovnakej geometrie ako pri štandardnej fasáde, takže stĺpiky aj priečniky môžu byť z toho istého druhu profilu. Konštrukčný princíp tejto fasády nesie označenie fasáda typu stĺpik a priečnik. Optimálne využitie nárezu profilových tyčí tak zväčšuje hospodárnosť konštrukcie. Výsledkom akceptovania požiadaviek výrobcov hliníkových konštrukcií pri vývoji tejto fasádnej konštrukcie sú minimálne nároky na technológiu, možnosť výroby aj priamo na stavbe a menší sortiment skladových zásob.

Novým spôsobom sa rieši najmä spoj horizontálneho a vertikálneho profilu z hľadiska mechanického spoja aj utesnenia. Spojovník umožňuje rýchlu a bezproblémovú montáž bez prácnej dielenskej úpravy spoja a pri zachovaní maximálneho zaručeného prenosu zaťažení od hmotnosti výplní. Utesnenie spoja sa zabezpečuje použitím špeciálnej tesniacej manžety. Pri spájaní stĺpikových a priečnikových profilov sa nevyžaduje zafrézovanie, respektíve vystrihávanie otvorov pre priečnik, postačuje len rovné zarezanie profilov. Stĺpiky a priečniky môžu mať rovnakú hĺbku, čo umožňuje bezproblémové napojenie súvisiacich konštrukcií, ako sú podhľady, podlahy, parapetné dosky a podobne. Polygonálne konštrukcie sú riešené štandardnými rovnými stĺpikmi a špeciálnym zadným zasklievacím tesnením, ktoré umožňuje natočenie skla v príslušnom uhlovom rozsahu.

Fasádu možno montovať postupným spôsobom spájania stĺpikov a priečnikov na stavbe alebo z vopred predhotovených dielov, ktoré sa k sebe montujú pomocou delených montážnych stĺpikov. Konštrukcia umožňuje vsadenie izolačných skiel s hrúbkou až 48 mm alebo v neizolovanom vyhotovení jednoduchých skiel s hrúbkou 4 až 12 mm. Z exteriérovej strany možno pod prítlačné zasklievacie lišty použiť osvedčené jednodielne tesnenie zo štandardných typov fasád alebo dvojdielne tesnenia s dodatočným utesnením spojov pomocou špeciálnych tesniacich tvaroviek.

Požiarny systém na báze hliníka je určený pre jedno- alebo dvojkrídlové požiarne dvere, nenosné pevne zasklené steny a ich konštrukčné kombinácie s bočnými dielmi alebo nadsvetlíkmi s požiarnou odolnosťou EI30, EW30 respektíve EW60.

Požiarny systém je určený pre extrémne požiadavky požiarnej odolnosti pre pevne zasklené interiérové aj exteriérové steny. Výška stien môže byť až 5 m, šírka zostavy nie je obmedzená. Steny možno montovať postupným spôsobom alebo skladaním hotových dielov do zostáv.

Všeobecné podmienky pre údržbu a montáž

Maximálna prípustná tolerancia pri požiarnej odolnosti systému je 25 mm drevo a oceľ a 15 mm hliník.
Pred montážou systémov do stavebných otvorov môžu nastať nasledovné komplikácie:

  • posunutie montáže v dôsledku vlhkej stavby, nedokončených omietok a podláh,
  • nutnosť úpravy stavebného otvoru, ak ide o hrubý a čistý stavebný otvor,
  • nutnosť osadenia stužujúceho kotevného oceľového profilu.

Zásady pri montáži oceľových požiarnych uzáverov
Oceľové rámy oceľových konštrukcií sa montujú prevažne do hrubého stavebného otvoru na pracne, ktoré sa priskrutkujú do steny. Po vypenení montážnej medzery a jej začistení sa vykoná dokončenie omietky až k rámu. Pokiaľ je rám osadený v priebežnom otvore, nemusí sa robiť obvodové lištovanie. V prípade, že sa rám kotví v rohu otvoru alebo v tenkej priečke (200 mm), musí sa vytvoriť po celom obvode rámu zábrana, ktorá môže byť prekrytá omietkou. Bez tejto zábrany by počas požiaru došlo k rýchlemu vyhoreniu montážnej peny a k jeho preneseniu do ďalších priestorov.

Najčastejšou formou montáže rámových aj rohových zárubní je montáž cez rám. V týchto prípadoch treba, aby ostenie v stavebnom otvore bolo dostatočne pripravené na montáž. Kotvenie požiarnych uzáverov do neupravenej dutej tehly má za následok uvoľnenie zárubne zo stavebného otvoru. V prípade montáží atypických oceľových dverí (vysoká požiarna odolnosť – hmotnosť dverí a nadrozmerné dvere) je nevyhnutné, aby sa montovali do betónového ostenia alebo pripravenej oceľovej konštrukcie.

Zásady pri montáži hliníkových požiarnych uzáverov
Hliníkové rámy sa prioritne montujú do čistých stavebných otvorov, na montážne pracne alebo cez rám zárubne. Montáž na čistú omietku zasahuje do otvoru s minimálnymi prídavkami na osadenie rámu – 5 mm (maximálne 10 mm) na každú stranu otvoru. Prípadné medzery sa prekrývajú silikónom alebo bielym akrylátom.

Vo všetkých uvedených prípadoch musia lemovacie lišty lícovať s konštrukciou (napríklad zárubňou). Pokiaľ bude vzniknutá medzera medzi konštrukciou a stenou väčšia ako 25 mm, lemovacie lišty treba osadiť podľa štandardného postupu a vzniknutú medzeru medzi lištou a stavebnou konštrukciou začistiť omietkou.

Vzhľadom na vysokú hmotnosť hliníkových požiarnych uzáverov (hmotnosť požiarneho skla) je dôležité, aby sa zárubne montovali do betónového ostenia, oceľovej konštrukcie alebo pri sadrokartónovej priečke do UA profilu.

Nedostatky ovplyvňujúce priebeh montáže do konštrukcie

Najčastejším problémom je prevesenie zasklených rámov (z dôvodu vysokej hmotnosti osadených skiel) aj napriek zdvihnutiu stien na podklad a kliny. Zároveň nie je zaručené zabezpečenie celistvosti požiarnej deliacej konštrukcie v mieste styku s dodatočne vytvorenou podlahou. Pri tomto spôsobe osadenia rámu je veľmi pravdepodobné, že podlahové vrstvy budú mať iné výšky, ako je uvedené v projekte stavby a všetky otváravé časti (dverné krídla) sa budú musieť podrezávať alebo skracovať, či naopak nastavovať tesniacou kefou (veľká medzera). Dvere možno podrezať len pri drevených krídlach maximálne o 25 mm. V prípade hliníkových dverí je rozobranie a krátenie možné len vo výrobnej prevádzke – minimálne je skrátenie o 20 mm, aby sa mohli vyvŕtať nové otvory na uchytenie spodnej okopovej priečky. Skracovať oceľové plné hladké dvere nie je možné, zasklené len za cenu radikálnej dielenskej opravy (odrezanie okopovej priečky a skrátenie zasklievacích rámčekov, vybrúsenie a nanesenie nového práškového alebo základného náteru). Pri každom takomto skracovaní zasklených rámov treba počítať aj s nutnosťou skrátenia skla.

Údržba a obsluha požiarneho uzáveru

  • Oceľové a hliníkové konštrukcie možno čistiť vyžmýkanou mäkkou hubkou namočenou vo vode s bežnými (nie agresívnymi) čistiacimi prostriedkami. Drevené konštrukcie sa čistia vyžmýkanou hubkou s bežnými prostriedkami určenými na ošetrovanie dreva alebo bezvodnými prípravkami.
  • Pri čistení rámov, dverných krídiel a všetkých typov výplní sa nesmú používať ostré predmety, drôtenky a prípravky, v ktorých je obsiahnutý piesok alebo iné pevné častice, a to pre možné poškodenie povrchovej úpravy výrobku.
  • Je nutné dbať na opatrnosť pri čistení skiel a rámov v mieste identifikačného štítku, aby nedošlo k jeho poškodeniu – zvlášť používaním agresívnych čistiacich prostriedkov.
  • Okraje čírych vrstvených požiarne izolačných skiel nesmú byť pri prevádzke a údržbe vystavené zvýšenému pôsobeniu vlhkosti (napríklad pri umývaní).
  • Transparentné výplne požiarnych uzáverov otvorov nesmú byť vystavené (ani krátkodobo) pôsobeniu tepelného zdroja, ktorý svojím pôsobením môže zvýšiť povrchovú teplotu požiarneho skla na hodnotu vyššiu ako + 53 °C.
  • Limitná prevádzková hranica teplotnej odolnosti požiarneho skla je – 25 °C.
  • Pri užívaní nie je dovolené požiarne ­sklo vyberať z rámu, otáčať, dodatočne z neho vyrábať termoizolačné dvojsklo, zmenšovať jeho hrúbku brúsením alebo narúšať celistvosť skiel vŕtaním. Na číre požiarne stabilné sklá s drôtenou vložkou nie je dovolené inštalovať horľavé materiály.
  • Nie je prípustný akýkoľvek zásah do inštalovanej zárubne požiarnych dverí, dverného krídla alebo jeho výplne.
  • Poškodené tesnenie a systémy zabezpečujúce celistvosť požiarnych dverí alebo dymotesnosť, prípadne zvukovoizolačné vlastnosti, musia byť okamžite vymenené.
  • Vrchné alebo panikové kovanie je nutné minimálne jedenkrát za šesť mesiacov skontrolovať a v prípade nutnosti nastaviť a dotiahnuť. Podľa namáhania panikového kovania treba vykonávať pravidelné kontroly kotviacich skrutiek a spojov a ich následné uťahovanie minimálne štyrikrát za rok.
  • Dvere určené do vonkajšieho prostredia, dvere dymotesné a uzávery s garantovanou vzduchovou nepriezvučnosťou, v spodnej časti opatrené takzvanými padacími tesniacimi lištami, musia byť minimálne jedenkrát za mesiac skontrolované a nastavené tak, aby teleso lišty pri zavretom krídle dosadalo po celej svojej šírke na podlahu (nastavenie sa vykonáva otáčaním jednej alebo oboch nastavovacích skrutiek, ktoré pri otvorenom krídle vyčnievajú v dolnej časti poldrážky dverného krídla).
  • Priestor pred dverami s osadenou automatickou takzvanou padacou lištou sa musí udržovať čistý, bez drobných pevných častíc, v zimnom období bez snehu a ľadových vrstiev, ktoré by mohli spôsobiť vzpriečenie alebo poškodenie tesniacej lišty.
  • Na požiarne dvere osadené panikovým kovaním nesmie byť osadený žiadny zabezpečovací prvok brániaci ich otvoreniu (napríklad prídavné zámky, reťaze, zástrče a podobne).
  • Pre správnu funkciu požiarnych dverí musí prípadný pretlak vzduchu v objekte vyvolaný núteným vetraním (vzduchotechnickým zariadením) pôsobiť proti smeru otvárania dverných krídiel.

Záver
Požiarne konštrukcie na báze kovových zliatin hliníka a skla majú za úlohu pomáhať eliminovať deformácie od požiaru, s doplnkovým materiálom na zabezpečenie odolnosti hliníkových profilov prispievať k zachovaniu tesnosti a celistvosti konštrukcie a znižovať povrchové teploty materiálov. Použitie dverí odolných požiaru, pevných alebo závesných stien, sa stáva bežnou súčasťou každého projektu stavby, preto by sa tejto problematike mala venovať väčšia pozornosť. Aby mohli byť projekty navrhované dôsledne a teda tak, aby novostavby alebo rekonštruované stavby zabezpečovali bezpečnosť majetku a osôb, treba nielen pre samotných projektantov, ale aj pre zhotoviteľov a stavebníkov (investorov) zabezpečiť jednoznačnú legislatívu.

TEXT: Ing. Igor Dúbravec
FOTO: Reynaers System

Ing. Igor Dúbravec je konateľom firmy Reynaers System, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.